Ryś eurazjatycki (Lynx lynx) jest po niedźwiedziu i wilku, trzecim, co do wielkości dużym drapieżnikiem w naszej faunie. Masa ciała dorosłych osobników wynosi od 15 do 35 kg. Rysie zamieszkujące nizinną część kraju mają zazwyczaj jednolitą płową sierść, i tylko na łapach lepiej widoczne są ciemniejsze cętki. Natomiast rysie karpackie najczęściej mają mniej lub bardziej intensywnie rude futro, z wyraźnymi cętkami lub rozetkami. Występuje tu jednak duże zróżnicowanie umaszczenia.

Tryb życia
Rysie (z wyjątkiem samic wychowujących młode) prowadzą samotniczy tryb życia. Poszczególne osobniki zajmują własne areały, o dużej powierzchni. Z badań telemetrycznych realizowanych w Puszczy Białowieskiej i w Karpatach wynika, że terytoria dorosłych samców osiągają nawet 250 km2, a samic - 130 km2.

Rozród
Ruja u rysi występuje raz w roku, w marcu. Wówczas znacząco powiększają się areały samców, które starają się kopulować z jak największą liczbą samic. Kocięta rodzą się w maju i pozostają z matką przez 9-10 miesięcy. Samiec nie uczestniczy w wychowie młodych. Samotna rysica poluje niezwykle skutecznie, dostarczając kociętom odpowiednią ilość pokarmu. Zwykle ma jedno lub dwa młode, rzadziej trzy. Podrastające rysie uczą się polować obserwując matkę, a potem jej pomagając. Osiągają samodzielność zwykle przed następną rują. Niektóre młode rysie (przeważnie samice) mogą osiedlać się w pobliżu matczynego terytorum, a inne (zwykle samce) emigrują na znaczne odległości w poszukiwaniu samodzielnych terytoriów.

Pokarm
Podstawowym pokarmem tego drapieżnika są dzikie ssaki kopytne, głównie sarny (ok. 60-70% wszystkich ofiar) i jelenie (20-30%), natomiast rzadziej drobniejsze zwierzęta (zające, gryzonie, ptaki). Z populacji jeleni rysie wybierają głównie osobniki młode i o słabej kondycji (zwykle cielęta), wśród saren nie stwierdzono takiej selekcji.

Aktywność
Badania telemetryczne w Puszczy Białowieskiej wykazały, że rysie są najczęściej aktywne w nocy, przeciętnie 6 -7 godz. na dobę, a pokonywany dobowy dystans to około 7 km. Samice w okresie wychowywania młodych są aktywne dłużej od samców. Rysie, oprócz kotek z podrośniętymi młodymi i par podczas marcowania, polują samotnie. Wykorzystuąc naturalną osłonę podszytu, leżących drzew itp., podkradają się jak najbliżej do upatrzonej ofiary, aby następnie błyskawicznie ją dopaść i zabić. Po upolowaniu większej zdobyczy mogą przebywać w jej pobliżu nawet kilka dni. Po kolejnych posiłkach przykrywają nadjedzoną ofiarę śniegiem lub liśćmi, żeby opóźnić jej rozkład i utrudnić padlinożercom jej odnalezienie. Czasami ukrywają ją pod nisko zwisającymi gałęziami lub wciągają na drzewo.

Informacje o rysiach w zachodniej części Karpat dostępne są w ulotce - plik pdf do pobrania TUTAJ. Zobacz filmy z dzikimi rysiami z Beskidu Żywieckiego w naszym kanale YouTube.Tropy rysia (Fot. S. Nowak)

Tropy rysia (Fot. S. Nowak)

Ryś (A. Gajdamavicius)

Ryś (A. Gajdamavicius)

Sarna upolowana przez rysia (Fot. S. Nowak)

Sarna upolowana przez rysia (Fot. S. Nowak)

Rysie zakopują swoje odchody (Fot. R. Mysłajek)

Rysie zakopują swoje odchody (Fot. R. Mysłajek)

Znakowanie moczem (Fot. R. Mysłajek)

Znakowanie moczem (Fot. R. Mysłajek)

Młody ryś z Beskidu Żywieckiego (Fot. R. Mysłajek)

Młody ryś z Beskidu Żywieckiego (Fot. R. Mysłajek)

Rysie potrafią wspinać się na drzewa (Fot. A. Gajdamavicius)

Rysie potrafią wspinać się na drzewa (Fot. A. Gajdamavicius) 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski