Telemetria pomaga chronić wilki i rysie

Wilki i rysie są gatunkami ściśle chronionymi, jednak co roku wiele z nich ginie na skutek aktywności ludzi. Jednym z największych zagrożeń są dla drapieżników kolizje z pojazdami. Dane Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” pokazują, że w Polsce na drogach ginie rocznie ponad 60 wilków i kilka rysi.

Śmiertelność dużych drapieżników w kolizjach z pojazdami można minimalizować, np. wprowadzając ograniczenia prędkości, montując fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości, a także instalując znaki ostrzegające i tablice informacyjne zwracające kierowcom uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności.

Określenie lokalizacji newralgicznych odcinków dróg jest jednak niezmiernie trudne ze względu na skryty tryb życia wilków i rysi. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym, wyposażyli w obroże telemetryczne 4 wilki i rysia. Każda obroża zawiera miniaturowy GPS, który wysyła badaczom lokalizacje drapieżników poprzez sieć telefonii komórkowej GSM. W trakcie pierwszego roku badań naukowcy zgromadzili łącznie 15 563 lokalizacji drapieżników. Na podstawie uzyskanych lokalizacji wyznaczyliśmy odcinki dróg wojewódzkich i powiatowych najczęściej przekraczanych przez drapieżniki zarówno w samym Roztoczańskim Parku Narodowym, jak i w jego otulinie. Raport zawierający wyniki badań trafi teraz do zarządców dróg oraz instytucji zajmujących się ochroną przyrody.

Kontakt

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak - prezes
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 606 110 046

Śledź nas


© 2020 Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. All rights Reserved.   Powered by Indico.pl / mapa witryny