Aktualności archiwum

Naukowcy krytycznie o proponowanych zmianach Prawa łowieckiego

2017-01-25 | Naukowcy krytycznie o proponowanych zmianach Prawa łowieckiego

Eksperci inicjatywy "Nauka dla Przyrody" - ruchu społecznego, powstałego z inicjatywy naukowców z kilkunastu polskich uniwersytetów i instytutów PAN - przyjrzeli się proponowanym zmianom Prawa łowieckiego. Autorzy opinii - dr hab. Przemysław Chylarecki (MiIZ PAN) oraz prof. dr hab. Joanna Pijanowska i dr Robert Mysłajek (Wydział Biologii UW) zwrócili uwagę na wiele rozwiązań, które są szkodliwe dla ochrony przyrody. Szczegóły w opinii zamieszczonej na stronie Nauki dla Przyrody.

Wpływ polowań na populacje wilków

2017-01-19 | Wpływ polowań na populacje wilków

W dyskusjach nad sposobami zarządzania populacją wilka w Polsce, pojawiają się postulaty powrotu do polowań na ten gatunek. Miałoby to przywrócić wilkowi „wartość” jako zwierzęciu, które dostarcza pożądane trofeum, a tym samym zmniejszyć negatywne nastawienie myśliwych i leśników do tych drapieżników polujących na zwierzynę łowną oraz ograniczyć nielegalne odstrzały i inne formy kłusownictwa, a także zmotywować koła łowieckie i leśników do włączania się w monitoring chronionych drapieżników. Polowania na wilki miałyby również zmniejszyć szkody w inwentarzu i tym samym zapobiec konfliktom z hodowcami. Jaki jest prawdziwy wpływ polowań na populację tego drapieżnika odpowiada raport w dziale "Mity o wilkach" - (w menu po lewej stronie strony). Zapraszamy do lektury!

Noc Biologów

2017-01-13 | Noc Biologów

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" włączyło się w organizację Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wspólnie z Grupą Genetyki Konserwatorskiej zorganizowaliśmy stoisko poświęcone wilkom i ich roli w ekosystemie, które tłumnie odwiedzali zarwno licealiści, jak i uczniowie gimnazjów oraz szkół podstawowych. Nasi niestrudzeni prowadzący - Katarzyna Tołkacz, Kinga Stępniak, Natalia Niedźwiecka, Karolina Porębna, Maciej Szewczyk i Robert Mysłajek - opowiadali o tym jak wygląda niełatwe życie wilków, jakie czyhają na nie zagrożenia i w jaki sposób można im pomóc. Nasi goście mieli okazję przyjrzeć się czaszkom drapieżników i ich ofiar, zobaczyć prawdziwe wilcze serce, posłuchać wilczego wycia. Promowaliśmy także wiedzę na temat metod ochrony zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami. Zwieńczeniem drapieżnych akcentów był wykład o rysiach, który w wydziałowej auli poprowadził dr Robert Mysłajek.

O Puszczy Białowieskiej w Leśnych Pracach Badawczych

2017-01-05 | O Puszczy Białowieskiej w Leśnych Pracach Badawczych

Sprawa ochrony Puszczy Białowieskiej wciąż pozostaje nierozwiązana. Wiele argumentów za jej ochroną znaleźć można w numerze 4/2016 czasopisma naukowego Leśne Prace Badawcze, wydawanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Wśród artykułów znalazła się także praca przeglądowa "Puszcza Białowieska – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO – priorytety ochronne", której współautorką jest dr Sabina Nowak z SDN WILK.

Wykład o wilkach na Roztoczu

2017-01-04 | Wykład o wilkach na Roztoczu

Sabina Nowak i Robert Mysłajek zaprezentowali wykład poświęcony ekologii i ochronie wilka w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. W wykładzie wzięło udział 30 pracowników Roztoczańskiego PN.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski