Aktualności archiwum

Wdrażanie korytarzy ekologicznych w Polsce

2015-03-20 | Wdrażanie korytarzy ekologicznych w Polsce

W Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odbyło się spotkanie komitetu sterującego projektu "Ochrona różnorodności biologicznej poprzez wdrożenie sieci lądowych korytarzy ekologicznych na terenie Polski". W ramach projektu prowadzona jest analiza planów zagospodarowania przestrzennego pod kątem zapisów chroniących łączność ekologiczną, a także analiza lokalizacji i funkcjonalności istniejących przejść dla zwierząt. W spotkaniu wzięła udział prezes SdN "Wilk" dr Sabina Nowak.

Ochrona międzynarodowych korytarzy ekologicznych w Beskidach

2015-03-17 | Ochrona międzynarodowych korytarzy ekologicznych w Beskidach

W siedzibie parku krajobrazowego "Beskydy" w Rožnovie pod Radhoštěm w Czechach odbyło się spotkanie poświęcone ochronie korytarzy ekologicznych łączących obszary zamieszkiwane przez duże drapieżniki w zachodniej części Karpat. Wzięli w nim udział pracownicy rządowych agencji ochrony przyrody, parków narodowych i krajobrazowych, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych z Czech, Słowacji i Polski. Dr Sabina Nowak z SdN "Wilk" zaprezentowała wyniki monitoringu dużych drapieżników w Beskidach Zachodnich. Podczas spotkania ustalono najpilniejsze działania na rzecz odtwarzania łączności pomiędzy najważniejszymi ostojami wilka, rysia i niedźwiedzia brunatnego karpackiego pogranicza Czech, Słowacji i Polski.

Monitoring Napromka

2015-03-13 | Monitoring Napromka

Od dnia uwolnienia wilka Napromka przez opiekujących się nim leśników, codziennie sprawdzamy jak sobie radzi na wolności. Jest to możliwe dzięki obroży GPS GSM, która posiada też moduł VHF, czyli nie tylko wysyła do nas SMSy z lokalizacją wilka, ale też nadaje sygnał radiowy o ustalonej częstotliwości. Urządzenie to założyliśmy wilkowi 3 tygodnie przed wypuszczeniem. Dzięki temu możemy go namierzać w lesie i przynajmniej przez chwilę obserwować przez lornetki. Napromek w pierwszym tygodniu życia na wolności przebył już ponad 12 km i przepłynął rzekę o szerokości 20 m.

Wilcza prelekcja w Malborku

2015-03-12 | Wilcza prelekcja w Malborku

Dr Korneliusz Kurek z SdN "Wilk" poprowadził prelekcję pt. "Słów kilka o wilkach" dla uczennic Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku. Zajęcia odbyły się w ramach projektu Gimnazjalna Planeta Umiejętności.

Wilk

2015-03-09 | Wilk "Napromek" powrócił do lasu

Po trwającej ponad trzy miesiące rehabilitacji do lasów Nadleśnictwa Miłomłyn (okolice Ostródy, woj. warmińsko-mazurskie) powrócił młody samiec wilka, którego w bardzo złej kondycji odnaleźli 26 listopada 2014 r. tutejsi leśnicy. Dzięki sprawnej akcji i natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii, wycieńczonego drapieżnika udało się odłowić i przetransportować do działającego przy Nadleśnictwie Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku, prowadzonego przez pana leśniczego Lecha Serwotkę. Pierwsze rokowania nie były najlepsze. Wilk był osłabiony i wychudzony - ważył nieco ponad 20 kg. Dzięki serii badań weterynaryjnych i rozszerzonych analiz krwi prowadzonych m.in. w laboratorium analitycznym w Niemczech, udało się wykryć, że wilk cierpi na jedną z chorób odkleszczowych, a w przeszłości przeszedł również nosówkę. Intensywną kurację antybiotykową nadzorował lek. wet. Jacek Kopczyński z Przychodni Weterynaryjnej AMIGO-VET z Nidzicy, a konsultowała lek. wet. Izabela Całus z Gabinetu Weterynarynego MED-WET z Bielska-Białej. Podczas kuracji pacjent był monitorowany w wolierze za pomocą wideopułapki dostarczonej przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Leczenie i regularne posiłki zrobiły swoje, wilk przybrał na wadze, stopniowo ustępowały objawy choroby. Nadano mu imię "Napromek" od nazwy ośrodka, w którym uratowano mu życie. W międzyczasie w Instytucie Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego analizowano materiał genetyczny Napromka i porównywnano go z DNA wilków z najbliższych kompleksów leśnych. Udało się wstępnie określić jego pochodzenie. Proces rehabilitacji i akcja uwolnienia odbywały się we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie. Napromek został dzisiaj przewieziony z ośrodka rehabilitacji do lasów Nadleśnictwa Miłomłyn i tam wypuszczony. W akcji wzięli udział leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek i Miłomłyn, lekarze weterynarii, pracownicy Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz IGiB UW, a także Regionalny Konserwator Przyrody z Olsztyna i zastępca dyrektora RDLP w Olsztynie. Przed uwolnieniem Napromek został przez nas wyposażony w obrożę GPS GSM, dzięki której będziemy śledzić jego dalsze losy i pomóc mu w razie konieczności. Mamy nadzieję, że wilk powróci do swojej grupy rodzinnej, nabierze sił i będzie cieszył się wolnością jeszcze przez wiele lat.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski