Aktualności archiwum

Konferencja o rehabilitacji dzikich zwierząt

2017-11-25 | Konferencja o rehabilitacji dzikich zwierząt

W Warszawie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja "Dzikie zwierzęta wśród nas - dobrostan wybranych gatunków nieudomowionych, rehabilitacja, etyczne postępowanie", zorganizowana przez Stowarzyszenie Ludzie dla Zwierząt "Aniwel". Jednym z prelegentów był dr Robert Mysłajek, który zaprezentował wykład "Rehabilitacja dzikich wilków - sukcesy i porażki".

Seminarium dla brytyjskich studentów

2017-11-24 | Seminarium dla brytyjskich studentów

Jak co roku gościliśmy studentów brytyjskiego Wiltshire College Lackham, dla których organizujemy tygodniowe seminarium poświęcone ekologii, metodom badań i ochronie dużych ssaków drapieżnych. Studenci mieli okazję wysłuchać serii wykładów, wzięli także udział w warsztatach poświęconych systemom GIS, telemetrii i badaniom diety drapieżników. Wiele czasu spędzili w terenie, tropiąc wilki i rysie w Beskidzie Żywieckim. Zajęcia prowadził zespół stowarzyszenia: Michał Figura, dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek.

Zbadano geny karpackich wilków

2017-11-21 | Zbadano geny karpackich wilków

Międzynarodowy zespół genetyków i biologów środowiskowych z Czech, Polski, Słowacji i Rumunii przebadał geny wilków zamieszkujących cały łuk Karpat oraz środkowoeuropejskie niziny. W projekcie brali udział również specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW (dr Robert Mysłajek, dr Sabina Nowak, dr Natalia Niedźwiecka, Maciej Szewczyk i Michał Figura). Naukowcy przyjrzeli się zarówno DNA mitochondrialnemu – dziedziczonemu wyłącznie w liniach matczynych, jak i DNA jądrowemu będącemu schedą po obojgu rodzicach. Zebrany materiał porównano także z genami psów, w tym wilczaków czechosłowackich - rasy powstałej ze skrzyżowania karpackich wilków i owczarków niemieckich. Ciekawym i z całą pewnością korzystnym dla wilków odkryciem był brak hybrydyzacji z psami. Badacze zauważyli także genetyczną odmienność karpackich i nizinnych wilków. Różnorodność genetyczna mitochondrialnego DNA wilków z zachodnich Karpat była niższa niż u ich krewniaków z nizin. Zdaniem naukowców zjawiska te mogą być efektem drastycznego obniżenia liczebności populacji w okresach ich intensywnego zwalczania. Obecnie izolacja genetyczna może narastać z powodu odseparowania poszczególnych fragmentów Karpat przez nowopowstające autostrady i gęstą zabudowę dolin górskich. Badania pokazują, że nawet tak mobilne zwierzęta jak wilki mogą ulegać negatywnemu wpływowi cywilizacji. Działania dla ich skutecznej ochrony powinny więc nie tylko skupiać się na ograniczeniu polowań na ten gatunek, ale także na dbałości o łączność siedlisk.

Wilczy wykład w Węgierskiej Górce

2017-11-18 | Wilczy wykład w Węgierskiej Górce

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził wykład o wilkach dla uczestników Herbaciarni Literackiej organizowanej cyklicznie w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce koło Żywca.

Wykład w austriackim Wolf Science Centre

2017-11-14 | Wykład w austriackim Wolf Science Centre

Na zaproszenie prof. Friederike Range z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Wiedniu odwiedziliśmy austriackie Wolf Science Center i przedstawiliśmy wykład o ekologii, behawiorze i ochronie wilków w Polsce. Prelekcji, zaprezentowanej przez Sabinę Nowak i Roberta Mysłajka, wysłuchało kilkudziesięciu studentów i pracowników wilczego centrum badawczego w Ernstbrunn.

Wilk

2017-11-12 | Wilk "Pogranicznik" uratowany

Kolejny wilk uwięziony we wnykach został uratowany dzięki poświęceniu i współpracy grupy wspaniałych ludzi. W sobotę, tuż przy granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego, strażnicy graniczni z Placówki SG w Węgorzewie natrafili na dorosłego samca wilka złapanego w pętlę ze stalowej linki. Informację szybko przekazano do Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Rozpoczęły się poszukiwania osób, które pomimo świątecznego weekendu podjęłyby się akcji ratunkowej w trudnych warunkach terenowych. Z pomocą przybył doświadczony już w tego typy działaniach lek wet. Jacek Kopczyński z Przychodni Weterynaryjnej AMIGO-VET z odległej o blisko 200 km Nidzicy. W akcji uwalniania wilka uczestniczył Dariusz Morsztyn z Republiki Ściborskiej oraz niezawodni strażnicy graniczni z Węgorzewa. Zwierzę przetransportowano do prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku, gdzie wraca do zdrowia pod opieką Lecha Serwotki i Jacka Kopczyńskiego. Wcześniej w tym miejscu rehabilitowane były dwa inne wilki - Napromek i Kampinos. Nowy kuracjusz otrzymał imię "Pogranicznik" na cześć strażników granicznych z Węgorzewa. Za pomoc i determinację w ratowaniu wilka dziękujemy wicestaroście węgorzewskiemu Krzysztofowi Kołaszewskiemu oraz Marii Mellin. Mamy nadzieję, że Pogranicznik szybko odzyska siły i wróci do lasu.

Natura 2000 Jezioro Kubek

2017-11-06 | Natura 2000 Jezioro Kubek

Jednym z ważnych elementów naszej działalności są badania naukowe wspierające ochronę przyrody. Eksperci stowarzyszenia wykonują m.in. opracowania dla instytucji zarządzających środowiskiem. Ostatnio ukończyliśmy prace nad oceną stanu ochrony wilka w obszarze Natura 2000 Jezioro Kubek (PLH300006) dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Ten niewielki obszar Natura 2000 chroni fragment terytorium jednej z grup rodzinnych wilków zamieszkujących Puszczę Notecką. Prace nad ekspertyzą prowadzili dr Sabina Nowak, dr hab. Patrycja Tomczak i dr inż. Robert Mysłajek, a także nasi niezawodni współpracownicy, z którymi od dekady tropimy noteckie drapieżniki.

Wykład

2017-11-01 | Wykład "Prywatne życie wilków" już online

W naszym kanale YouTube można już zobaczyć wykład "Prywatne życie wilków", zaprezentowany przez dr Sabinę Nowak i dr. Roberta Mysłajka podczas Wolfskin Stories Event w Warszawie, 28 października 2017 r. Film zawiera również tłumaczenie na język migowy wykonane przez tłumaczki akcji Głucha Polka Potrafi. Zapraszamy do oglądania.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski