Skip to main content

Wilki pomagają w zwalczaniu ASF

Jak wykazały badania naukowe oparte na telemetrii oraz analizach wirusologicznych, wilki niezmiernie skutecznie eliminują dziki chore na Afrykański Pomór Świń (ASF). Drapieżniki polują na nie zarówno w lasach, jak i na polach, np. w rozległych uprawach kukurydzy. Wilki z łatwością wyszukują także i zjadają padlinę dzików padłych na ASF. Co ważne wirus ASF jest unieszkodliwiany w ich przewodzie pokarmowym (Szewczyk i in. 2021).

ASF jest chorobą, która od kilku lat powoduje ogromne straty w hodowlach trzody chlewnej w Polsce, a dziki to jeden z wektorów tej choroby. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało program zwalczania ASF na 2023 rok (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dz U 2023, poz. 517,  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000517 ), którego koszt realizacji sięga 177,5 miliona zł. Obejmuje on przede wszystkim odstrzał 355,5 tys. dzików, za który budżet Państwa wypłaci myśliwym blisko 119, 6 miliona zł. Wynagrodzenie za zabicie jednego dzika to od 300 do 559 zł, w zależności od płci, wieku, miejsca odstrzału. Natomiast za odnalezienie martwego dzika z ASF wypłacane jest 188 zł. Ogromne są koszty bezpiecznego usuwania i utylizacji padłych dzików, na które przeznaczono w programie ponad 1,5 mln zł. Natomiast na badania laboratoryjne próbek z zabitych dzików zaplanowano ponad 2,7 mln, a na pracę dodatkową inspekcji weterynaryjnych ponad 4 mln zł.

Analizy odchodów wilków w całej Polsce dowiodły, że udział dzików w ich diecie sięga nawet 44%. Przeciętny wilk zjada rocznie od 20 do 40 dzików, czym pomaga zaoszczędzić od 8 do 16 tys. zł z budżetu programu zwalczania ASF przeznaczonego na odstrzały, nie wliczając w to kosztów poszukiwań, utylizacji i badań epidemiologicznych. Wilki polują, poszukują martwych dzików i zjadają ich padlinę przez cały rok. Czynią to całkowicie bezpłatnie.

Kontakt

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak – prezes
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 606 110 046

Śledź nas


© 2022 Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. All rights Reserved.   Powered by Indico.pl / mapa witryny