Skip to main content

Zarzuty dla holenderskiego myśliwego

    W listopadzie 2019 roku holenderski myśliwy Henricus B. zastrzelił wilka w lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Zdarzenie miało miejsce na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny "Kuźnice", zarządzanego przez Nadleśnictwo Turawa. Jak podaje na swojej stronie internetowej Nadleśnictwo Turawa: "Holenderski myśliwy, który zastrzelił wilka brał udział w polowaniu zbiorowym, którego organizatorem jest biuro polowań współpracujące z Lasami Państwowymi od wielu lat." Nadleśnictwo powiadomiło o zdarzeniu Policję i służby ochrony przyrody. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" zwróciło się do Prokuratury Rejonowej w Kluczborku o uznanie za pokrzywdzonego w sprawie, ze względu na prowadzone przez nas działania na rzecz ochrony wilków i współpracę ze Stobrawskim Parkiem Krajobrazowym przy monitoringu tego gatunku w Borach Stobrawskich, obejmującego m.in. analizy genetyczne. Po trwającym ponad siedem miesięcy śledztwie Prokuratura Rejonowa w Kluczborku przesłała do Wydziału II Karnego Sądu Rejonowego w Kluczborku akt oskarżenia przeciwko Henricusowi B. o przestępstwo z artykułu 181 par. 3 i 5 Kodeksu Karnego. Mamy nadzieję, że Sąd przykładnie ukarze holenderskiego myśliwego. Podobne sprawy - dotyczące zagranicznych myśliwych, którzy zabili wilki w Polsce - kończyły się wyrokami skazującymi na karę aresztu i grzywny.
Znacznie gorsza jest skuteczność polskiego wymiaru sprawiedliwości w karaniu polskich myśliwych. Od kwietnia 2020 r. prowadzimy batalię z Prokuraturą w Kluczborku o wznowienie śledztwa w sprawie zastrzelenia wilka Miko. Naszym zdaniem w dotychczasowym postępowaniu zaniechano przeprowadzenia szeregu ważnych czynności i uzyskania istotnych danych, niezbędnych do postawienia zarzutów podejrzanym, których nazwiska znane są od samego początku śledztwa.
Więcej na temat kłusownictwa przeczytacie na naszej stronie internetowej, w zakładce "Zagrożenia dla populacji wilka" O walce z kłusownictwem dowiecie się więcej w "Poradniku antykłusowniczym" oraz w broszurze "Po sąsiedzku z wilkami"

Kontakt

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak – prezes
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 606 110 046

Śledź nas


© 2022 Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. All rights Reserved.   Powered by Indico.pl / mapa witryny