Aktualności archiwum

Dzieciaki na tropie ptaków

2017-04-29 | Dzieciaki na tropie ptaków

Wiosenne weekendy to doskonały czas na wycieczki. Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" po raz kolejny ruszył z dziećmi i ich rodzicami na przyrodniczą wyprawę, zorganizowaną w ramach projektu "Dzieciaki na tropie". Tym razem celem były obserwacje ptaków. Najwięcej gatunków udało się zobaczyć wzdłuż Soły, gdzie oprócz ptaków związanych z wodą uwijała się cała rzesza pierzastych stworzeń gniazdujących wśród drzew i krzewów porastających brzeg rzeki. Projekt "Dzieciaki na tropie" realizowany jest przez Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, we współpracy z naszym stowarzyszeniem.

Uratowany wilk z Kampinoskiego Parku Narodowego

2017-04-26 | Uratowany wilk z Kampinoskiego Parku Narodowego

Końcem marca na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego samochód potrącił dwuletniego samca wilka. Zwierzę przeżyło. Informacja o nim trafiła do pracowników Kampinoskiego Parku Narodowego, którzy wezwali lekarza weterynarii. Następnie skontaktowano się z nami, ponieważ wilka, którego nazwaliśmy Kampinos, trzeba było poddać specjalistycznym badaniom. Niezbędną pomoc udało nam się uzyskać w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich w Warszawie. Tu wykonano szczegółowe badania laboratoryjne i zdjęcie RTG. Następnie wilk przeszedł zabieg nastawienia i ustabilizowania złamanej miednicy. Jednocześnie skontaktowaliśmy się z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Leśnictwie Napromek (Nadleśnictwo Olsztynek). Dzień po zabiegu, pod opieką Kingi Stępniak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", Kampinos został przetransportowany przez pracowników nadleśnictwa do woliery w Napromku. Ośrodek ten, kierowany przez leśniczego Lecha Serwotkę, ma już doświadczenie w ratowaniu wilków. Dwa lata temu rehabilitowano tu wilka odnalezionego w Nadleśnictwie Miłomłyn, który po zakończeniu kuracji został wypuszczony na wolność wiosną 2015 r. Dalsze losy tego wilka - nazwanego Napromek - śledziliśmy przez ponad rok, dzięki sfinansowanej i założonej przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" obroży telemetrycznej. W ośrodku Nadleśnictwa Olsztynek powstała niedawno specjalistyczna woliera dla drapieżników. W niej Kampinos, jako pierwszy pensjonariusz, powoli wraca do zdrowia. Równolegle z rehabilitacją ruszyły prace nad ustaleniem pochodzenia wilka. Zajęli się tym dr Natalia Niedźwiecka i Maciej Szewczyk z Grupy Genetyki Konserwatorskiej Instytutu Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii UW. DNA Kampinosa zostało porównane z profilami genetycznymi wilków żyjących zarówno w Kampinoskim Parku Narodowym, jak i w innych kompleksach leśnych Polski. Okazało się, że jest on potomkiem pary rodzicielskiej wilków z Kampinoskiego Parku Narodowego. Dzięki tym badaniom wiemy, gdzie wilk powinien trafić po zakończeniu leczenia. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w ratowanie wilka.

Eneloop European Photo Challenge wspiera wilka

2017-04-22 | Eneloop European Photo Challenge wspiera wilka

Miło nam poinformować, że uczestnicy ostatniej edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego Eneloop European Photo Challenge, organizowanego przez firmę Panasonic, najczęściej deklarowali wsparcie dla Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Dzięki temu nasze stowarzyszenie otrzyma dotację w wysokości 5.000 euro. Symboliczny czek został wczoraj wręczony prezes stowarzyszenia dr Sabinie Nowak przez pana Mirosława Gugałę - szefa polskiego oddziału Panasonic Marketing Europe. Środki uzyskane z nagrody wykorzystamy na monitoring wilka. Bardzo dziękujemy uczestnikom konkursu za wybór Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", a firmie Pansonic za wsparcie.

Wykład o wilkach na UMCS

2017-04-21 | Wykład o wilkach na UMCS

Katarzyna Tołkacz - członkini SdN WILK i doktorantka Wydziału Biologii UW - poprowadziła wykład o wilkach w ramach obchodów Dnia Ziemi na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Prelekcji wysłuchało ok. 40 uczniów szkół średnich.

Lepiej chronić inwentarz, niż zabijać wilki

2017-04-18 | Lepiej chronić inwentarz, niż zabijać wilki

Na całym świecie drapieżniki są zabijane by chronić zwierzęta hodowlane, co stoi w oczywistej sprzeczności ze staraniami na rzecz ochrony tych pierwszych. Jednym z przykładów jest sytuacja w zachodniej części USA, gdzie wilki zostały wytępione w latach 30. XX wieku, a obecnie powróciły w granice swojego historycznego zasięgu występowania. Pomimo, że drapieżnictwo wilków stanowi zaledwie promil całkowitej śmiertelności zwierząt hodowlanych, odpowiedź ze strony ludzi jest niewspółmierna i niejednokrotnie skupia się wyłącznie na tępieniu drapieżników. Różnorodne metody ochrony zwierząt hodowlanych okazały się skuteczne w ograniczaniu strat od drapieżników w niewielkich hodowlach, jednak do tej pory uważano, że nie są przydatne w zabezpieczaniu wielkich stad utrzymywanych sposobem wolnego wypasu. Aby pokazać, że metody inne niż zabijanie drapieżników są skuteczne w ochronie dużych stad, przeprowadzono trwające siedem lat badania porównawcze nad stadami owiec w Idaho. Wyniki były zdumiewające. Straty wśród owiec były ponad trzykrotnie większe w obszarach, gdzie nie stosowano żadnych metod ochrony, a tylko zabijano drapieżniki. Więcej szczegółów zajdziecie w pracy Suzanne Stone i współautorów pt. "Adaptive use of nonlethal strategies for minimizing wolf–sheep conflict in Idaho", która ukazała się niedawno w czasopiśmie naukowym Journal of Mammalogy.

Zaproszenie na Festiwal Wachlarz

2017-04-17 | Zaproszenie na Festiwal Wachlarz

Tegoroczna jubileuszowa, bo już dziesiąta edycja Festiwalu Wachlarz, odbędzie się we Wrocławiu, 20-21 maja. Jak zwykle nie zabraknie ciekawych prelegentów pokazujących świat podróży, reportażu oraz technologii. Jedną z nich jest dr Sabina Nowak - badaczka wilków i szefowa Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Wilk z wnykiem

2017-04-15 | Wilk z wnykiem

Dzięki wideopułapkom mamy wgląd w życie wilków w różnych regionach Polski. Tym razem nasza kamera zarejestrowała dramatyczne zmagania wilka, który zerwał się z kłusowniczego wnyka. Jego łapa jest bardzo poważnie uszkodzona, a uwieszona na niej stalowa linka wrzyna się w ranę przy każdym kroku i uniemożliwia normalne poruszanie się. Jest on członkiem grupy rodzinnej zamieszkującej obszar Natura 2000 Wrzosowiska Świętoszowsko-Ławszowskie w Borach Dolnośląskich. Sprawę zgłosiliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Nasz zespół poszukiwał wilka, niestety do tej pory nie udało się go odnaleźć. Film możecie zobaczyć na naszym kanale YouTube

Uwaga na

2017-04-02 | Uwaga na "fake news"!!!

Ostatnio pojawiło się kilka sensacyjnych informacji o zarejestrowaniu wilków w różnych miejscach w zachodniej Polsce. Sprawdziliśmy je bardzo szczegółowo. Te najbardziej sensacyjne okazały się próbami wprowadzenia w błąd urzędów państwowych lub medialnym "fake news" obliczonym na wzbudzenie niepokoju okolicznych mieszkańców. Co ciekawe autorami tych informacji były osoby związane z łowiectwem...

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski