Aktualności archiwum

Zastrzelony wilk

2015-05-28 | Zastrzelony wilk

Co jakiś czas docierają do nas sygnały o przypadkach kłusownictwa na wilkach. Zdarza się, że drapieżniki te wpadają we wnyki zastawione przez kłusowników , w których potem przez wiele dni konają w męczarniach. Innym razem są zabijane z broni myśliwskiej. Spustoszenie, jakie robi kula w organizmie zwierzęcia jest ogromne. Skłusowane zwierzęta rzadko są odnajdywane, a jeśli się to zdarzy, Policja, prokuratorzy i sądy w wyjątkowych sytuacjach przykładają należytą wagę do ścigania sprawców. Śledztwa są umarzane z uwagi na „niską szkodliwość społeczną czynu”. W grudniu 2014 r. Komenda Powiatowa Policji w Wałczu umorzyła śledztwo w sprawie zastrzelenia z broni myśliwskiej młodego wilka. W uzasadnieniu podano, iż biegły z dziedziny broni i balistyki orzekł, że wyjęty z ciała wilka pocisk nie nadaje się do dalszych badań związanych z identyfikacją broni, z której został wystrzelony. Znaliśmy tego wilka, urodził się pod koniec kwietnia 2014 r. w jednej z monitorowanych przez nas watah w Lasach Wałeckich. W lipcu 2014 r., jako wesoły, skory do zabaw szczeniak nagrał się kilkakrotnie wraz ze swoim rodzeństwem na naszych wideopułapkach. Powtórnie zobaczyliśmy go na zdjęciach zrobionych na brzegu rzeki, z której pod koniec października został wydobyty przez leśników. Po wstępnych oględzinach Policja orzekła, iż zwierzę zostało zagryzione przez inne zwierzęta. Dzięki zleconej przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" sekcji, wyszło na jaw, że wilk został zastrzelony, a następnie wrzucony do rzeki. Rozmiar obrażeń, jakie spowodował pocisk z broni myśliwskiej we wnętrzu tego wilczego nastolatka jest przerażający. Możecie się o tym przekonać czytając udostępnione fragmenty protokołu z sekcji i oglądając zdjęcia. Wszystko znajdziecie w sekcji Poradnik antykłusowniczy".

III Ogólnopolska Studencka Konferencja Teriologiczna

2015-05-24 | III Ogólnopolska Studencka Konferencja Teriologiczna

Kilkudziesięciu studentów z całej Polski, a także gości z Ukrainy, zgromadziła III Ogólnopolska Studencka Konferencja Teriologiczna, zorganizowana 23-24 maja 2015 r., na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Studenci prezentowali referaty i plakaty poświęcone szerokiemu zakresowi zagadnień związanych z biologią ssaków. Podczas konferencji doceniono projekty badawcze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Nagrodę uczestników za najlepszy referat otrzymał Maciej Szewczyk - doktorant Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW oraz członek SdN "Wilk", który przedstawił wyniki badań genetycznych nad przypadkiem hybrydyzacji wilków i psów w Polsce. Natomiast nagrodą za najlepszy plakat został uhonorowany Michał Figura z SdN "Wilk" za badania nad składem pokarmu rysi w Beskidach Zachodnich.

Napromek w towarzystwie bielików

2015-05-14 | Napromek w towarzystwie bielików

Wilk Napromek, który po leczeniu w ośrodku rehabilitacyjnym Nadleśnictwa Olsztynek, został wypuszczony na wolność na początku marca, jest stale monitorowany przez zespół Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Napromek ma za sobą dwa miesiące życia na wolności. Przewędrował już ponad 300 km i z lasów Nadleśnictwa Miłomłyn dotarł na teren Nadleśnictwa Elbląg. Po drodze pokonał m.in. drogę ekspresową S7 wykorzystując jedno z przejść dla zwierząt. Początek maja spędził na Żuławach Wiślanych w towarzystwie bielików podjadających upolowanego przez siebie blisko dwuletniego dzika. Dzięki cierpliwości Maćka Szewczyka - członka SdN "Wilk" zaangażowanego w monitoring wilka - udało się Napromka sfotografować wraz z jednym z jego skrzydlatych towarzyszy.

Spotkanie z niedźwiedziem - jak reagować?

2015-05-10 | Spotkanie z niedźwiedziem - jak reagować?

Obecność niedźwiedzi w Beskidzie Śląskim notujemy już od kilku lat, jednak ich obserwacje w miejscach uczęszczanych przez spacerowiczów niejednego przyprawiają o szybsze bicie serca. Jak reagować w przypadku spotkania z niedźwiedziem, a także jak takich spotkań unikać piszemy na naszej stronie internetowej w dziale poświęconym dużym drapieżnikom.

2015-05-08 | "Wolves Summit" wspiera ochronę wilków

Niemal 1,5 tysiąca uczestników wzięło udział w konferencji "Wolves Summit", która odbyła się 14-16 kwietnia 2015 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ponad 120 startupów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. "Wolves Summit" to nie tylko konferencja dla startupów. To miejsce, gdzie technologia spotyka sprzedaż, marketing oraz inwestorów jednocześnie. Zespół "Wolves Summit" jest także wielkim miłośnikiem dzikich wilków. Oprócz pomocy młodym, początkującym biznesmenom, pragnął również zrobić coś dla ochrony drapieżników. Na platformie crowdfundingowej www.wspolnyprojekt.pl zrealizował więc kampanię "Podaj pomocną łapę! Wolves Summit dla wilków". Zebrane pieniądze przekazano Stowarzyszeniu dla Natury "Wilk" na działania związane z ochroną wilków.

Szkolenie o ochronie korytarzy ekologicznych

2015-05-06 | Szkolenie o ochronie korytarzy ekologicznych

W Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie odbyło się szkolenie „Ocena i analiza czynników wpływających na drożność korytarzy ekologicznych”. Szkolenie było elementem, realizowanego przez GDOŚ, projektu "Ochrona różnorodności biologicznej poprzez wdrożenie sieci lądowych korytarzy ekologicznych na terenie Polski". Zajęcia prowadzili eksperci z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Dr hab. Krzysztof Schmidt - wicedyrektor IBS PAN - przedstawił elementy biologii wilka i rysia istotne w planowaniu ochrony ciągłości ekologicznej, mgr Marcin Górny (IBS PAN) zaprezentował metody wyznaczania korytarzy ekologicznych i ocena łączności ekologicznej na poziomie krajobrazowym, a dr Sabina Nowak - prezes SdN "Wilk" - omówiła wpływ infrastruktury transportowej na łączność ekologiczną oraz możliwości ograniczania negatywnych oddziaływań dróg i linii kolejowych na populacje zwierząt. W szkoleniu wzięli udział zarówno pracownicy GDOŚ, jak i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.

Prelekcja o wilkach w Nadleśnictwie Głusko

2015-05-04 | Prelekcja o wilkach w Nadleśnictwie Głusko

Dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek poprowadzili wykład poświęcony ekologii wilka dla pracowników Nadleśnictwa Głusko. Nadleśnictwo zarządza fragmentem lasów Puszczy Drawskiej w sąsiedztwie Drawieńskiego Parku Narodowego. Od kilku lat teren ten jest z powodzeniem rekolonizowany przez wilki.

Nominacja dla

2015-05-01 | Nominacja dla "Las Story"

Miło nam poinformować, że odcinek serii filmów "Las Story" poświęcony wilkom został zakwalifikowany do Konkursu Głównego XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Seria prowadzona była przez dr Sabinę Nowak oraz dr. Roberta Mysłajka z SdN "Wilk", a reżyserowana przez Dorotę Adamkiewicz i Joannę Łęską. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Łodzi i na terenie województwa łódzkiego w dniach 17–21 czerwca 2015 roku. Wszystkie odcinki "Las Story" są dostępne na platformie VOD. Zapraszamy do oglądania.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski