Aktualności archiwum

Nagroda w konkursie INTER

2015-06-29 | Nagroda w konkursie INTER

Projekt badań nad zmiennością genów odpowiedzialnych za odpowiedź immunologiczną u wilków zdobył II miejsce w konkursie INTER Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Projekt będzie realizowany przez wilczy zespół Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW kierowany przez dr. Roberta Mysłajka, we współpracy z dr Magdaleną Podkowik z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz dr Agnieszką Kloch z Katedry Ekologii Wydziału Biologii UW.

Wilki w Radio Gdańsk

2015-06-25 | Wilki w Radio Gdańsk

Wilki zagościły na falach Radia Gdańsk. W audycji "Borem lasem" o drapieżnikach opowiadał Maciej Szewczyk - doktorant Wydziału Biologii UW i członek SdN "Wilk". Audycji można wysłuchać online na stronie stacji. Polecamy!

Wilczy apetyt na wiedzę

2015-06-19 | Wilczy apetyt na wiedzę

Wczoraj, w auli starej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, odbył się wykład pt. "Wilczy apetyt na wiedzę, czyli o drapieżnikach naszych lasów". Prelekcję, zorganizowaną przez Uniwersytet Otwarty UW, poprowadził dr Robert Mysłajek - adiunkt w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW i wiceprezes SdN "Wilk". Wykładu wysłuchało ponad 200 osób. Każdy uczestnik otrzymał materiały edukacyjne poświęcone ochronie drapieżników wydane przez Uniwersytet Otwarty. Słuchacze mieli także okazję zapoznać się z wydawnictwami stowarzyszenia, dostępnymi na stoisku prowadzonym przez członków SdN "Wilk" - Katarzynę Tołkacz i Korneliusza Kurka.

Nauka XXI wieku o drapieżnikach

2015-06-18 | Nauka XXI wieku o drapieżnikach

Audycja Nauka XXI wieku to popularnonaukowy podcast dostępny w Interencie do bezpłatnego pobrania. W najnowszym odcinku o ssakach drapieżnych opowiada dr Robert Mysłajek z IGiB UW.

Wilczy wykład w Gdańsku

2015-06-18 | Wilczy wykład w Gdańsku

Maciej Szewczyk - doktorant Wydziału Biologii UW i członek SdN "Wilk" - przeprowadził w Gdańsku wykład pt. "Nie taki wilk straszny… Po wielu dekadach nieobecności, wilki wracają na Pomorze". Prelekcja została zorganizowana 18 czerwca przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w ramach cyklu comiesięcznych spotkań przyrodniczych, a odbyła się w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu słuchaczy.

O wilkach w TOK FM

2015-06-15 | O wilkach w TOK FM

Dzisiejszym gościem programu "OFF Czarek" w Radio TOK FM była dr Sabina Nowak - prezes SdN "Wilk". Audycja poświęcona była wilkom, ich ekologii i ochronie. Program można odsłuchać online. Polecamy!

Pogórze Śląskie to raj dla nietoperzy

2015-06-08 | Pogórze Śląskie to raj dla nietoperzy

Pogórze Śląskie to raj dla nietoperzy! Takie są wnioski badań nad składem gatunkowym tych ssaków, opublikowane w najnowszym numerze czasopisma naukowego "Chrońmy Przyrodę Ojczystą". W trakcie badań prowadzonych w latach 1992–2014, na Pogórzu Śląskim stwierdzono występowanie 20 gatunków nietoperzy, w tym podkowca małego, nocka Bechsteina, nocka orzęsionego, borowiaczka i mroczka pozłocistego – zaliczanych do gatunków zagrożonych lub bliskich zagrożenia w Polsce. Szczególnie liczne były stanowiska podkowca małego, z których zdecydowanie najcenniejsze są kolonie rozrodcze w kościele w Jaworzu, w zamku w Grodźcu, w zespole szkolno-przedszkolnym w Grodźcu oraz w kościele w Górkach Wielkich. Do tej pory prawnie zabezpieczono wyłącznie kościół w Górkach Wielkich, gdzie powstał specjalny obszar ochrony siedlisk w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Ze względu na wysoką liczebność podkowców małych ochroną powinny zostać objęte również kolonie rozrodcze w Grodźcu i Jaworzu. Dla ochrony populacji nietoperzy na Pogórzu Śląskim istotne jest między innymi przeciwdziałanie wycince zadrzewień. Projekt badań nad nietoperzami Pogórza Śląskiego jest świetnym przykładem współpracy różnych instytucji. W jego realizacji zaangażowani byli przyrodnicy i wolontariusze ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i Stowarzszenia Górecki Klub Przyrodniczy, naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, a także pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

EkoAktywni 2015

2015-06-01 | EkoAktywni 2015

W sobotę, 30 maja, ogłoszono laureatów konkursu "EkoAktywni 2015" organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W konkursie nagradzane są organizacje pozarządowe z województwa śląskiego prowadzące działalność proekologiczną o charakterze regionalnym i ponadregionalnym. Jury oceniało działalność stowarzyszeń i fundacji z ostatnich 3 lat. Wśród laureatów konkursu znalazło się także Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", które otrzymało wyróżnienie oraz nagrodę w wysokości 1 000 zł. Nagrodę przeznaczymy na działania związane z ochroną dużych drapieżników.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski