Las Story

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Las Story ” to cykl programów ukazujących przyrodę polskich lasów i zafascynowanych nią ludzi. Prowadzący program - Sabina Pierużek-Nowak i Robert Mysłajek - wędrują po najdalszych leśnych zakątkach kraju, by spotykać się z naukowcami, przyrodnikami i leśnikami - pasjonatami, którzy poświęcają swój czas i energię, by odkrywać tajemnice przyrody i chronić jej najcenniejsze zasoby. Dzięki nim widzowie mogą poznać szczegóły z życia wielu gatunków, które dla zwykłego śmiertelnika są trudne do obserwacji.

Prowadzący: Sabina Pierużek-Nowak, Robert Mysłajek.

Produkcja : Dorota Adamkiewicz, Joanna Łęska

Scenariusz i reżyseria: Dorota Adamkiewicz i Joanna Łęska

Zdjęcia: Tomasz Michałowski, Andrzej Szulkowski

Dźwięk: Iwo Klimek, Łukasz Dekarz, Michał Bartnicki

Emisja Filmy są emitowane przez TVP1, TVP ABC oraz TV Polonia. Można je także zobaczyć online Sezon 1 oraz Sezon 2 .

 

SERIA 1 (2014 r.)

Odcinek 1: Wilki. W 1998 r. wilka objęto ścisłą ochroną gatunkową w całej Polsce. Dzięki temu mógł on powrócić do lasów Polski Zachodniej, gdzie został wcześniej niemal doszczętnie wytępiony. Obecnie w Polsce Zachodniej żyje już kilkadziesiąt wilczych grup rodzinnych. W programie odwiedzimy m.in. Puszczę Notecką, Bory Dolnośląskie i Puszcze Rzepińską.

Odcinek 2: Bociany czarne. Bociany czarne to ptaki wybitnie związane z lasami, gniazdujące na ogromnych dębach i sosnach. Licznie występują m.in. w lasach Nadleśnictwa Jarocin w Wielkopolsce.

Odcinek 3: Beskidy Zachodnie. Zachodnia skraj polskich Karpat, w tym Beskid Żywiecki i Beskid Śląski, został wyjątkowo doświadczony przez klęski żywiołowe. Pomimo to nadal spotkać tu można rzadkie gatunki zwierząt: wilki, rysie, niedźwiedzie i popielice.

Odcinek 4: Łuk Mużakowa. Położony na pograniczu polsko-niemieckim Łuk Mużakowa jest jedną z najpiękniejszych geologicznych atrakcji kraju, mający status geoparku. Liczne jeziorka, mienią się wieloma kolorami dzięki obecności minerałów i cennych surowcó, które onegdaj przyciągneły tu całe rzesze górników. Teraz, ten zmienony przez ludzi krajobraz odzyskuje przyroda.

Odcinek 5: Żubry. Żubry, ocalone dzięki wysiłkom przyrodników w Puszczy Białowieskiej, są reintrodukowane do innych części kraju. Stada tego największego europejskiego roślinożercy zobaczyć można m.in. w Polsce Zachodniej, np. na Poligonie Drawskim.

Odcinek 6: Popielice. Te niezwykłe gryzonie o szarym futerku i ogromnych czarnych oczach umykają przed ludzkim wzrokiem, kryjąc się w koronach drzew. Popielice związane są głównie z lasami bukowymi. W wielu miejscach wyginęły, a dzięki pracy przyrodników ich populacje odtwarzane są m.in. w Puszczy Bukowej pod Szczecinem.

Odcinek 7: Nasiona. W jaki sposób zwierzęta roznoszą nasiona i jakie znaczenie mają same nasiona dla leśnego ekosystemu? Na te pytania odpowiemy w siódmym odcinku zrealizowanym w naturalnych lasach Puszczy Białowieskiej.

Odcinek 8: Głuszce. Te największe spośród polskich kuraków przetrwały jedynie w niewielu leśnych enklawach. W programie odwiedzimy dwa programy ich reintrodukcji prowadzone w Beskidach Zachodnich oraz Puszczy Augustowskiej.

Odcinek 9: Martwe drzewa. To co laikowi wydaje się martwe, dla przyrodnika jest pełne życie. Martwe i zamierzające drzewa to środowiska życia wielu gatunków grzybów i owadów. Pod korą i w dziuplach schronienia szukają zaróno ptaki, jak i ssaki.

Odcinek 10: Rysie. Te tajemnicze, skryte drapieżne koty zamieszkują zarówno Karpaty, jak i rozległe lasy wschodniej i północno-wschodniej Polski. Stopniowo powracają także do Polski Zachodniej. My będziemy ich szukać w Lsach Napiwodzko-Ramuckich oraz w Beskidzie Żywieckim.

Odcinek 11: Fragmentacja lasów. W dawnych czasach całą Europę pokrywały lasy. Obecnie ich powierzchnia dramatycznie się skurczyła, a pozostałe kompleksy leśne dzielone są przez zabudowę, ruchliwe drogi i linie kolejowe. Jednym z rozwiązań zapobiegających fragmentacji lasów przez drogi są przejścia dla zwierząt. Autorzy programu pokażą jaki wpływ mają drogi na zwierzęta, a także jak zmniejszać ich negatywny wpływ na środowisko.

Odcinek 12: Bobry. Onegdaj nieomal wytępione, dzięki staraniom ludzi powróciły do wód w całej Polsce. Bobry pełnią ważną rolę środowiskotwórczą, ale ich niezrównane umiejętności hydrotechniczne mogą także powodować kłopoty. O tym jak ciekawy to gatunek opowiemy pokazując zarówno bobry z Mazur, jak i z woj. dolnośląskiego.

Odcinek 13: Poligony. Kojarzone z piaszczystymi ugorami poligony, to miejsca, gdzie spotkać można wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Tu odbywają się toki cietrzewi, swoje młode wyprowadzają wilki, a na piaskach wylegują się gniewosze, a to zaledwie kilka przykładów ich przyrodniczego bogactwa.

Odcinek 14: Gatunki inwazyjne. Ludzka beztroska doprowadziła do zawleczenia lub świadomwgo wprowadzenia do Polski wielu obcych gatunków roślin i zwierząt. Część z nich stała się gatunkami inwazyjnymi, opanowującymi nowe środowiska i rugującymi gatunki rodzime. Opowiemy o tym jakie kłopoty sprawia m.in. barszcz sosnowskiego, tawuła kutnerowata, nawłoć kanadyjska, szop pracz, norka amerykańska i jenot.

 

SERIA 2 (2015 r.)

Odcinek 15: Żółw błotny. Porusza się szybciej niż przysłowiowy żółw. Mimo tego na trasie lęgowisko – zbiornik wodny czyhają na niego znacznie szybsze drapieżniki. Maleńkie żółwie błotne nawet w gnieździe nie są bezpieczne – maluchy padają łupem choćby mrówek czy lisów. A jednak żółw błotny przetrwał miliony lat. To człowiek niszcząc środowisko życia tego gatunku, spowodował, że obecnie stoi on w obliczu zagrożenia wyginięciem.

Odcinek 16: Pszczoły i trzmiele. Bohaterami tego odcinka są bardzo pożyteczne owady: dzikie pszczoły i trzmiele. Odwiedzimy Nadleśnictwo Spała i Nadleśnictwo Stąporków, gdzie odtwarza się bartnictwo, najstarszą formę tradycyjnego użytkowania lasu, która zanikła pod koniec XIX w.

Odcinek 17: Orliki krzykliwe. Zamieszkuje dojrzałe, podmokłe i urozmaicone lasy, choć żeruje na terenach otwartych. Zazwyczaj w lęgu wykluwa się tylko jedno pisklę. Samiec orlika krzykliwego osiedla się blisko miejsca urodzenia, a samica daleko. W tym odcinku odiwedzamy Puszczę Białowieską, gdzie tamtejsi przyrodnicy i leśnicy opowiedzą o badaniach i ochronie tego najmniejszego polskiego orła.


 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski