Skip to main content

       Wilk jest gatunkiem priorytetowym w świetle Dyrektywy Siedliskowej, co oznacza, że znaczący procent jego siedlisk powinien być objęty ochroną w ramach krajowej sieci obszarów Natura 2000. Powierzchnia obszarów chroniących siedliska wilka powinna być na tyle duża, by obejmowała te części terytoriów, gdzie grupy rodzinne wilków realizują swoje najważniejsze potrzeby życiowe. Są to dziesiątki a nawet setki kilometrów kwadratowych. Tak duże powierzchnie obszarów Natura 2000 budzą często sprzeciw leśników. Jednak należy pamiętać, że w tym przypadku celem utworzenia obszaru Natura 2000 nie jest ograniczanie gospodarki leśnej, lecz przede wszystkim zapewnienie integralności i trwałości kompleksu leśnego, jego skuteczna ochrona przed fragmentacją i izolacją. Status obszaru Natura 2000 nakłada na wszelkich inwestorów obowiązek wykonywania ocen oddziaływania na środowisko w przypadku inwestycji mogących znacząco oddziaływać na obszar, pomaga zatem chronić las przed działaniami naruszającymi jego, a także działaniami prowadzącymi do jego izolacji. Status obszaru Natura 2000 zapewnia także kontynuację leśnego użytkowania gruntów w długiej perspektywie czasowej, co może mieć duże znaczenie przy ewentualnych próbach wprowadzania zmian w kwalifikacji tych terenów.

W całej Polsce w ramach sieci Natura 2000 chronione jest 22% siedlisk najbardziej przydatnych dla wilka, jednak widoczne są ogromne różnice regionalne. Zgodnie z wytycznymi grupy ekspertów ds. dużych drapieżników w Europie (Large Carnivore Initiative for Europe SSC/IUCN), w Polsce mamy do czynienia z trzema subpopulacjami wilka: karpacką, Bałtycką – obejmującą niziny i pas wyżyn na wschodzie kraju, oraz najmniej liczną i zagrożoną wyginięciem populacją środkowoeuropejską, zamieszkującą zachodnią Polskę. Okazuje się, że najlepiej chroniona jest populacja karpacka, gdzie obszary Natura 2000 chronią aż 47% dogodnych siedlisk tego drapieżnika. Dla populacji bałtyckiej współczynnik ten wynosi 28%. Zdecydowanie najgorzej sytuacja wygląda na zachodzie kraju, gdzie obszary Natura 2000 pokrywają zaledwie 12% siedlisk wilka.

Kontakt

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak – prezes
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 606 110 046

Śledź nas


© 2022 Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. All rights Reserved.   Powered by Indico.pl / mapa witryny