Aktualności archiwum

Sprzątanie Drawy

2018-06-30 | Sprzątanie Drawy

Otwarcie sezonu kajakowego na rzece Drawie w Drawieńskim Parku Narodowym jak zwykle połączone było z akcją "Dbamy o rzekę". Pracownicy parku, zaproszeni goście i turyści spłynęli Drawą na odcinku Drawno-Bogdanka i sprzątali śmieci. Następnie na przystani w Bogdance uczestnicy spływu mieli okazję posłuchać opowieści o zwierzętach przedstawionych przez dr hab. Sabinę Nowak - prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz dr. Andrzeja Kruszewicza - dyrektora warszawskiegoo ogrodu zoologicznego.

Wilcza habilitacja

2018-06-29 | Wilcza habilitacja

Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu Sabinie Pierużek-Nowak stopnia doktora habilitowanego nauk biologicznych. Przedstawiona przez prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" habilitacja poświęcona była dynamice i uwarunkowaniom środowiskowym procesu rekolonizacji lasów zachodniej Polski przez wilki. W skład Komisji Habilitacyjnej, powołanej przez Centralną Komisję do spraw Stopni i Tytułów, weszli: przewodniczący - prof. dr hab. Paweł Koteja z Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz - dr hab. Jowita Drohojowska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dwóch członków komisji - prof. dr hab. Jacek Gorczyca z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i dr hab. Zbigniew Borowski z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym oraz trzech recenzentów - prof. dr hab. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku, dr hab. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży i dr hab. Piotr Skórka z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.

Wilk atakujący ludzi odstrzelony

2018-06-26 | Wilk atakujący ludzi odstrzelony

Dzisiaj w Bieszczadach, w miejscowości Strzebowiska w gminie Cisna wilk pokąsał dwoje dzieci. Trafiły one do szpitala. Wilk został zastrzelony w oparciu o zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wydane już w połowie czerwca, gdy prawdopodobnie ten sam osobnik ugryzł w nogę turystkę na jednym z pól namiotowych w Wetlinie. Od tego momentu jesteśmy w stałym kontakcie w Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, RDOŚ w Rzeszowie, Bieszczadzkim Parkiem Narodowym oraz lokalnymi samorządami. Z martwego wilka zostanie pobrany materiał do badań na wściekliznę, a także do analiz genetycznych, których celem będzie ocena, czy osobnik ten pochodzi z któreś z bieszczadzkich watah. Analizy genetyczne zostaną przeprowadzone w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie znajduje się największa baza genotypów wilków z całej Polski. Relacje naocznych świadków oraz nagrany 10 czerwca przez przypadkowego obserwatora filmik, który został opublikowany w "Tygodniku Sanockim" pokazuje bardzo nietypowe zachowanie wilka, co może wskazywać na to, że miał on od szczenięcia kontakt z człowiekiem. Jednak na ostateczne wnioski trzeba poczekać do uzyskania wyników badań.

Szkolenie w Babiogórskim Parku Narodowym

2018-06-25 | Szkolenie w Babiogórskim Parku Narodowym

Zespół Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" - Sabina Pierużek-Nowak, Robert Mysłajek i Michał Figura - poprowadził szkolenie poświęcone metodom monitoringu wilka i rysia dla pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego. Zaprezentowaliśmy zarówno zastosowanie tropień, jak i wykorzystanie fotopułapek, telemetrii oraz analiz genetycznych. Przedstawiliśmy również doświadczenie realizacji wspólnych projektów w innych parkach narodowych.

Wykład o rysiach

2018-06-18 | Wykład o rysiach

Dr Robert Mysłajek poprowadził wykład pt. "Rysie w zarysie" podczas odbywajacych się co miesiąc spotkań Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki. Wykład miał miejsce w Pałacu Staszica w Warszawie.

Polsko-niemieckie Wilcze Warsztaty

2018-06-15 | Polsko-niemieckie Wilcze Warsztaty

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" oraz International Fund for Animal Welfere zorganizowały polsko-niemieckie warsztaty poświęcone monitoringowi wilka. Warsztaty odbyły się 13-15 czerwca w Parku Narodowym Ujście Warty oraz w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Dębno. Wśród uczestników warsztatów znaleźli się przedstawiciele wszystkich środowisk zaangażowanych w monitoring wilka w landzie Brandenburgia, byli to zarówno wolontariusze zajmujący się wyszukiwaniem śladów obecności wilków, członkowie organizacji przyrodniczych, takich jak International Fund for Animal Welfare, WWF i Naturschutzbund Deutschland (NABU), pracownicy brandenburskiego Ministerstwa Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Środowiska, naukowcy z Leibniz-Zentrum für Agrarlandschaftsforschung (Centrum Badań Krajobrazu Rolniczego im. Leibniza), a także myśliwi - Ulrich Wotschikowsky, leśnik, redaktor czasopisma "Jäger" i jednocześnie członek Large Carnivore Initiative for Europe SSC/IUCN oraz Eckhard Fuhr, redaktor "Frankfurter Allgemeine Zeitung", członek Ökologischer Jagdverband (Stowarzyszenie Ekologicznego Łowiectwa) i autor książki "Rückkehr der Wölfe" ("Powrót wilków"). Dzięki tej różnorodności mieliśmy okazję do ciekawych dyskusji na temat ochrony wspólnej polsko-niemieckiej populacji wilka. Wykłady dla uczestników warsztatów poprowadziła dr Sabina Nowak, która przedstawiła wyniki badań nad ekologią wilków rekolonizujących zachodnią Polskę oraz dr inż. Robert Mysłajek prezentujący doświadczenia w wykorzystaniu metod genetycznych w monitoringu tego gatunku. Wyniki inwentaryzacji wilka w Parku Narodowym "Ujście Warty" wraz z ciekawymi ujęciami z fotopułapek przedstawił Marcin Matysek, dzięki któremu mieliśmy także okazję poznać w terenie walory parku narodowego. Ostatniego dnia odwiedziliśmy lasy Nadleśnictwa Dębno, gdzie pracownicy nadleśnictwa dr inż. Małgorzata Dalke-Świderska oraz leśniczy Lech Jędras podzielili się swoimi doświadczeniami z gromadzenia informacji o lokalnej populacji wilka. Ogromną atrakcją był pokaz unikalnych zdjęć tych drapieżników wykonanych przez Lecha Jędrasa, a także wspólne tropienia. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom zacieśni się polsko-niemiecka współpraca na rzecz monitoringu transgranicznej populacji wilka. Dziękujemy dyrekcji Parku Narodowego "Ujście Warty" oraz Nadleśnictwu Dębno za pomoc i gościnę, IFAW za współorganizowanie wydarzenia, a uczestnikom za ogromne zaangażowanie w dyskusje i wyśmienitą atmosferę.

Warsztat dla harcerzy

2018-06-15 | Warsztat dla harcerzy

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził prelekcję i zajęcia terenowe poświęcone wilkom i rysiom dla harcerzy z 1 Drużyny Harcerskiej "Zew" z Wodzisławia Śląskiego. Warsztat odbył się w Węgierskiej Górce.

Prelekcje o wilkach

2018-06-12 | Prelekcje o wilkach

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził dziś trzy prelekcje o ekologii i problemach ochrony wilka dla 150 uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie.

Rysica MaRysia

2018-06-07 | Rysica MaRysia

W październiku 2017 r. otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Węgierska Górka informację o rysiu, który był obserwowany w samym sercu Węgierskiej Górki - rozległej wsi położonej pomiędzy Beskidem Śląskim i Beskidem Żywieckim. Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" zlokalizował ją na obrzeżach boiska sportowego i czym prędziej zawiadomił Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik" w Bielsku-Białej. Odłowem zajął się zespół w składzie Michał Figura (SDNWILK), Sławomir Łyczko (Myskrólik) oraz lek. wet. Izabela Całus (Gabinet Weterynaryjny MED-WET z Bielska-Białej). Cała akcja zakończyła się powodzeniem, a ryś, który okazał się być niezmiernie wychudzoną młodą samicą, trafił po badaniach weterynaryjnych na rehabilitację do "Mysikrólika". Przez kilka miesięcy rysiczka, którą nazwano MaRysia, nabierała się w Bielsku-Białej. W tym czasie znacznie zmężniała, z ważącego mniej niż 5 kg kocięcia, wyrosła piękna, zdrowa i ważąca ponad 12 kg kotka. Cały czas utrzymywana była w specjalnej, dobrze osłonietej wolierze, gdzie dostawała naturalny pokarm. W maju, po kolejnej serii badań weterynaryjnych mieliśmy pewność, że jest gotowa do powrotu w góry. Dzięki wsparciu sponsorów - Maestro Investments oraz Commodities Management Service - mogliśmy zakupić specjalną lekką obrożę telemetryczną, dzięki której możemy śledzić jej losy i reagować w razie, gdyby coś jej zagrażało. W maju MaRysia trafiła z powrotem do Beskidu Śląskiego, w najbardziej zalesioną część masuwu, w której regularnie obserwujemy rysie. Dzięki monitoringowi obrożą telemetryczną wiemy, że jest bardzo aktywna, wykryliśmy także miejsce, w którym posilała się sarną. Wciąż dyskretnie śledzimy MaRysię i czuwamy, by nic złego się jej nie stało. Filmową relację znajdziecie na naszym kanale YouTube.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski