Aktualności archiwum

Artykuł o wilkach z Puszczy Drawskiej

2018-01-31 | Artykuł o wilkach z Puszczy Drawskiej

W czasopiśmie naukowym "Mammalian Biology" ukazał się artykuł z wynikami badań nad organizacją przestrzenną wilków zamieszkujących Puszczę Drawską. Specjaliści z Grupa Genetyki Konserwatorskiej Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW, Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego i Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" wykorzystali szereg nowoczesnym metod (telemetrię GPS/GSM, analizy genetyczne i fotopułapki). Okazało się, że wilki w Puszczy Drawskiej użytkują ogromne terytoria, których powierzchnia wynosi od 321,8 do 420,6 km2. Od 2013 do 2017 liczba wilczych grup rodzinnych w tym kompleksie leśnym wzrosła z czterech do sześciu. Autorami pracy są: dr Robert Mysłajek, Maciej Tracz, Magdalena Tracz, dr hab. Patrycja Tomczak, Maciej Szewczyk, dr Natalia Niedźwiecka i dr Sabina Nowak.

Wilcza Noc

2018-01-28 | Wilcza Noc

Zorganizowana przez Białowieski Park Narodowy "Wilcza Noc" przyciągnęła ponad stu uczestników. Na imprezę, trwającą cały weekend - 27-28 stycznia, złożyła się seria wykładów, edukacja dzieci, nocne nasłuchiwanie wilczego wycia i tropienie drapieżników. Wykłady poprowadzili: dr Sabina Nowak, dr Robert Mysłajek, Kinga Stępniak i Tom Diserens. Z kolei Marcin Kostrzyński zaprezentował swoje przygody z nagraniami filmów z dzikimi wilkami.

Nowa członkini zespołu

2018-01-22 | Nowa członkini zespołu

Do naszego zespołu na kilkumiesięczny staż dołączyła Nadia Marras. Nadia ukończyła biologię na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, specjalizując się w biologii konserwatorskiej. Ma za sobą doświadczenia w badaniach nad ekologią i etologią ssaków, w tym zastosowaniu narzędzi informacji przestrzennej GIS w modelowaniu użytkowania środowiska przez naczelne. Podczas stażu w Pyrenean Institute of Ecology of Zaragoza zajmowała się także usługami ekosystemowymi. W stowarzyszeniu odbywa staż w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych finansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwszy trening terenowy - tropienie wilków w Beskidach - ma już za sobą. W czasie stażu będzie się zajmowała monitoringiem dużych drapieżników w Karpatach.

Noc Biologów

2018-01-12 | Noc Biologów

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" było partnerem Nocy Biologów organizowanej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wstępne obliczenia wskazują, że imprezę odwiedziło ok. 4 tys. uczestników, głównie uczniowie szkół ponadpodstawowych. Podczas Nocy Biologów dr Robert Mysłajek przedstawił dwa wykłady poświęcone ekologii i ochronie wilków oraz borsuków.

Wilcza okładka

2018-01-05 | Wilcza okładka "Diversity and Distributions"

Artykuł o genetyce karpackich wilków, którego współautorami są pracownicy Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", ukazał się już drukiem w czaspiśmie naukowym "Diversity and Distributions". Redakcja wybrała ten artykuł do reklamowania całego numeru czasopisma, na okładce pojawiły się więc wilki.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski