Aktualności archiwum

Spotkanie wilczego konsorcjum

2017-03-28 | Spotkanie wilczego konsorcjum

Trzecie spotkanie konsorcjum badań genetycznych nad środkowoeuropejską populacją wilka odbyło się w Muzeum Przyrodniczym w Görlitz. Uczestniczyli w nim naukowcy z Polski (dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i dr Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW), Niemiec, Danii, Holandii, Czech i Austrii. Dzięki zawiązaniu konsorcjum możliwa była harminizacja markerów genetycznych wykorzystywanych w różnych krajach, a co za tym idzie możliwe jest śledzenie losów wilków wędrujących np. z Polski do naszych zachodnich sąsiadów.

Dzieciaki ponownie na tropie

2017-03-26 | Dzieciaki ponownie na tropie

W Beskidzie Żywieckim odbyły się drugie warsztaty terenowe z cyklu "Dzieciaki na tropie". Projekt ma na celu promowanie ekoturystyki oraz aktywne spędzania czasu rodzin z dziećmi. Warsztaty organizowane przez Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka dofinansowane są ze środków Fundacji BGK. Zajęcia terenowe prowadzi Michał Figura ze Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Wilcza prelekcja w Kcyni

2017-03-21 | Wilcza prelekcja w Kcyni

W pierwszy Dzień Wiosny uczniowie Szkoły Podstawowej w Kcyni spotkali się w dwóch grupach - klasy 0-III i IV-VI - z dwójką gości: Jerzym Napierałą - członkiem Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" prowadzącym monitoring wilka w lasach woj. kujawsko-pomorskiego oraz fotografem przyrody Szymonem Cybulskim. Goście opowiedzieli o swoich przyrodniczych i fotograficznych pasjach, a Jurek przedstawił prelekcję o życiu wilków, urozmaiconą prezentacją filmów z fotopułapek.

Natura 2000 - spotkania konsultacyjne

2017-03-15 | Natura 2000 - spotkania konsultacyjne

Sabina Nowak​ i Michał Figura​ ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" wzięli udział w spotkaniach konsultacyjnych poświęconych sporządzeniu projektów planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 Beskid Śląski (PLH240005) oraz Beskid Mały (PLH240023). Spotkania, które odbyły się 15 marca w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej, zorganizowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Głównymi tematami konsultacji były siedliska leśne, jaskinie nieudostępnione do zwiedzania oraz nietoperze, ale uczestnicy rozmawiali także o innych przedmiotach ochrony, m.in. dużych ssakach drapieżnych. Zarówno w Beskidzie Małym, jak i w Beskidzie Śląskim, występują wilki, rysie, a okazjonalnie także niedźwiedzie. Duże drapieżniki w tych obszarach są monitorowane w ramach projektów prowadzonych przez nasze stowarzyszenie - efekty naszych prac możecie zobaczyć m.in. na filmach zamieszczonych na naszym kanale YouTube.

Nowy artykuł naukowy o polskich wilkach

2017-03-14 | Nowy artykuł naukowy o polskich wilkach

Polowania mogą mieć fatalne konsekwencje dla populacji dzikich zwierząt. Dotyczy to w szczególności żyjących w niewielkich zagęszczeniach dużych ssaków drapieżnych, zwłaszcza na skraju zasięgu ich występowania. Kolejnych dowodów na to dostarczyły badania przeprowadzone przez dr Sabinę Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” oraz dr. inż. Roberta Mysłajka z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, które ukazały się w „Applied Ecology and Environmental Research”. Naukowcy przeanalizowali losy populacji wilka w zachodniej Polsce od czasów drugiej wojny światowej po czasy współczesne. W tym okresie wilki przeszły przez trzy okresy, w których dramatycznie zmienił się sposób zarządzania ich populacją. Po wojnie, w latach 1951-1974 prowadzono tzw. „akcję wilczą” polegającą na zwalczaniu tego gatunku wszystkimi dostępnymi metodami, włączając w to trucie i wybieranie szczeniąt z nor, następnie w latach 1975-1998 były gatunkiem łownym, a od 1998 r. ściśle chronionym. Okazało się, że okres „akcji wilczej” i gospodarowania łowieckiego miał taki sam wpływ na wilki żyjące na zachodzie kraju. Pojawiające się tam wilcze grupy rodzinne były szybko wykrywane i wytępiane. Dopiero ścisła ochrona wilków w całym kraju doprowadziła do zrekolonizowania przez nie lasów tego regionu. Badania potwierdziły, że polowania prowadzone w populacjach żyjących z dala od potencjalnego źródła nowych osobników, w środowiskach poddanych intensywnej presji człowieka, gdzie dostęp do wnętrza lasu jest bardzo łatwy poprzez gęstą sieć dróg, może mieć efekt podobny do celowej eksterminacji. Naukowcy zalecają poprzedzanie planów wprowadzenia odstrzałów wilków na skraju zasięgu ich występowania szczegółową analizą żywotności populacji oraz łączności ekologicznej ich siedlisk.

Dzieciaki na tropie

2017-03-12 | Dzieciaki na tropie

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził w Beskidzie Żywieckim terenowe zajęcia edukacyjne dla dzieci i ich rodziców. Warsztat odbył się w ramach projektu "Dzieciaki na tropie", realizowanego przez Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka. Dzieci z zapałem tropiły leśne zwierzęta, poznając nie tylko tajemnice beskidzkiej fauny ale także pracę przyrodników.

Bieg wilka

2017-03-11 | Bieg wilka

Bieg Śnieżnej Pantery jest wyjątkowym biegiem dedykowanym wszystkim tym, którzy czują atmosferę gór, szanują je i mają już kilka biegów górskich na swoim koncie. Nie drzemie w nich tak duża potrzeba rywalizacji, „odhaczenia” kolejnego biegu, biegną, ponieważ są ludźmi związanymi z górami. Nie szukają dodatkowych wrażeń jakie dają m.in. biegi masowe i ściganie się. Tu nie liczy się pozycja na mecie, a przede wszystkim przyjemność obcowania z naturą w pięknych okolicznościach przyrody. W roku 2017 odbyła się trzecia edycja biegu pod hasłem „Niech wilk będzie z Tobą”. Uczestnicy biegu wsparli darowiznami ochronę wilków. Zebrane fundusze zostaną wykorzystane na opracowanie oraz druk wydawnictw edukacyjnych, w tym książeczki o mitach na temat wilków. Organizatorką biegu była Joanna „JoKo” Kowalczyk (Vegenergia). Partnerami imprezy była marka Dynafit, a sponsorem strategicznym BMW Polska. Bieg odbył się pod patronatem National Geographic Polska. Bieg był także okazją do edukacji. Jego uczestnicy wysłuchali wykładu "Wyję więc jestem" przedstawionym przez dr Sabinę Nowak z SdN "Wilk".

Szkolenie dla pracowników RDOŚ

2017-03-04 | Szkolenie dla pracowników RDOŚ

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" zorganizowało szkolenie poświęcone identyfikacji drapieżników wyrządzających szkody wśród zwierząt hodowlanych. W zajęciach udział wzięło 14 pracowników regionalnych dyrekcji ochrony środowiska z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Szkolenie, poprowadzone przez dr Sabinę Nowak i dr. Roberta Mysłajka, odbyło się 3-4 marca w Puszczy Noteckiej. Po serii wykładów, uczestnicy warsztatu przeszli trening wyszukiwania śladów obecności wilków w terenie.

Wilczy wykład we Wrocławiu

2017-03-02 | Wilczy wykład we Wrocławiu

Dr Sabina Nowak przedstawiła wykład pt. "Wielki powrót: jak wilki rekolonizują lasy środkowej Europy?" w auli Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład zorganizowany został w ramach Seminariów Biologii Lasu prowadzonych przez Pracownię Biologii Lasu UWr, kierowanej przez prof. Tomasza Wesołowskiego.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski