Aktualności archiwum

Jeremi Sikorski wspiera ochronę wilków

2019-11-29 | Jeremi Sikorski wspiera ochronę wilków

Jeremi Sikorski - piosenkarz, muzyk i aktor - stworzył linię odzieży pod marką WOLF HOUSE. Jeremi postanowił wesprzeć działania na rzecz ochrony wilków prowadzone przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" przeznaczając na ten cel część zysków ze sprzedaży ubrań. Podczas imprezy promującej, w której udzięło wzięło kilkadziesiąt osób związanych głównie ze światem mody i filmu, dr hab. Sabina Nowak opowiedziała o wilkach i problemach ich ochrony. Dziękujemy Jeremiemu oraz firmie Avant Management za pomysł i wsparcie.

Uratowany osierocony ryś

2019-11-28 | Uratowany osierocony ryś

W poniedziałek, na Roztoczu, na ruchliwej drodze dk 17 prowadzącej do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Hrebennem, pod kołami samochodu zginęła dorosła rysica. Okazało się, że osierociła ona siedmiomiesięczne kocię, które pozbawione opieki i wygłodniałe zaszyło się w sąsiadującym z drogą lesie. Bez opieki matki ten kilkumiesięczny kociak nie miał szans na przeżycie. Z pomocą ruszył zespół Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", który we współpracy z pracownikami Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz lokalnymi przyrodnikami, odnalazł młodego rysia. Wczoraj udało się go odłowić, a w nocy został przez nas bezpiecznie przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" w Bielsku-Białej, gdzie objęto go troskliwą opieką. Gdy wydobrzeje i podrośnie na tyle, by mógł samodzielnie polować, zostanie uwolniony na Roztoczu, gdzie populacja rysia jest nieduża. Mamy nadzieje, że pójdzie on w ślady małej rysiczki Marysi, która odnaleziona we wrześniu 2017 r. w Węgierskiej Górce, zrehabilitowana w Ośrodku "Mysikrólik" i uwolniona w maju 2018 r. w Beskidach, już po trzech dniach na wolności upolowała pierwszą sarnę.

Wyleczony Klincz wrócił do rodziny

2019-11-25 | Wyleczony Klincz wrócił do rodziny

Ośmiomiesięczny wilk Klincz, potrącony przez samochód pod Kościerzyną, powrócił po czterech tygodniach leczenia do grupy rodzinnej. W ubiegły piątek (22.11.2019) przeprowadzona została przez zespół Stowarzyszenia dla Natury "Wilk, w składzie Sabina Nowak, Robert Mysłajek, Michał Figura i Maciej Szewczyk, akcja przewiezienia i uwolnienia Klincza do lasów w okolicach Kościerzyny. Przy uwalnianiu był także obecny nadleśniczy Michał Majewski oraz leśniczy Damian Wolański z Nadleśnictwa Kartuzy, a także Maria Strzelecka. Zanim do tego doszło, w czasie, gdy w Ośrodku Rehabilitacji "Mysikrólik" w Bielsku-Białej o życie wilka walczyła lek. wet.Izabela Całus z Vet-House oraz Sławek i Agnieszka Łyczko z "Mysikrólika", w okolicach Kościerzyny intensywne badania terenowe i poszukiwanie rodziny Klincza prowadził dr Maciej Szewczyk. Analizy DNA z zebranych przez niego prób przeprowadzone w Instytucie Genetyki i Biotechnologii UW pozwoliły na ustalenie miejsca, gdzie w ostatnich dniach przebywała matka Klincza i reszta jego grupy rodzinnej. Był to warunek jego uwolnienia, bez wsparcia rodziny tak młody wilk nie poradziłby sobie na wolności. Gdy tylko uzyskaliśmy pewność, gdzie przebywa rodzina Klincza, a on sam odzyskał siły, w piątek rano w „Mysikróliku” założyliśmy mu obrożę GPS/GSM, zapakowaliśmy do skrzyni transportowej i wyruszyliśmy w drogę. Przez kolejne dni po jego uwolnieniu, kontrowaliśmy odwiedzane przez niego miejsca. Pozwoliło to ustalić, że Klinczowi towarzyszą inne, dorosłe wilki. Wynika z tego, że jest już z rodziną. Mamy nadzieję, że nagrają się razem na zainstalowanych tam fotopułapkach, a zebrane próby odchodów pozwolą zidentyfikować genotypy reszty krewnych. W najbliższych tygodniach planujemy dalszy intensywny monitoring losów tego wilka i jego grupy. Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w ratowanie i powrót Klincza na wolność. Szczególnie dr n. wet. Piotrowi Burlińskiemu z Bytowa, który pośpieszył na pomoc leżącemu na drodze wilkowi. Jesteśmy też wdzięczni wszystkim darczyńcom, dzięki którym było możliwe sfinansowanie całej akcji, badań genetycznych oraz zakup obroży GPS/GSM i fotopułapek do monitoringu wilków.

Wilcza wystawa w Muzeum Górnośląskim

2019-11-21 | Wilcza wystawa w Muzeum Górnośląskim

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarto dziś wystawę "Zwierzęta przeklęte - wilk". Wystawa, której współorganizatorem jest Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", przedstawia zarówno same wilki, ich trudne życie w zdominowanym przez ludzi świecie, czyhające na nie niebezpieczeństwa, jak i interakcje tego gatunku z ludźmi. Kuratorem wystawy jest Waldemar Żyła, a konsultantami naukowymi dr hab. Sabina Nowak, dr hab. Robert Mysłajek oraz mgr Michał Figura. Wystawę można zwiedzać do 29 marca 2020 r.

Wizje Natury 2019

2019-11-19 | Wizje Natury 2019

Dr hab. Sabina Nowak zaprezentowała wykład "Z pamiętnika mięsożercy - o życiu wilków w zdominowanym przez ludzi świecie" podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury 2019", zorganizowanego przez Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy.

Po sąsiedzku z wilkami

2019-11-08 | Po sąsiedzku z wilkami

Nowe wydawnictwo Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", pt. "Po sąsiedzku z wilkami", to miniporadnik zawierający wskazówki dla wszystkich stykających się z wilkami, w szczególności dla mieszkańców obszarów zamieszkałych przez ten gatunek. Czytelnicy znajdą w nim m.in. wskazówki dotyczące koegzystencji z wilkami, turystyki w obszarach występowania tego drapieżnika, a także sposobów postępowania w przypadkach kłusownictwa, odnalezienia chorych i rannych wilków, znalezienia szczeniąt wilków, czy też postępowania z martwymi wilkami. Publikacja zawiera także treściwy opis ekologii gatunku, a także rady jak zbierać próby do badań genetycznych. Autorami broszury są dr hab. Sabina Nowak oraz dr hab. Robert Mysłajek. Plik z wydawnictwem można pobrać w formacie PDF na naszej stronie internetowej w zakładce "Po sąsiedzku z wilkami".

Wilk Klincz dochodzi do zdrowia

2019-11-04 | Wilk Klincz dochodzi do zdrowia

W ubiegły czwartek (31.10) zespół Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" przywiózł do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Mysikrólik" w Bielsku-Białej młodego wilka, uratowanego z wypadku w okolicach Nowego Klincza przez Piotra i Annę Burlińskich - lekarzy weterynarii z Bytowa. Rokowania wilka były bardzo niepewne, ale ogromna wiedza, poświęcenie i upór lek. wet. Izabeli Całus oraz Sławka i Agnieszki Łyczko z "Mysikrólika" dały efekty. Klincz - tak go zgodnie nazwaliśmy, zaczął wstawać i jeść. Trzymamy mocno kciuki, żeby udało mu się powrócić do zdrowia. Nasz zespół, wraz z Instytutem Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW oraz Katedrą Zooloogi i Ekologii Kręgowców Wydziału Biologii UG, pracuje teraz nad genetyczną identyfikacją grupy rodzinnej, z której pochodzi Klincz.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski