Aktualności archiwum

Pierwszy miesiąc wilka Kampinosa na wolności

2017-06-30 | Pierwszy miesiąc wilka Kampinosa na wolności

Wilk Kampinos, który po kolizji z samochodem został wyleczony i wypuszczony w Kampinoskim Parku Narodowym ma się świetnie. Pokazały to namiary z obroży telemetrycznej, przy pomocy której przyrodnicy śledzą jego dalsze losy. Od momentu uwolnienia do końca czerwca pokonał łącznie ponad 117 km, a penetrowany przez niego obszar to ok. 47 kilometrów kwadratowych. Jego aktywność koncentruje się w najbardziej zalesionej i rzadko odwiedzanej przez ludzi części parku narodowego. Przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, we współpracy z Grupą Genetyki Konserwatorskiej IGiB UW oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym kontynuują badania nad wilkami w Puszczy Kampinoskiej. Dzięki obroży telemetrycznej, której zakup sfinansowało z własnych środków Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, dowiemy się zapewne wielu ciekawych szczegółów z życia wilczej rodziny zamieszkującej park narodowy położony u wrót jednej z największych europejskich stolic.

Dziekani w obronie Puszczy Białowieskiej

2017-06-27 | Dziekani w obronie Puszczy Białowieskiej

Kilkudziesięciu dziekanów i prodziekanów wydziałów przyrodniczych z całej Polski podpisało list otwarty w obronie Puszczy Białowieskiej adresowany do premier, prezydenta oraz ministra środowiska. Naukowcy piszą m.in. "Wyrażamy głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją w Puszczy Białowieskiej, gdzie poprzez masowe cięcia niszczona jest przyroda najcenniejszego w skali kraju kompleksu leśnego". List dziekanów to kolejny sygnał ze strony naukowców podkreślający zgubne skutki trwających obecnie wycinek białowieskich drzewostanów.

Marsz dla Puszczy Białowieskiej

2017-06-24 | Marsz dla Puszczy Białowieskiej

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marsza dla Puszczy Białowieskiej, który odbył się w sobotnie popołudnie w Warszawie. Uczestnicy przeszli z Placu Defilad pod Ministerstwo Środowiska skandując hasła w obronie najcenniejszego lasu na niżu Europy, który jest obecnie dewastowany intensywnymi cięciami. Marsz dla Puszczy Białowieskiej był jedną z największych manifestacji na rzecz ochrony przyrody jak do tej pory miała miejsce w Polsce.

Biwak małych tropicieli

2017-06-18 | Biwak małych tropicieli

W weekend 17-18 czerwca mali tropiciele wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami wyruszyli w Beskid Żywiecki. W schronisku w Rycerce Górnej czekało na nich wiele atrakcji. Przyrodnicze warsztaty terenowe poprowadził Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", a instruktorzy z Hufca ZHP Węgierska Górka zaprezentowali ciekawe dla dzieci formy spędzania wolnego czasu. Najmłodsi mieli również możliwość pokazania swoich zdolności artystycznych, wykonując niezwykle oryginalne prace plastyczne. Wieczorem mimo niesprzyjającej aury tropiciele wyruszyli na poszukiwania śladów „Leśnego Ducha”. Gdy poszukiwania kończyły się sukcesem mały poszukiwacz przygód otrzymywał słodki upominek i odznakę Supertropiciela. Przed snem czekała jeszcze jedna niespodzianka, którą było wspólne oglądanie filmów nagranych na fotopułapce, założonej w lesie podczas jednego ze spotkań terenowych. Projekt „Dzieciaki na tropie” prowadzony jest przez Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, przy finansowym wsparciu Fundacji BGK w ramach 9. Edycji Konkursu Grantowego „Na dobry początek”.

Dzień Dobry TVN z wilkami

2017-06-11 | Dzień Dobry TVN z wilkami

W dzisiejszym programie "Dzień Dobry TVN", w ramach cyklu Mikrowyprawy Łukasza Długowskiego, znana piosenkarka i aktorka Izabela Trojanowska tropiła wilki w Beskidzie Żywieckim. Jej przewodnikiem był Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Wilcze seminarium w Nadleśnictwie Wejherowo

2017-06-09 | Wilcze seminarium w Nadleśnictwie Wejherowo

W Nadleśnictwie Wejherowo odbyło się seminarium szkoleniowe pt. "Wilk gatunek na styku przyrody i łowiectwa", zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku, we współpracy ze Stowarzyszeniem Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Komisją Łowiectwa Polskiego Towarzystwa Leśnego. Wzięło w nim udział ponad 70 leśników i przedstawicieli instytucji zajmujących się zarządzaniem środowiskiem z Pomorza. Wykłady przedstawili: Paweł Stępniewski z RDOŚ w Gdańsku (o sytuacji prawnej gatunku), prof. Henryk Okarma z IOP PAN (o wpływie wilka na populacje zwierząt łownych), Stanisław Jachowski ze stowarzyszenia Matecznik (o wilkach na Pomorzu Środkowym), dr Sabina Nowak z SDN WILK (o procesie rekolonizacji i ekologii wilków w lasach Pomorza), dr Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW (o wykorzystaniu narzędzi genetycznych w badaniach i ochronie wilka) i ponownie prof. Okarma o roli myśliwych w zarządzaniu populacją wilka. Jak zwykle starły się dwa poglądy na zarządzanie populacją wilka - powrót do polowań na ten gatunek postulował przedstawiciel stowarzyszenia Matecznik i prof. Okarma, natomiast za utrzymaniem ochrony opowiedzieli się dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek. W tej kwestii porozumienia nie osiągnięto. Leśnicy z pomorskich nadleśnictw z uznaniem odnieśli się do wyników badań nad populacją wilka prowadzonych przez SDN WILK we współpracy z IGiB UW. Widać tu szerokie pole do współpracy.

Kampinos powrócił do puszczy

2017-06-07 | Kampinos powrócił do puszczy

Wilk Kampinos, po ponad dwóch miesiącach rehabilitacji, powrócił do Kampinoskiego Parku Narodowego. Pod koniec marca na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego samochód potrącił dwuletniego wilka. Pracownicy Kampinoskiego PN wezwali lekarza weterynarii i skontaktowali się z nami. Pomoc udało nam się uzyskać w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich w Warszawie, gdzie wilk przeszedł zabieg nastawienia i ustabilizowania złamanej miednicy. Po operacji wilk, którego nazwano Kampinos, trafił do kierowanego przez Lecha Serwotkę Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Leśnictwie Napromek (Nadleśnictwo Olsztynek). Równolegle z rehabilitacją ustalono pochodzenie wilka. Zajęli się tym naukowcy z Grupy Genetyki Konserwatorskiej Instytutu Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii UW. Dzięki analizie DNA okazało się, że jest on potomkiem pary rodzicielskiej wilków z Kampinoskiego Parku Narodowego. Dzięki tym badaniom uzyskaliśmy pewność, że wilk po zakończeniu leczenia powinien trafić z powrotem do Puszczy Kampinoskiej. W ośrodku rehabilitacyjnym w Napromku Kampinos wracał do zdrowia przez ponad dwa miesiące pod opieką weterynaryjną lek. wet. Jacka Kopczyńskiego. Gdy złamanie się zrosło, a wilk dzięki dobrej opiece nabrał sił, nadszedł czas jego wypuszczenia. Zajęli się tym wspólnie leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek, członkowie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie, wilk został zaopatrzony w obrożę telemetryczną, przewieziony z Napromka do serca Puszczy Kampinoskiej i tam uwolniony. Dzięki obroży telemetrycznej poznamy jego dalsze losy.

Prelekcja o wilkach

2017-06-02 | Prelekcja o wilkach

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził trzy prelekcje o wilkach dla uczniów klas o profilu biologiczno-chemicznym oraz humanistycznym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski