Aktualności archiwum

Wilcza prelekcja w Bydgoszczy

2018-03-29 | Wilcza prelekcja w Bydgoszczy

Marek Maćkowiak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził wczoraj prelekcję o wilkach w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Kilkudziesięciu słuchaczy było niezmiernie zainteresowanych tematem.

Dalsze losy Hardej i Miko

2018-03-28 | Dalsze losy Hardej i Miko

W nocy z 27 na 28 marca br. zespół Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” w składzie Sabina Nowak, Izabela Całus, Robert Mysłajek, Michał Figura i Marek Maćkowiak, odłowił na terenie Solca Kujawskiego młodą samicę wilka o imieniu Harda, która na początku marca została uwolniona razem z samcem Miko w sercu Puszczy Bydgoskiej. Oba wilki były pensjonariuszami Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku. Przed uwolnieniem zostały zaopatrzone przez SdN „Wilk” w obroże telemetryczne w celu monitorowania ich losów. Miko w lutym został potrącony przez samochód na skraju Puszczy Bydgoskiej, a Harda przekazana przez anonimową osobę pracownikom RDOŚ w Białymstoku w listopadzie ubiegłego roku. Kilkanaście godzin po uwolnieniu wilki się rozdzieliły, Miko przewędrował już ponad 500 km, odwiedzając różne lasy w północno-zachodniej Polsce, natomiast Harda pozostała w Puszczy Bydgoskiej i po jakimś czasie zaczęła się pojawiać w Solcu Kujawskim. Szukała tam resztek żywności i odpoczywała na terenach zielonych, w różnych częściach miasta. Wykazywała także objawy osłabienia, wynikające zapewne z trudności w pozyskiwaniu pokarmu. Z uwagi na zagrożenie, że młoda samica nadmiernie przywyknie do takiego trybu życia, spowoduje falę paniki i niechęci do drapieżników i w rezultacie konieczny będzie jej odstrzał, podjęliśmy kilkudniową trudną akcję poszukiwań i odłowu wilka, która zakończyła się sukcesem. Hardą, odłowioną zgodnie z par. 9 pkt. 3b Rozporządzenia o ochronie gatunkowej zwierząt, przetransportowaliśmy dzisiaj w nocy do ośrodka w Napromku z zaleceniem niewypuszczania jej na wolność. Dziękujemy mieszkańcom Solca Kujawskiego za życzliwość w stosunku do Hardej, a Nadleśnictwu Solec Kujawski za pomoc.

Wilcze prelekcje w Górze

2018-03-28 | Wilcze prelekcje w Górze

Zbigniew Skibiński ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził trzy prelekcje o wilkach w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Górze (woj. dolnośląskie).

Wykład o wilkach na Uniwersytecie Śląskim

2018-03-16 | Wykład o wilkach na Uniwersytecie Śląskim

Dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadziła dziś na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wykład pt. "Dynamika i uwarunkowania środowiskowe procesu rekolonizacji lasów zachodniej Polski przez wilki (Canis lupus) ". Prelegentkę przedstawiła dziekan prof. Zofia Piotrowska-Seget. Wykładu wysłuchało kilkudziesięciu pracowników i studentów UŚ.

Wilki na wolności

2018-03-03 | Wilki na wolności

Na początku lutego pojechaliśmy całym zespołem z misją ratowniczą do wilka potrąconego przez samochód w okolicach Torunia. Dorosłego samca, którego nazwaliśmy Miko, po przebadaniu i podaniu leków, przewieźliśmy do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku, gdzie przeszedł rehabilitację. Zespół SdN WILK - dr Sabina Nowak, lek. wet. Izabela Całus i dr Robert Mysłajek - przeprowadził sedację i przetransportował Miko do serca Puszczy Bydgoskiej. W ośrodku w Napromku przebywała także wilczyca Harda, którą leśnicy przywieźli z ośrodka rehabilitacji zwierzątw Krynkach, gdzie trafiła z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Leśnicy postanowili wypuścić ją wraz z Miko. Oba wilki zostały uwolnione w Puszczy Bydgoskiej. Miko i Harda otrzymały obroże telemetryczne, dzięki którym będzie można śledzić ich dalsze losy i reagować, jeśli będą ponownie potrzebowały pomocy.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski