Grom  - Reaktywacja

Kłusownicy zastawiający wnyki są przyczyną cierpienia wielu dzikich zwierząt, w tym wilków. Kolejny taki przypadek miał miejsce na skraju wsi Laski, niedaleko Białogardu (woj. zachodniopomorskie), gdzie 17 września odnaleziono uwięzionego we wnykach, ale nadal żywego, dorosłego samca wilka. Informacja ta dotarła do Nadleśnictwa Białogard, które powiadomiło Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Wilk został uwolniony z wnyków przez wezwanych na pomoc  lekarzy weterynarii Alicję i Krzysztofa Piglę z Białogardu, przy udziale pracowników RDOŚ i Nadleśnictwa Białogard. Wstępne badania weterynaryjne pokazały, że wnyk nie wyrządził wilkowi poważniejszych obrażeń zewnętrznych. Konieczna była jednak dalsza obserwacja w oczekiwaniu na wyniki szczegółowych badań krwi. Procedura została przeprowadzona dzięki zgodzie RDOŚ, a pomocy w transporcie i zapewnieniu miejsca i opieki nad wilkiem udzieliły dwie lokalne organizacje pozarządowe – Fundacja dla Dzikich Zwierząt „Larus” z Koszalina oraz Stowarzyszenie Miłośników Psów Ras Północnych oraz Sportu Zaprzęgowego „Husosky” w Dobrzycy.

Wyniki badań krwi wykazały, że wilk jest w niezłej kondycji i po podaniu antybiotyku, leków na choroby odkleszczowe i środka zabezpieczającego przed pasożytami, może być uwolniony do środowiska naturalnego. Zgodnie z posiadanym przez nasze stowarzyszenie zezwoleniem Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wilk, którego ze względu na jego waleczność nazwaliśmy Grom, został przez nas wyposażony w obrożę telemetryczną GPS/GSM, a następnie uwolniony do środowiska naturalnego. Pierwsze dane z namiarów telemetrycznych wskazują, że Grom szybko powrócił do wilczych zajęć. Zespół naszego stowarzyszenia będzie monitorował jego dalsze losy.

Okolice Białogardu, to teren, gdzie w ostatnim czasie kilka wilków znalazło się w poważnych tarapatach – wcześniej jeden został zastrzelony, drugi  najprawdopodobniej skłusowany, a trzeci zginął w kolizji na drodze. Grom jest więc czwartym wilkiem, który stał się ofiarą ludzi w tym roku tylko w tym regionie. W sprawie Groma działania podjęła Policja z Białogardu, mamy więc nadzieję, że sprawcę uda się zidentyfikować i przykładnie ukarać.

Za sprawną akcję ratunkową i dalszą pomoc Gromowi składamy ogromne podziękowania pracownikom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie i Nadleśnictwa Białogard, lekarzom weterynarii – Alicji i Krzysztofowi Pigle, Katarzynie Lesner z Fundacji „Larus” oraz Karolinie Kunz ze Stowarzyszenia „Husosky”. Dziękujemy też wszystkim darczyńcom, dzięki którym możemy przeprowadzać takie akcje i finansować m.in. koszty badań weterynaryjnych i  leków, oraz dalszy monitoring drapieżników poszkodowanych przez ludzi.

Kontakt

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak - prezes
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 606 110 046

Śledź nas


© 2020 Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. All rights Reserved.   Powered by Indico.pl / mapa witryny