Aktualności archiwum

Będą intensywne cięcia w Puszczy Białowieskiej

2016-03-25 | Będą intensywne cięcia w Puszczy Białowieskiej

Minister Środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021. Tym samym zezwolił na drastyczne cięcia w najcenniejszym lesie nizinnej Europy wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Minister zignorował opinie m.in. wydziałów biologii największych polskich uczelni, Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego, Komitetu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Odrzucił także zdanie organizacji przyrodniczych i ludzi, którzy licznie (ponad 120 tys. podpisów) sprzeciwiali się planowanej wycince. Smutne, że argumenty za eksploatacją przeważyły nad racją ochrony przyrodniczego dziedzictwa Polski.

Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami

2016-03-21 | Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami

Ukazało się drugie zaktualizowane wydanie "Poradnika ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami". Poradnik omawia metody zabezpieczania inwentarza przed atakami wilków, m.in. psy stróżujące, ogrodzenia, pastuchy elektryczne i fladry. Prezentuje dobre praktyki gospodarskie minimalizujące zagrożenia dla inwentarza ze strony drapieżników i opisuje procedurę uzyskiwania odszkodowań. Zawiera również podstawowe informacje na temat ekologii, liczebności i rozmieszczenia wilka w Polsce. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla osób zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich, jak i tych, którzy skupiają się na ochronie dużych ssaków drapieżnych. Skorzystają z niej także studenci uczelni rolniczych, pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, parków narodowych i krajobrazowych, urzędów wojewódzkich, starostw i gmin, nadleśnictw, a także lekarze weterynarii i przyrodnicy. Autorami książki są: dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz dr inż. Robert W. Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW. Publikacja ukazała się dzięki środkom zebranym z 1% podatku oraz wsparciu fundacji Euronatur. Poradnik będzie bezpłatnie przekazywany hodowcom, jest także dostępny dla wszystkich w formacie pdf do ściągnięcia ze strony stowarzyszenia.

Konferencja Przyrodnicza w Górkach Wielkich

2016-03-19 | Konferencja Przyrodnicza w Górkach Wielkich

Stowarzyszenie Dziewięćsił, Górecki Klub Przyrodników i Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" zorganizowały 19-20 marca 2016 r. I Międzynarodową Konferencję Przyrodniczą Pogranicza Polsko-Czesko-Słowackiego. Konferencja, w której wzięło udział ponad 80 uczestników, odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich w woj. śląskim. Członkowie stowarzyszenia przedstawili dwa referaty: "Ekologia borsuka (Meles meles) w Karpatach Zachodnich" wygłoszony przez dr. Roberta Mysłajka oraz "Wykorzystanie fotopułapek do monitoringu dużych ssaków drapieżnych w Karpatach Zachodnich" zaprezentowany przez Michała Figurę. Michał otrzymał nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca w przeprowadzonym przez słuchaczy głosowaniu na najlepszy referat.

II Bieg Śnieżnej Pantery wspiera ochronę rysi

2016-03-12 | II Bieg Śnieżnej Pantery wspiera ochronę rysi

Bieg Śnieżnej Pantery jest wyjątkowym biegiem dedykowanym wszystkim tym, którzy czują atmosferę gór, szanują je i mają już kilka biegów górskich na swoim koncie. Nie drzemie w nich tak duża potrzeba rywalizacji, „odhaczenia” kolejnego biegu, biegną, ponieważ są ludźmi związanymi z górami. Nie szukają dodatkowych wrażeń jakie dają m.in. biegi masowe i ściganie się. Tu nie liczy się pozycja na mecie, a przede wszystkim przyjemność obcowania z naturą w pięknych okolicznościach przyrody. 12 marca 2016 r. odbyła się II edycja Biegu poświęcona mniejszemu bratu irbisa – polskiemu rysiowi. W tym roku Organizatorka Biegu Joanna Kowalczyk (Vegenergia) obrała za cel wsparcie zagrożonych wyginięciem polskich rysi. Zebrane darowizny zostaną przekazane Stowarzyszeniu dla Natury „Wilk” na realizację projektów monitoringu i ochrony w Beskidach. Bieg to nie tylko impreza sportowa, ale także okazja do przybliżenia uczestnikom tego fascynującego gatunku. W imprezie bierze udział ponad 100 biegaczy - w tym Michał Figura reprezentujący barwy stowarzyszenia - i ponad dwukrotnie więcej osób towarzyszących. Wszyscy mają okazję zwiedzić goszczący bieg ośrodek Korona Ziemi, a w specjalnym kąciku edukacyjnym dzieci biorą udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego. Po biegu ma miejsce wykład "Ryś w zarysie", który przedstawi dr Robert Mysłajek - wiceprezes SdN "Wilk" i pracownik Wydziału Biologii UW.

Wykład o wilkach w Nekli

2016-03-12 | Wykład o wilkach w Nekli

Dr Korneliusza Kurek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził trzygodzinny wykład o wilkach w Ośrodku Kultury w Nekli koło Poznania. W imprezie, zorganizowanej z inicjatywy Stowarzyszenia Ekologicznego Czysta Nekla, wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Sejmowa Komisja Środowiska dewastuje Państwową Radę Ochrony Przyrody

2016-03-09 | Sejmowa Komisja Środowiska dewastuje Państwową Radę Ochrony Przyrody

Sejmowa Komisja Środowiska przegłosowała zmiany ustawy o ochronie przyrody dotyczące Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Dzięki nim Minister Środowiska będzie mógł odwoływać członków PROP (wcześniej byli powoływani na trwającą pięć lat kadencję). Tym samym Minister zyska narzędzie usuwania z Rady nieodpowiadających mu członków. PROP naraził się Ministrowi sprzeciwem wobec planów masowej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej i negatywną opinią ws. komercyjnych polowań na żubry.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski