W trakcie drugiej edycji konferencji "Dzikie zwierzęta wokół nas", zorganizowanej 24-25 listopada w Warszawie przez Fundację Aniwel, przedstawiliśmy wykłady o dużych drapieżnikach. Dr hab. Sabina Nowak zaprezentowała referat "Wilki w Polsce - co im zagraża i jak im pomagać?“, a dr inż. Robert Mysłajek "Rysie - jak chronić duże dzikie koty?“. Uczestnicy otrzymali także materiały edukacyjne o wilkach. W konferencji wzięło udział ok. 100 osób z całej Polski.
Ponad 60 osób wzięło dziś udział w szkoleniu poświęconym rozwiązywaniu konfliktów pomiędzy wilkami i ludźmi zorganizowanym w Ciechocinku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych gmin, Policji i straży gminnych oraz lekarze weterynarii, leśnicy, myśliwi i przyrodnicy.Wykłady poświęcone ekologii wilków oraz nowoczesnym technikom w ochronie i badaniach wilków poprowadzili dr hab. Sabina Nowak oraz dr inż. Robert Mysłajek. Uczestnicy otrzymali także bezpłatnie "Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami" wydany przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zorganizowała dzisiaj w Częstochowie szkolenie dotyczące minimalizowania konfliktów pomiędzy ludźmi i wilkami. Wykłady poświęcone ekologii wilków oraz nowoczesnym technikom w ochronie i badaniach tych drapieżników poprowadzili dr hab. Sabina Nowak oraz dr inż. Robert Mysłajek. W szkoleniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli lokalnych gmin, nadleśnictw, inspekcji weterynaryjnej, kół łowieckich oraz służb ochrony przyrody.
Muzeum Miasta Pabianice zorganizowało kolejne ciekawe spotkanie przyrodnicze. Tym razem gościem był Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", który przedstawił wykład pt. "Prywatne życie wilków". Prelekcji wysłuchało około 50 mieszkańców Pabianic i okolic.
Dzisiaj prowadzimy wykłady w Sulęcinie (w woj. lubuskim) podczas szkolenia dotyczącego rozwiązywania konfliktów pomiędzy wilkami i ludźmi zorganizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. W szkoleniu bierze udział kilkudziesięciu przedstawicieli gmin, Policji, nadleśnictw, kół łowieckich, urzędu wojewódzkiego i służb ochrony przyrody. Wykład o ekologii wilka prowadzi dr hab. Sabina Nowak, a o zastosowaniu nowoczesnych technik badawczych w ochronie gatunku mówi dr Robert Mysłajek.
Komisja Europejska podjęła decyzję umożliwiającą rolnikom otrzymanie pełnego odszkodowania za szkody spowodowane przez chronione zwierzęta, takie jak wilki. W pełni finansowane będą także inwestycje mające na celu zapobieganiu takim szkodom, na przykład budowa elektrycznych ogrodzeń lub zakup psów stróżujących. Dzisiejsza decyzja ma na celu zwiększenie wsparcia dla rolników na obszarach występowania dużych drapieżników. Wsparcie w zakresie rozwiązywania konfliktów związanych z ochroną zwierząt chronionych można uzyskać z funduszy UE, w szczególności z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do tej pory finansować można było jedynie 80% kosztów inwestycji, a dzisiejsza decyzja zmienia wytyczne w celu dostosowania tej stawki do 100%. Państwa członkowskie będą również miały możliwość zwrotu 100% kosztów opieki weterynaryjnej wynikających z leczenia rannych zwierząt i koszty pracy związane z poszukiwaniem zaginionych zwierząt w następstwie ataku chronionego drapieżnika.
Kolejne szkolenie poświęcone rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych pomiędzy ludźmi i wilkami, zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie, odbywa się dzisiaj w Centrum Konferencyjnym Zamek w Szczecinku. Bierze w nim udział kilkudziesięciu przedstawicieli lokalnych gmin, Policji, inspekcji weterynaryjnej, Lasów Państwowych, kół łowieckich i służb ochrony przyrody. Wykłady poświęcone biologii i ochronie wilka prowadzi dr hab. Sabina Nowak, a o nowoczesnych metodach badań i monitoringu gatunku mówi dr Robert Mysłajek.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie zorganizowała dziś w Stargardzie szkolenie pt. "Czy taki wilk straszny, jak go malują". Szkolenie dotyczyło rozwiązywania sytuacji konfliktowych oraz interwencji związanych z wilkami. W szkoleniu wzięli udział policjanci z lokalnych komend Policji, pracownicy starostwa powiatowego w Stargardzie, powiatowego inspektoratu weterynarii w Stargardzie oraz Wolińskiego Parku Narodowego. Wykłady poświęcone ekologii wilków, metod badawczych oraz sposobów reagowania w sytuacjach konfliktowych poprowadzili dr hab. Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek. Uczestnicy otrzymali wydawnictwa edukacyjne poświęcone wilkom.