Aktualności archiwum

Współpraca z EuroNatur

2018-10-30 | Współpraca z EuroNatur

Dzięki objęciu wilków ochroną w Polsce drapieżniki te zrekolonizowały pokaźny fragment Niemiec, docierając nawet do Belgii, Danii i Holandii. Ochrona środkowoeuropejskiej populacji wilka wymaga więc międzynarodowej współpracy. W ostatnich dniach gościliśmy Magdalenę Kulish z niemieckiej fundacji Euronatur, z którą od wielu lat współpracujemy na rzecz ochrony wilków. Oczywiście oprócz omawiania wspólnych planów potropiliśmy również wilki w Borach Dolnośląskich.

Negocjacje przejść dla zwierząt na autostradzie A18

2018-10-29 | Negocjacje przejść dla zwierząt na autostradzie A18

Rozpoczęła się kolejna tura rozmów związanych z przebudową i rozbudową autostrady A18, biegnącej od węzła Golnice do granicy polsko-niemieckiej w Olszynie. Autostrada przecina Bory Dolnośląskie - rozległy kompleks leśny zamieszkiwany przez kilka wilczych grup rodzinnych.Od lat prowadzimy monitoring wilków w Borach Dolnośląskich i braliśmy udział we wszystkich etapach negocjacji projektu rozbudowy A18, wskazując lokalizację i rozmiary przejść dla zwierząt. Dzisiaj w zielonogórskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące tego projektu. Wzięła w nim udział dr hab. Sabina Nowak, która wskazała rozbieżności pomiędzy pierwszymi ustaleniami dotyczącymi liczby przejść dla zwierząt, a obecnym projektem. Będziemy brać udział w opiniowaniu tej inwestycji, by zadbać o ochronę łączności ekologicznej. Zależy nam na budowie szerokich górnych przejść dla zwierząt, które są najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia przemieszczania się szerokiego spektrum gatunków.

Wizyta studyjna partnerów z Chorwacji

2018-10-27 | Wizyta studyjna partnerów z Chorwacji

Od wielu lat współpracujemy z partnerami z Chorwacji w ramach projektów związanych z ochroną łączności ekologicznej i projektowaniem przejść dla zwierząt. Tym razem pięcioosobowa grupa pracowników chorwackiej agencji ds. środowiska, w której kompetencjach jest także ochrona przyrody, odwiedziła nas w ramach podróży studyjnej poświęconej zarządzaniu populacjami wilka w różnych krajach Europy. Towarzyszyli im naukowcy z Uniwersytetu w Zagrzebiu - prof. Duro Huber i prof. Josip Kusak, prowadzący badania nad dużymi drapieżnikami. Dwudniowe spotkanie odbyło się w Borach Dolnośląskich, gdzie dr hab. Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek zaprezentowali doświadczenia z realizacji projektów monitoringu i ochrony wilków w Polsce. Odwiedziliśmy także gospodarstwo rolne pana Wojciecha Marczyckiego z Parowej, by porozmawiać o metodach ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami. W części terenowej tropiliśmy wspólnie wilki w różnych zakątkach Borów Dolnośląskich i pokazaliśmy przejścia dla zwierząt na autostradzie A4.

International Wolf Symposium 2018

2018-10-14 | International Wolf Symposium 2018

International Wolf Center po raz kolejny zorganizowało międzynarodową konferencję poświęconą wilkom. International Wolf Symposium 2018 odbyło się 11-14 października w Minneapolis, a wzięło w nim udział blisko pół tysiąca osób z ponad dwudziestu krajów. Konferencję zainicjował plenarny panel "Wolves of the World", podczas którego zaproszeni eksperci prezentowali sytuację wilków na świecie. Dr hab. Sabina Nowak przedstawiła proces rekolonizacji, aktualne rozmieszczenie oraz status wilków w Europie, a o wilkach w Azji i Ameryce Północnej mówili dr Brent Patterson, Dean Cluff, dr Shannon Barber-Meyer i Nancy jo Gibson. Podczas specjalnego panelu doświadczenia wymieniali także eksperci prowadzący edukację nt. wilków w różnych regionach Ameryki Północnej i Europy. O wyzwaniach związanych z edukacją w Europie opowiedział dr Robert Mysłajek, a o sytuacji w USA mówili Adrian Wydeven (Timber Wolf Alliance), Scott Thiel (Timber Wolf Information Network), Kim Wheeler (Red Wolf Coalition) i Misi Stine (International Wolf Center). Zaprezentowaliśmy także wyniki badań nad wilkami w Polsce w formie dwóch referatów oraz posteru.

Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska

2018-10-11 | Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska

W dniach 10-11 października w Brandenburgii Wschodniej odbyło się posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska, któremu wspólnie przewodniczyli ministrowie środowiska Niemiec i Polski. W trakcie spotkania podpisano bilateralną umowę w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i strategicznych ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, omówiono także kilka innych kwestii związanych z ochroną środowiska, m.in. problemy ochrony populacji wilka. W spotkaniu wziął udział przedstawiciel Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" dr Maciej Szewczyk, który zaprezentował wyniki badań nad ekologią i genetyką wilków w zachodniej Polsce, będącej źródłem dla niemieckiej populacji tego gatunku.

Wykład w Kozach

2018-10-03 | Wykład w Kozach

Michał Figura poprowadził wykład "Prywatne życie wilków" dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kozach. Wykład, którego wysłuchało kilkadziesiąt osób, odbył się w zabytkowym Pałacu Czeczów.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski