Aktualności archiwum

Wilcze wykłady na Islandii

2017-02-22 | Wilcze wykłady na Islandii

Dr Korneliusz Kurek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził w Reykjavíku na Islandii wykłady pt. "From grey wolves to the wolves of the sea... Is a wolf protection in Poland useful example for whale protection?". Wydarzenie zorganizował islandzki oddział International Fund for Animal Welfare - IFAW wraz z firmą Special Tours. Prezentacja problemów z jakimi związana jest ochrona wilka w Polsce i działań podejmowanych przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" pokazywała uniwersalny charakter działań na rzecz ochrony dzikich ssaków. Była także punktem wyjścia do dyskusji na temat zarówno ochrony gatunkowej, jak i możliwości wykorzystania doświadczeń SDN WILK w działaniach na rzecz ochrony morskich ssaków. Wśród międzynarodowego grona słuchaczy z Islandii, Polski, Rumunii, Włoch, USA, Chin, Korei i Japonii, znaleźli się przewodnicy związani z ekoturystycznymi obserwacjami waleni oraz wolontariusze organizacji SEEDS Iceland wspierający IFAW.

Rysie w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim

2017-02-17 | Rysie w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim

Rysie w karpackiej części woj. śląskiego chronione są w kilku obszarach Natura 2000. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" prowadzi monitoring tych drapieżników, m.in. wykorzystując fotopułapki, zakupione dzięki wsparciu uczestników ubiegłorocznego Biegu Śnieżnej Pantery, organizowanego przez członkinię stowarzyszenia, biegaczkę górską i promotorkę weganizmu dr Joannę "JoKo" Kowalczyk. Na najnowszym filmie, zamieszczonym w naszym kanale YouTube, pokazujemy rysie nagrane w sezonie zimowych 2016/2017 w obszarach Natura 2000 w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim. Zapraszamy do oglądania!

2017-02-14 | "Sztuka kochania" według wilków

W lutym wilcze pary przystępują do rui. Najgorętszy okres, gdy samica i samiec intensywnie się do siebie zalecają i często uprawiają seks, przypada na okolice Walentynek. Jednak mocna więź pomiędzy parą wilków widoczna jest przez cały rok. Od początku zimy samica i samiec okazują sobie nieustanną atencję, chodzą na długie spacery podczas których znakują ważne części swojego terytorium, często się przytulają, oblizują po pyskach, zanurzają nosy w sierść partnera, obwąchują się w "tych miejscach", a odpoczywając śpią blisko siebie. Zdarza nam się mieć wgląd w to intymne życie wilczych par dzięki nagraniom z fotopułapek zainstalowanych w lasach zachodniej Polski i Beskidach. Dzięki temu wiemy, że wiosną, w pierwszym okresie wychowu szczeniąt, samiec nie tylko z ogromną determinacją poluje i dostarcza pokarm swojemu potomstwu, ale regularnie dokarmia ich matkę opiekującą się młodymi. Gdy szczenięta podrastają, para wspólnie zdobywa dla nich pokarm i choć są wówczas bardzo zajęci, gdy tylko mają chwilę wytchnienia okazują sobie czułość. Taka więź trwa aż po przysłowiowy grób. Potwierdzili to ostatnio skandynawscy naukowcy, w artykule na łamach Journal of Animal Ecology. Badania prowadzone przez 14 lat na 153 różnych parach wilków w Skandynawii wykazały, że w wilczych "małżeństwach" praktycznie nie ma rozwodów. Do rozpadu par dochodziło głownie na skutek śmierci jednego lub obu partnerów, a spowodowanej przez człowieka: w 37% przypadków przez myśliwych, w 9 % kłusowników, a w 2% przez kolizje z samochodami. Przyczyny części zdarzeń nie udało się ustalić, ale autorzy są zdania, że w większości jest to efekt trudnego do wykrycia kłusownictwa. W zaledwie 8% przypadków pary rozpadały się ze względu na podeszły wiek lub śmiertelną chorobę partnera. Średnia długość trwania tych związków była w konsekwencji w Skandynawii nieduża i wynosiła zaledwie trzy zimowe sezony.

Wilczy wykład w Nadleśnictwie Celestynów

2017-02-12 | Wilczy wykład w Nadleśnictwie Celestynów

Tematem przewodnim dnia otwartego w Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów były zwierzęta w zimowym lesie. Jedną z atrakcji był wykład o wilkach, który poprowadziła Katarzyna Tołkacz - członkini Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i doktorantka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski