Aktualności archiwum

Wolfskin Stories Event

2017-10-28 | Wolfskin Stories Event

W Warszawie odbyła się pierwsza edycja Wolfskin Stories Event - imprezy promującej pasję podróżowania, osobisty rozwój i szacunek dla przyrody. Motywem przewodnim były wilki, przewijające się we wszystkich elementach wydarzenia. Wśród prelegentów znaleźli się znani podróżnicy i dziennikarze, m.in. Martyna Wojciechowska, Magda Bębenek, Tomasz Michniewicz, Mateusz Waligóra i Bartosz Malinowski. O wilkach i ich ochronie opowiedział zespół Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" - Sabina Nowak, Robert Mysłajek i Michał Figura.

Wilcza okładka Diversity and Distributions

2017-10-23 | Wilcza okładka Diversity and Distributions

Ukazał się drukiem listopadowy numer czasopisma naukowego "Diversity and Distributions", w którym znaleźć można m.in. artykuł zespołu pod kierunkiem dr Sabiny Nowak pt. "Sedentary but not dispersing wolves Canis lupus recolonizing western Poland (2001–2016) conform to the predictions of a habitat suitability model". Autorem okładkowego zdjęcia jest dr Robert Mysłajek.

Z wilkami po sąsiedzku w Borach Tucholskich

2017-10-20 | Z wilkami po sąsiedzku w Borach Tucholskich

Park Narodowy Bory Tucholskie zorganizował seminarium "Z wilkami po sąsiedzku". Wzięli w nim udział pracownicy sąsiadujących z parkiem nadleśnictw, myśliwi z okolicznych kół łowieckich, przedstawiciele regionalnych dyrekcji ochrony środowiska z Gdańska i Bydgoszczy, radni z rady powiatu Chojnice oraz pobliskich gmin, lekarze weterynarii, dziennikarze, a także kilkunastu pracowników PNBT i położonych w Borach Tucholskich parków krajobrazowych. Wykłady poprowadzili: dr Sabina Nowak​, która przedstawiła ekologię i problemy ochrony wilka w zachodniej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Borów Tucholskich i dr Robert Mysłajek​, który zaprezentował wykład poświęcony zastosowaniu metod molekularnych w badaniach i ochronie wilka.

MaRysia Węgierka

2017-10-19 | MaRysia Węgierka

Z pewnością niewielu mieszkańców Żywiecczyzny zachwycając się filmami przyrodniczymi o lwach, tygrysach, lampartach i gepardach zdaje sobie sprawę, że w pobliskich lasach żyją równie piękne dzikie koty. Niestety my ludzie, budując domy i drogi, zostawiamy im coraz mniej dogodnej przestrzeni do życia. Zdarzyć się więc może, że niesforny młody kociak ciekawy świata odłączy się od matki i zawędruje do ludzkiej osady. Prawdopodobnie taka właśnie sytuacja wydarzyła się w zeszłym tygodniu w Węgierskiej Górce. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” otrzymało informację od Nadleśnictwa Węgierska Górka o pojawiającym się między budynkami zabłąkanym młodziutkim rysiu. Po sprawdzeniu, że faktycznie jest to ryś, zawiadomiliśmy lekarza weterynarii i Ośrodek Rehabilitazji Zwierząt "Mysikrólik". Michał Figura z SDN WILK, lek. wet. Izabela Całus z Lecznicy Weterynaryjnej MED-WET oraz Sławomir Łyczko z Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" sprawnie zlokalizowali i schwytali rysiczkę, która jak się okazało ukrywała się w opuszczonym budynku z ogrodem wraz z kilkoma bezdomnymi kotami domowymi. Była mocno wychudzona. Obecnie przechodzi rehabilitację w bielskim "Mysikróliku". Tak młody ryś powinien być jeszcze pod troskliwą opieką matki, ponieważ sam nie jest w stanie skutecznie polować. Stowarzyszenie „Wilk” od wielu lat prowadzi monitoring dużych drapieżników w Beskidach, także przy użyciu automatycznych kamer wideo (tzw. wideopułapek) może uda się zatem zlokalizować rysicę - matkę. Rysiczka otrzymała imię MaRysia Węgierka. W odpowiednim czasie, gdy uzyskamy pewność, że sobie poradzi, zostanie przywrócona naturze. Jest to szczególnie ważne, bo jeśli jej się uda, to w przyszłości zostanie matką kolejnych rysi, a te największe dzikie europejskie koty dotkliwie odczuwają skutki ogromnej presji człowieka, gospodarczych przekształceń i fragmentacji lasów. Rehabilitacja Węgierki to duża odpowiedzialność, ale daje nadzieję na powiększenie się rysiej rodziny w naszej części Karpat. Zachęcamy do wspierania Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt "Mysikrólik" w Bielsku-Białej!

Wilcze warsztaty w Brandenburgii

2017-10-18 | Wilcze warsztaty w Brandenburgii

Ministerstwo Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środowiska i Rolnictwa niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia zorganizowało polsko-niemieckie warsztaty nt. zarządzania tranasgraniczną populacją wilka. W spotkaniu, które odbyło się w Parku Dzikich Zwierząt w Schorfheide, wzięli udział przedstawiciele ministerstw i urzędów ds. środowiska z Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego, w tym brandenburska wiceminister środowiska dr Carolin Schilde. Ze strony polskiej w warsztatach udział wzięli zaproszeni eksperci - dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek, a także pracownicy regionalnych dyrekcji ochrony środowiska z Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania i Szczecina, Parku Narodowego "Ujście Warty", zespołu zachodniopomorskich parków krajobrazowych oraz regionalnych dyrekcji lasów państwowych. Oprócz przedstawienia sytuacji wilka i problemów związanych z jego ochroną po obu stronach granicy, zaprezentowano także założenia powstającego w Brandenburgii Centrum Informacji o Wilku i Ochronie Stad Zwierząt Hodowlanych.

Spotkanie komisji etycznych

2017-10-16 | Spotkanie komisji etycznych

Na dwudniowej konferencji szkoleniowej spotkali się przedstawiciele Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach oraz lokalnych komisji etycznych, a wśród nich pracujący w komisjach członkowie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Jednym z prelegentów był dr Robert Mysłajek - wiceprezes SDN WILK i członek KKE - który przedstawił wykład pt. "Prawne regulacje wykorzystania zwierząt dzikich w badaniach naukowych".

Wilcza prelekcja dla leśników

2017-10-14 | Wilcza prelekcja dla leśników

Beskidy odwiedzili pracownicy Nadleśnictwa Stąporków z woj. świętokrzyskiego. Dzięki ochronie wilki powróciły także do ich regionu, postanowiliśmy więc zaprezentować gościom ekologię i problemy ochrony tego gatunku. Prelekcję, którą zorganizowaliśmy w Węgierskiej Górce, poprowadzili dr Sabina Nowak i Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski