Aktualności archiwum

Audycja o kreowaniu fałszywych informacji o wilkach

2017-05-27 | Audycja o kreowaniu fałszywych informacji o wilkach

Dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" była gościem audycji "Altermatywne fakty" w Radiu TOK FM. Program poświęcony był kreowaniu fałszywych medialnych informacji o wilkach. Podcastu można posłuchać online.

Akcja w obronie Puszczy Białowieskiej

2017-05-24 | Akcja w obronie Puszczy Białowieskiej

Członkowie Greenpeace i Fundacji "Dzika Polska" przeprowadzili akcję bezpośredniego powstrzymywania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Kilkunastu aktywistów zablokowało pracę harvestera działającego w jednym z puszczańskich starodrzewi i wywiesiło banery z hasłami "Stop wycince Puszczy Białowieskiej" i "Cała Puszcza parkiem narodowym". Blokada jest odpowiedzią na kontunuację wyrębów w strefach ochronnych Obiektu Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, trwających pomimo uprzedniego listu Komisji Europejskiej wzywającego do zaprzestania wycinki. Działacze pozostają w puszczy i monitorują sytuację (Autorem zdjęcia jest Fundacja "Dzika Polska").

Prelekcja o wilkach w Bielsku-Białej

2017-05-24 | Prelekcja o wilkach w Bielsku-Białej

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził prelekcję o wilkach w internacie Beskidzkiego Towarzystwa Sportowego "Rekord" w Bielsku-Białej. Wykładu wysłuchało około 20 uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego "Rekord". Bielsko-Biała to miasto położone na obrzeżach zachodniego skraju Karpat, będącego ostoją nie tylko wilków, ale także rysi i niedźwiedzi.

Eksperci apelują o ochronę Puszczy Białowieskiej

2017-05-23 | Eksperci apelują o ochronę Puszczy Białowieskiej

Ponad 150 specjalistów wzięło udział w II Międzynarodowej Konferencji o Lasach, która odbyła się w Niemczecj pod koniec kwietnia 2017 r. Uczestnicy konferencji wysłali list do polskiego Ministra Środowiska, w którym apelowali o powstrzymanie intensywnej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Eksperci podkreślili ogromne znaczenie zamierających i martwych drzew dla różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych. Wskazali także na liczne prace naukowe z całego świata, które jednoznacznie pokazują, iż masowe wycinki mają fatalne konsekwencje dla starych lasów. List kończy się osobistym wezwaniem "Szanowny Prof. Szyszko, ponieważ jest pan osobą mogącą wpłynąć na losy Puszczy Białowieskiej, my - entomolodzy, mykolodzy, botanicy, ornitolodzy, ekolodzy innych specjalności oraz leśnicy uczestniczący w II Międzynarodowej Konferencji o Lasach, chcemy zaapelować do pana jak do naszego kolegi, aby wdrożył pan dostępne argumenty naukowe dla ochrony unikalnych wartości Puszczy Białowieskiej."

Wykład o wilkach na UAM w Poznaniu

2017-05-22 | Wykład o wilkach na UAM w Poznaniu

Wykładu dr Sabiny Nowak poświęconego ekologii wilków rekolonizujących zachodnią Polskę wysłuchało ponad 130 osób, wśród których znaleźli się zarówno studenci poznańskich uczelni, jak i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, leśnicy z wielkopolskich nadleśnictw i zainteresowani mieszkańcy Poznania i okolic. Wykład odbył się w auli Collegium Biologicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie było także okazją do spotkania współpracowników Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" prowadzących monitoring wilka w północno-zachodniej Polsce.

Studencka Konferencja Teriologiczna

2017-05-21 | Studencka Konferencja Teriologiczna

Tegoroczna V Ogólnopolska Studencka Konferencja Teriologiczna odbyła się w gościnnych progach Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W konferencji wzięło udział kilkudziesięciu studentów z całej Polski. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" objęło imprezę patronatem i ufundowało nagrody za najlepsze wystąpienia, w tym nagrodę specjalną za badania służące ochronie przyrody, które otrzymał Tomasz Diserens - magistrant Wydziału Biologii UW - za referat poświęcony ocenie stopnia ochrony wilków w ramach polskiej sieci obszarów Natura 2000. Podczas konferencji przedstawiono kilka referatów będących owocem prac badawczych prowadzonych we współpracy ze Stowarzyszeniem dla Natury "Wilk". Michał Figura z SDN WILK wygłosił referat poświęcony czynnikom środowiskowym wpływających na drapieżnictwo wilków na sarny i jelenie w górach, Kinga Stępniak przedstawiła wyniki badań nad wzorcami znakowania terenu przez wilki w lasach gospodarczych północno-wschodniej Polski, a Iga Kwiatkowska zapoznała uczestników ze stanem populacji rysia w zachodniej Polsce. Sesję angielskojęzyczną otworzył wykład dr. Roberta Mysłajka poświęcony modelom przydatności siedlisk dla wilka.

Festiwal Wachlarz

2017-05-21 | Festiwal Wachlarz

Jubileuszowy, bo już dziesiąty Festiwal Reportażu i Podróży "Wachlarz", odbywający się co roku we Wrocławiu, przyciągnął tłumy ciekawych świata ludzi z całej Polski. W tym roku, wśród grona prelegentów znalazła się także dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", która podczas swojej prezentacji, zatytułowanej "Z dziennika mięsożercy", odkrywała przed słuchaczami tajemnice życia wilków. Wypełniona po brzegi sala Teatru Muzycznego Capitol szczególnie żywo reagowała na nagrania dzikich wilków uwiecznione przez nasze wideopułapki.

Przyrodnicza majówka

2017-05-14 | Przyrodnicza majówka

Kolejne edukacyjna majówka za nami. Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził przyrodnicze zajęcia terenowe dla dzieci i ich rodziców z Gminy Węgierska Górka w ramach projektu "Dzieciaki na tropie". Słoneczna pogoda zachęcała do wyprawy wzdłuż doliny Soły. Dzieciom udało się zobaczyć wielu pierzastych mieszkańców nadrzecznych łęgów, odwiedziły także tamę bobrów i podglądały rzęsorki. Projekt realizuje Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka.

Prelekcja o wilkach

2017-05-02 | Prelekcja o wilkach

Długi majowy weekend to doskonała pora na przyrodniczą edukację. Dzisiaj Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził prelekcję o ekologii i ochronie wilków w Hotelu Zacisze w Ciścu koło Węgierskiej Górki. Cisiec jest niewielką wsią położoną pomiędzy Beskidem Żywieckim i Beskidem Śląskim. Oba beskidy są chronione jako obszary Natura 2000 i zamieszkałe zarówno przez wilki, jak i przez rysie i niedźwiedzie.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski