Aktualności

2017-04-02 | Uwaga na "fake news"!!!

Uwaga na "fake news"!!!

Ostatnio pojawiło się kilka sensacyjnych informacji o zarejestrowaniu wilków w różnych miejscach w zachodniej Polsce. Sprawdziliśmy je bardzo szczegółowo. Te najbardziej sensacyjne okazały się próbami wprowadzenia w błąd urzędów państwowych lub medialnym "fake news" obliczonym na wzbudzenie niepokoju okolicznych mieszkańców. Co ciekawe autorami tych informacji były osoby związane z łowiectwem.
Najszerzej rozpropagowana przez poważne media była informacja poparta filmem wideo, o grupie 8 wilków rzekomo nagranych fotopułapką w Zielonej Górze. Wideo zostało szeroko omówione przez portale m.in. Wyborczej, TVN24, Gazety Lubuskiej, ONET itd - tu przykład. Ten sam film został wysłany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu z informacją, że wilki te sfilmowano przy pomocy kamery z monitoringu umieszczonej na harcówce koło Nowego Tomyśla. Tymczasem wideo to zostało wykonane przez Craiga Kavajecza 7 grudnia 2016 r. w Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Tu jest link do oryginalnego artykułu o tej rejestracji. A to link do oryginalnego nagrania. Wcześniej to samo wideo zostało kilkakrotnie użyte w podobnym celu przez myśliwych w Niemczech.
Kolejna próba wprowadzenia w błąd urzędników nastąpiła w styczniu, gdy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku przesłane zostało anonimowo zdjęcie grupy 8 wilków stojących na torach, z informacją: "Gdynia Pogórze dzisiaj rano". Tymczasem zdjęcie zostało zrobione ubiegłej zimy w Puszczy Białowieskiej, a jego autorem był fotograf przyrody Marcin Zakrzewski. Zdjęcie pojawiało się później na lokalnych pomorskich portalach internetowych, a jego autor bezpośrednio interweniował w sprawie naruszenia praw autorskich. Najciekawsze jest to, że autora "anonimowego" maila udało się zidentyfikować, ponieważ użył adresu e-mail, którego znalezienie w Internecie było bardzo łatwe. Okazał się nim wysoko postawiony myśliwy z zarządu okręgowego PZŁ w Gdańsku. Na nasze pytanie o źródło tej fotografii, odpowiedział ze został wprowadzony w błąd.
Z kolei w grudniu 2016 r. na portalu Sudeckie Horyzonty pojawił się film z grupą 8 wilków polujących na sarnę, z informacją, iż zdarzenie to zarejetrowano tej zimy w Sudetach. Tymczasem film ten nagrano w Puszczy Bydgoskiej w 2011 r. Redakcja portalu otrzymała ten film od myśliwego, a po naszej interwencji informację usunęła i przeprosiła.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski