Aktualności archiwum

Noworoczne podziękowania i życzenia

2018-12-30 | Noworoczne podziękowania i życzenia

Członkom, współpracownikom i darczyńcom Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" dziękujemy za pomoc w 2018 r. i życzymy wszystkiego najlepszego w nadchodzącym 2019 roku!

Wilcza edukacja w 2018 roku

2018-12-21 | Wilcza edukacja w 2018 roku

Rok 2018 był dla nas bardzo pracowity pod względem wilczej edukacji. Ponad dwa tysiące osób wzięło udział w prelekcjach, wykładach i warsztatach poświęconych ekologii i ochronie wilków prowadzonych w różnych częściach Polski przez członków i współpracowników Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Zajęcia odbywały się zarówno w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Wrocław, jak i w małych miejscowościach w sąsiedztwie lasów zamieszkiwanych przez wilki, np. w Kłodawie w Borach Tucholskich, Białowieży i Hajnówce w Puszczy Białowieskiej, Węgierskiej Górce i Zawoi w Beskidzie Żywieckim, czy też Drawniku, Bogdance i Ostrowitym w Puszczy Drawskiej. Staraliśmy się docierać przede wszystkim do ludzi bezpośrednio stykających się z różnymi aspektami ochrony wilków - przyrodników, leśników, myśliwych, hodowców, lekarzy weterynarii, pracowników urzędów gmin, parków narodowych i parków krajobrazowych. Z prelekcjami trafialiśmy również do szkół podstawowych i średnich oraz na uczelnie. Kilka wydarzeń dotyczyło odbiorców z zagranicy: zorganizowaliśmy polsko-niemieckie warsztaty poświęcone monitoringowi wilków, gościliśmy wizytę studyjną urzędników chorwackiej agencji ochrony przyrody, prowadziliśmy wykłady na Uniwersytecie Nottingham w Wielkiej Brytanii, wzięliśmy udział w debacie poświęconej ochronie wilków zorganizowanej w parlamencie kraju związkowego Saksonia w Niemczech, a podczas International Wolf Symposium w Minneapolis w USA zaprezentowaliśmy szereg wykładów z wynikami badań nad polskimi wilkami. Zajęcia prowadzili Sabina Nowak, Robert Mysłajek, Michał Figura, Maciej Szewczyk, Katarzyna Tołkacz, Zbigniew Skibiński i Marek Maćkowiak.

Wilki i rysie na Roztoczu

2018-12-18 | Wilki i rysie na Roztoczu

W nowym (3/2018) numerze "Przeglądu Przyrodniczego" ukazała się praca pt. "Wilk Canis lupus i ryś Lynx lynx w Roztoczańskim Parku Narodowym w latach 2016-2017". Przedstawione w nim wyniki badań są owocem współpracy Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" z Roztoczańskim Parkiem Narodowym oraz Instytututem Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorami artykułu są: dr Robert Mysłajek, dr hab. Sabina Nowak, dr Przemysław Stachyra, dr Maciej Szewczyk, dr Natalia Niedźwiecka, Robert Stefański i Michał Figura. Do oceny liczebności wilków i rysi w Roztoczańskim Parku Narodowym wykorzystaliśmy tropienia, nagrania fotopułapkami oraz – w przypadku wilków – analizy genetyczne 13 loci mikrosatelitarnego DNA. Ustaliliśmy, że w parku rozmnażały się dwie grupy rodzinne wilków. Potwierdziliśmy tu także obecność czterech różnych osobników rysi – trzech samców i jednej samicy. Wyniki naszych badań posłużą do planowania zadań ochronnych dla Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz pokrywającego się z nim obszaru Natura 2000 “Roztocze Środkowe”.

Wilcze szkolenia w województwie warmińsko-mazurskim

2018-12-14 | Wilcze szkolenia w województwie warmińsko-mazurskim

Kolejne dwa szkolenia poświęcone rozwiązywaniu konfliktów pomiędzy wilkami i ludźmi odbyły się w województwie warmińsko-mazurskim, a zorganizowała je Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Szkolenia odbyły się w 13 grudnia w Ełku i 14 grudnia w Olsztynie. Wzięło w nich łącznie ok. 200 osób, głównie przedstawiceli urzędów gmin, urzędów powiatowych, izb rolnych, inspekcji weterynaryjnej, administracji Lasów Państwowych, kół łowieckich, a także parków narodowych i krajobrazowych. Wykłady poświęcone ekologii wilka i metod wykorzystywanych w trakcie rozwiązywania sytuacji konfliktowych poprowadzili dr hab. Sabina Nowak oraz dr inż. Robert Mysłajek. Uczestnicy otrzymali również "Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami" wydany przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Konferencja o wilkach w Hajnówce

2018-12-12 | Konferencja o wilkach w Hajnówce

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku zorganizowała w Hajnówce konferencję szkoleniową "Czy taki wilk straszny, jak go malują". Wzięło w niej udział ok. 40 przedstawicieli lokalnych gmin, nadleśnictw, Państwowej Straży Łowieckiej, parków narodowych, parków krajobrazowych i służb weterynaryjnych. Wykłady poświęcone ekologii wilków oraz nowoczesnym technikom w ochronie i badaniach tych drapieżników prowadzą dr hab. Sabina Nowak oraz dr inż. Robert Mysłajek. Uczestnicy otrzymali wydawnictwa edukacyjne poświęcone wilkom w tym "Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami" wydany przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Wilcze szkolenie w Nowym Sączu

2018-12-07 | Wilcze szkolenie w Nowym Sączu

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie zorganizowała dziś w Nowym Sączu szkolenie poświęcone rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych pomiędzy ludźmi i wilkami. Wykłady poświęcone ekologii wilków oraz nowoczesnym technikom w ochronie i badaniach wilków poprowadzili dr hab. Sabina Nowak oraz dr inż. Robert Mysłajek. W szkoleniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli urzędów gmin, urzędów powiatowych, parków narodowych, izb rolniczych, nadleśnictw i kół łowieckichz woj. małopolskiego.

Szkolenia w Gdańsku

2018-12-04 | Szkolenia w Gdańsku

Dr Maciej Szewczyk ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził wykłady podczas dwóch szkoleń poświęconych rozwiązywaniu konfliktów pomiędzy ludźmi i wilkami, które zorganizowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Szkolenia odbyły się 3 i 4 grudnia, a wzięło w nich udział ponad stu przedstawicieli gmin, nadleśnictw, kół łowieckich oraz służb ochrony przyrody z woj. pomorskiego.

Wilcze spotkanie we Wrocławiu

2018-12-03 | Wilcze spotkanie we Wrocławiu

Wilki na dobre powróciły do województwa dolnośląskiego. Staramy się więc dostarczyć jego mieszkańcom jak najwięcej rzetelnych informacji na temat tego gatunku. Na zaproszenie inicjatywy Zwierz Dobry wzięliśmy udział w imprezie edukacyjnej pt. "Czy Czerwony Kapturek i jego babcia powinny bać się wilka?" Spotkanie, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, odbyło się w Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu. Prelekcję o wilkach i ich ochronie zaprezentowała dr hab. Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Szkolenie we Wrocławiu

2018-12-03 | Szkolenie we Wrocławiu

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu zorganizowała szkolenie poświęcone rozwiązywaniu konfliktów pomiędzy wilkami i ludźmi. W szkoleniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli lokalnych gmin, izb rolnych, kół łowieckich oraz służb ochrony przyrody. Wykłady na temat ekologii wilka oraz metod minimalizowania sytuacji problemowych poprowadziła dr hab. Sabina Nowak - prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski