Co zrobić gdy:

Nietoperz wleciał do mieszkania...

Zdarza się, że nietoperze przypadkowo wlatują do mieszkań i zdezorientowane nie mogą się z nich wydostać. Sposób postępowania zależy od pory roku. Jeżeli na dworze jest ciepło (temperatura powyżej 5 stopni Celsjusza), po zmroku należy nietoperza wypuścić z mieszkania, aby samodzielnie znalazł schronienie. Najlepiej wówczas zgasić światło i otworzyć okna. Nietoperz powinien samodzielnie znaleźć wyjście i wylecieć. Jeżeli jednak usiądzie na ścianie, zasłonie lub meblach i nie zamierza odlecieć, trzeba go przykryć kartonowym pudełkiem, a następnie wsunąć pomiędzy niego a podłoże sztywny kartonik. Tak schwytanego nietoperza wynosimy na zewnątrz, pudełko kładziemy na murku, lub grubej gałęzi i otwieramy. Nigdy nie należy łapać nietoperza gołymi rękami!

Późną jesienią i zimą w budynkach bardzo często pojawiają się nietoperze z gatunków migrujących, np. mroczki posrebrzane i borowce wielkie. Nietoperze są wówczas aktywne nawet przy ujemnych temperaturach. Jeżeli znajdziemy takiego nieproszonego gościa w naszym mieszkaniu lub na klatce schodowej, to powinniśmy postąpić podobnie jak powyżej. Jeżeli temperatury są znacznie poniżej zera, to nietoperza możemy przenieść do dobrze izolowanej piwnicy lub bunkra, pamiętając jednak, że obiekt taki powinien mieć otwór wylotowy, który umożliwi nietoperzowi spokojny wylot.

W większych miastach istnieją specjalne firmy, które na zlecenie lokalnego samorządu zajmują się dzikimi zwierzętami. Informacje nt. tych firm dostępne są w wydziałach ochrony środowiska urzędów miejskich.


 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski