Od 1996 r. nieprzerwanie pracujemy dla przyrody, w szczególności dla ochrony dużych ssaków drapieżnych – wilków, rysi i niedźwiedzi. Szczególną wagę przykładamy do ochrony ich siedlisk oraz łączących je korytarzy ekologicznych. Dlatego działamy na rzecz ograniczania wpływu infrastruktury drogowej na przyrodę, m.in. poprzez budowę przejść dla zwierząt.
Jesteśmy organizacją profesjonalną, prowadzimy własne badania naukowe i współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin. Dzięki temu opracowane przez nas opinie i ekspertyzy, a także wydawnictwa oraz edukacja dotycząca drapieżników, są oparte o współczesną wiedzę.
Od kilku lat wzrasta w Polsce liczba dużych drapieżników poszkodowanych przez działania ludzi. Są one ofiarami kłusownictwa lub wypadków drogowych. Niektóre z nich przeżywają. Docieramy do takich zwierząt, uwalniamy je z wnyków lub zabieramy z dróg, udzielamy pierwszej pomocy i jeśli zachodzi taka potrzeba przewozimy do ośrodków rehabilitacji. Potem nadzorujemy proces ich powrotu do zdrowia, uwolnienie i adaptację w środowisku naturalnym.
Zgodnie z zapisem naszego statutu, władzami Stowarzyszenia są: Walne Zebranie Członków, Zarząd i Komisja Rewizyjna.
Do kompetencji Walnego Zebrania należy m.in.: określanie głównych kierunków działania Stowarzyszenia, uchwalanie statutu i jego zmian, wybór i odwoływanie prezesa Zarządu, członków Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia, udzielanie absolutorium odchodzącemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej, rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze, podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku. Walne Zebranie odbywa się raz na pięć lat.
Całokształtem działalności Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” kieruje trzyosobowy Zarząd. W obecnej kadencji jego członkami są:
- dr hab. Sabina Pierużek-Nowak, prof. UW – prezes
- dr hab. inż. Robert W. Mysłajek, prof. UW – wiceprezes
- mgr Michał Figura – członek Zarządu