Aktualności archiwum

Prelekcje o wilkach w Warszawie

2018-02-09 | Prelekcje o wilkach w Warszawie

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził dziś trzy godzinne prelekcje o wilkach dla ok. 120 uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum prowadzonych przez Stowarzyszenia Kultury i Edukacji w Warszawie.

Blokada przejść dla zwierząt

2018-02-07 | Blokada przejść dla zwierząt

Podczas wizji terenowej w miejscu potrącenia wilka Miko nasi współpracownicy terenowi Jerzy Napierała i Piotr Napierała stwierdzili, że wszystkie przejścia dla zwierząt na A1 zostały zablokowane płotem z siatki. Z naszych ustaleń wynika, że blokadę przejść na zlecenie wojewody wykonała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy. Decyzji tej nie skonsultowano wcześniej ani z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, ani z lokalnymi nadleśnictwami. Blokada przejść jest niezgodna z decyzją środowiskową ustalającą warunki budowy autostrady, w tym budowę i funkcjonowanie samych przejść dla zwierząt. Na budowę przejść wydano miliony złotych, po to by zapewnić łączność populacji zwierząt, w tym gatunków chronionych występujących w obszarach Natura 2000. Działanie to zagraża nie tylko zwierzętom, ale także kierowcom i pasażerom pojazdów jeżdżących drogą krajową dk 91, bo przyzwyczajone do korzystania z przejść zwierzęta, zawracają z zablokowanych przejść i próbują przekroczyć A1 w innych punktach. Niestety trafiają na ogrodzenie autostrady znajdujące się wzdłuż dk91 i odbijając się od grodzeń autostrady dostają się na jezdnię dk 91. Blokada przejść ma być jednym z działań zapobiegających roznoszeniu przez dziki afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zdaniem naukowców i przyrodników najważniejszym czynnikiem rozprzestrzeniającym ASF w Polsce są ludzie, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozwożą mięso chorych na ASF świń po całym kraju. Tą drogą pojawiło się ASF w Czechach i na granicy z Węgrami, co potwierdziły tamtejsze służby celne i policja. Naszym zdaniem blokada przejść to działanie nieuzasadnione, mające fatalne konsekwencje przyrodnicze i stwarzające istotne zagrożenie w ruchu drogowym na dk91.

Na ratunek wilkowi

2018-02-04 | Na ratunek wilkowi

Za nami 36 godzina bez snu i 1200 km podróży. Wracamy do domów. Wczoraj, w sobotę, o 22:00 Marcin Kostrzynski zaalarmował nas, że na drodze dk 91 koło Ciechocinka leży wilk potrącony przez samochód. Jeszcze żyje. Potrzebna pomoc. Spakowaliśmy niezbędny sprzęt, skrzynię do przewozu zwierząt i całym zespołem - Sabina Nowak, lek. wet. Izabela Całus, Michał Figura i Robert Mysłajek - wyruszyliśmy w drogę. Byliśmy w ciągłym kontakcie z Marcinem, który stał nad poturbowanym wilkiem i bronił go z ogromną determinacją przed myśliwymi, próbującymi wilka dobić. W międzyczasie dziewczyny z Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Głuszynku dały nam znać, że jadą na miejsce by pomóc. Po dotarciu relacjonowały stan wilka i postępowały zgodnie z instrukcjami lekarz weterynarii. Pełniły przy nim wartę aż do naszego przyjazdu o 3:30 rano. Wilk, który ze względu na sąsiedztwo Torunia otrzymał imię Mikołaj, w skrócie Miko, został starannie przebadany przez Izę. Nic nie wskazywało na poważniejsze obrażenia, potrzebne było jednak miejsce, gdzie mógłby w spokoju wydobrzeć. Telefon o 4:30 nad ranem upewnił nas, że Miko może zostać przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Nadleśnictwa Olsztynek w Napromku. Na miejsce dotarliśmy o 7 rano. Tam czekał już na nas Lech Serwotka - szef ośrodka, wraz ze współpracownikami. Reszta w relacji fotograficznej na naszym Facebooku.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski