Aktualności archiwum

Uratowany wilk

2015-02-25 | Uratowany wilk

W niedzielę, 22 lutego, w okolicach Dobiegniewa w woj. lubuskim, udało się uratować kolejnego wilka złapanego we wnyki. Zwierzę zauważyli myśliwi z Koła Łowieckiego „Ryś”. W jego uwolnienie zaangażowali się leśnicy z Nadleśnictwa Głusko, członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego z grupy roboczej „Żubry Zachodniopomorskie”, Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz Koła Łowieckiego „Ryś”, a także Policja. Opiekę weterynaryjną zapewnił lek. wet. Adam Piłaszewicz z Przychodni Weterynaryjnej w Choszcznie. Wilk został sprawnie uwolniony z wnyków przez Macieja Tracza z ZTP. Zlecone przez SdN "Wilk" wstępne analizy laboratoryjne potwierdziły, że wilk - dorosły samiec - jest zdrowy. Badania DNA, prowadzone we współpracy z Instytutem Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, określą jego przynależność do jednej z bytujących w okolicznych lasach wilczych grup rodzinnych. Los wilka jest monitorowany przez obrożę GPS GSM, w którą został zaopatrzony w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie. Obecnie policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KPP w Strzelcach Krajeńskich prowadzą dochodzenie w sprawie o kłusownictwo.

Kluczowe działania dla ochrony europejskich drapieżników

2015-02-09 | Kluczowe działania dla ochrony europejskich drapieżników

Międzynarodowy zespół ekspertów, z udziałem trzech badaczek z Polski: dr Sabiny Nowak z SdN "Wilk" oraz dr hab. Nurii Selvy i dr Agnieszki Sergiel z IOP PAN, opracował na zlecenie Komisji Europejskiej raport pt. "Key actions for Large Carnivore populations in Europe". Raport zawiera zalecenia kluczowych działań dotyczących ochrony i monitoringu niedźwiedzia brunatnego, rysia eurazjatyckiego, wilka i rosomaka w Europie. Zalecenia są sprecyzowane do poziomu populacji, np. w stosunku do wilka w Polsce odrębnie dla populacji karpackiej, bałtyckiej i środkowoeuropejskiej. Raport jest dostępny na stronach internetowych Komisji Europejskiej.

Interakcje wilków i ludzi na przestrzeni dziejów

2015-02-07 | Interakcje wilków i ludzi na przestrzeni dziejów

Nakładem wydawnictwa White Horse Press z Cambridge, ukazała się książka "Fairytaile in question: Historical interactions between humans and wolves", której redaktorami są dr Patrick Masius i dr Jana Sprenger z Uniwersytetu w Getyndze. Jeden z rozdziałów - autorstwa dr. Roberta Mysłajka z IGiB UW oraz dr Sabiny Nowak z SdN "Wilk" - poświęcony jest historii eksterminacji i ochrony wilka w powojennej Polsce.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski