Aktualności

2014-02-14 | Obecność wilków wpływa na zachowania żerowe jeleni

Obecność wilków wpływa na zachowania żerowe jeleni

Wilki w Puszczy Białowieskiej, poprzez samą swoją obecność, generując tzw. krajobrazy strachu (ang. landscape of fear), wpływają na zachowania żerowe jeleni. Tym samym wpływają pośrednio na dynamikę procesów odnowienia drzewostanu. Są to wnioski z badań przeprowadzonych przez polsko-holenderski zespół badawczy pracujący w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Wyniki badań opublikowane zostały w czasopismach "PLoS ONE" oraz "Ecography".

Naukowcy za pomocą foto-pułapek obserwowali reakcje jeleni i dzików na świeże odchody wilka, wyłożone na testowych powierzchniach w Puszczy Białowieskiej. Jelenie silnie reagowały na zapach wilczych odchodów zwiększając czujność i żerując mniej intensywnie. Dziki natomiast, na które wilki polują mniej chętnie, nie wykazały reakcji na zapach tego drapieżnika.

Analiza danych ze szczegółowych pomiarów intensywności żerownia ssaków kopytnych (pomiary zgryzionych drzewek na transektach) pokazała, że intensywnośc ta zmniejsza się w miejscach odbieranych przez nie jako szczególnie ryzykowne tj. takich, które charakteryzują się większym prawdopodobieństwem spotkania z drapieżnikiem (centra wilczych areałów) oraz obecnością powalonych drzew utrudniających potencjalną ucieczkę. Zmiany zachowań jeleni przekładają się na większą liczbę odnawiających się młodych drzew w miejscach gdzie wilki pojawiają się częściej.

Więcej o białowieskich badaniach można przeczytać w:

D.P.J. Kuijper , M. Verwijmeren, M. Churski, A. Zbyryt, K. Schmidt, B. Jędrzejewska, C. Smit. 2014. What cues do ungulates use to assess predation risk in dense temperate forests? PLoS ONE 9(1): e84607.

Kuijper, D.P.J., de Kleine, C., Churski, M., van Hooft, P., Bubnicki, J., Jędrzejewska, B. 2013. Landscape of fear in Europe: wolves affect spatial patterns of ungulate browsing in Białowieża Primeval Forest, Poland. Ecography 36: 1263–1275.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski