Aktualności archiwum

Wilcza prelekcja w Pietrzykowicach

2015-12-11 | Wilcza prelekcja w Pietrzykowicach

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził 11 grudnia prelekcję o wilkach w Szkole Podstawowej w Pietrzykowicach w woj. śląskim. Uczniowie klas drugiej dowiedzieli się m.in. jaki jest podział obowiązków w wilczej rodzinie, gdzie wilki mieszkają i dlaczego wyją.

PROP za ochroną Puszczy Białowieskiej

2015-12-07 | PROP za ochroną Puszczy Białowieskiej

Państwowa Rada Ochrony Przyrody, na posiedzeniu plenarnym 18 listopada, wyraziła zdecydowanie negatywną opinię na temat propozycji zwiększenia pozyskania drewna na terenie Puszczy Białowieskiej oraz wzrostu ingerencji gospodarki leśnej w strukturę i stopień zachowania zbiorowisk leśnych tego obszaru, zawartą w projekcie aneksu do Planu urządzania lasu. Eksperci PROP podkreślili, że w świetle badań naukowych usuwanie zaatakowanych drzew, służące jakoby zwalczaniu kornika drukarza, nie ma istotnego wpływu na przebieg jego gradacji i tempo wydzielania się posuszu, a przynosi poważne szkody przyrodnicze, w tym w gatunkach będących przedmiotami ochrony w Obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska, a także narusza naturalną dynamikę procesów regeneracyjnych zachodzących w ekosystemach leśnych po zaburzeniach wywołanych gradacją. Gradacja kornika drukarza, odpowiedzialna za okresową nadprodukcję martwych drzew, jak i późniejszy ich rozkład w wyniku działania organizmów saproksylicznych, są procesami naturalnymi, natomiast działania naruszające te procesy mogą nieść skutki odmienne od zakładanych – np. przedłużać trwanie gradacji i zwiększać sumaryczną liczbę drzew wydzielających się w wyniku opanowywania przez kornika. Państwowa Rada Ochrony Przyrody wyraziła przekonanie, że propozycje zmian zapisów Planu urządzania lasu Nadleśnictwa Białowieża, zawarte w propozycji aneksu przedstawionej do konsultacji społecznej przez RDLP w Białymstoku, są nie do przyjęcia.

Wilcza edukacja w Warszawie

2015-12-05 | Wilcza edukacja w Warszawie

5 grudnia, w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Warszawie odbyły się warsztaty pt. "Czy wilk zjadł Czerwonego Kapturka?". Młodzi detektywi wraz z rodzicami poznali podstawowe wiadomości na temat rodzinnego życia wilków, a następnie własnoręcznie sprawdzali, co zjadły wilki. Śladów Czerwonego Kapturka nie odnaleziono, wilki uznane zostały niewinne popełnienia zbrodni. Warsztaty prowadziła Katarzyna Tołkacz - biolog od wielu lat zaangażowana w projekty badań nad wilkami i członkini Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Wilcze spotkanie w Bydgoszczy

2015-12-03 | Wilcze spotkanie w Bydgoszczy

Marek Maćkowiak, członek SdN Wilk, tropiący od kilku lat wilki w Puszczy Bydgoskiej, przedstawił prezentację o tych drapieżnikach w klubie Tortuga w Bydgoszczy.

O kampinoskich wilkach w Dzień Dobry TVN

2015-12-03 | O kampinoskich wilkach w Dzień Dobry TVN

W programie Dzień Dobry TVN o wilkach w Kampinoskim Parku Narodowym opowiadała dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski