Aktualności archiwum

Seminarium o dużych drapieżnikach

2015-11-23 | Seminarium o dużych drapieżnikach

W zorganizowanym przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" tygodniowym seminarium poświęconym ekologii i metodom badań dużych drapieżników wzięło udział kilkunastu studentów z Wielkiej Brytanii, a także nasi współpracownicy z Polski. Beskid Żywiecki jak zwykle uraczył nas pięknem krajobrazów oraz licznymi śladami obecności wilków, które mogliśmy tropić po pierwszych opadach śniegu. Uczestnicy poznali tajniki radiotelemetrii, wykorzystania wideopułapek i GPS. Dowiedzieli się także jak poznać tajemnice wilczej diety. Zajęcia prowdzili dr Robert Mysłajek, dr Korneliusz Kurek oraz Michał Figura.

Artykuł o wilkach w

2015-11-22 | Artykuł o wilkach w "Mammal Review"

W czasopiśmie naukowym „Mammal Review” ukazał się artykuł pt. „Decades of population genetic research call for harmonization of molecular markers: the grey wolf, Canis lupus, as a case study”, którego współautorką jest dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Ochrona korytarzy ekologicznych

2015-11-19 | Ochrona korytarzy ekologicznych

W Warszawie odbyło się III spotkanie Komitetu Sterującego projektu "Ochrona różnorodności biologicznej poprzez wdrożenie sieci lądowych korytarzy ekologicznych na terenie Polski". W ramach projektu prowadzona jest analiza planów zagospodarowania przestrzennego pod kątem zapisów chroniących łączność ekologiczną, a także analiza lokalizacji i funkcjonalności istniejących przejść dla zwierząt. W spotkaniu wzięła udział prezes SdN "Wilk" dr Sabina Nowak.

Wilki na jubileuszowej konferencji CITES

2015-11-17 | Wilki na jubileuszowej konferencji CITES

W Warszawie odbyła się jubileuszowa konferencja"CITES - 40 lat na świecie, 25 lat w Polsce". Jednym z zaproszonych gości była dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", która przedstawiła wykład pt. "Wilki to nasza specjalność, czyli o wkładzie Polski w poznanie i ochronę dużych drapieżników w Europie".

Wilcza konferencja w Bonn

2015-11-10 | Wilcza konferencja w Bonn

Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Przyrody zorganizowała międzynarodowy warsztat pt. "The wolf in Central Europe: status, threats and management". W spotkaniu, które odbywa się w Bonn, 10-11 listopada, biorą udział specjaliści zajmujący się zarządzaniem i monitoringiem wilków w Niemczech, Polsce, Danii, Czechach, Austrii, Szwajcarii i Francji. Ze strony Polski bierze w nim udział dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz dr inż. Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW. Celem spotkania jest przedyskutowanie możliwościami transgranicznej współpracy w ochronie środkowoeuropejskiej populacji wilka.

Słowacja chroni wilki wzdłuż granicy z Polską

2015-11-06 | Słowacja chroni wilki wzdłuż granicy z Polską

Słowackie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odpowiedzialne m.in. za łowiectwo u naszych południowych sąsiadów, wprowadziło istotne ograniczenia w polowaniach na wilki w sezonie 2015/2016. Limit odstrzałów ustalono na 90 osobników, a wzdłuż całej granicy z Polską wprowadzono całkowity zakaz polowań na ten gatunek. Słowacja od wielu lat była krytykowana za odstrzały wilków. Polowania prowadzone przy granicy z Polską odbijały się negatywnie na liczebności wilków w polskich obszarach Natura 2000 ustanowionych dla ochrony tych drapieżników. Słowacja podobną strefę bez odstrzałów wilków ustanowiła także na niektórych obszarach graniczących z Węgrami i Czechami.

Załoga Eko na tropach wilka

2015-11-01 | Załoga Eko na tropach wilka

Dzisiejszy odcinek programu Załoga Eko pt. "Na tropach wilka", wyemitowany w TVP Polonia, jest już dostępny na VOD. W programie o wilkach opowiadał Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Z programu dzieci mogą się dowiedzieć ciekawych rzeczy nie tylko o wilkach, ale także o metodach ochrony zwierząt hodowlanych przed atakami drapieżników, np. o owczarkach podhalańskich i fladrach. Odcinek został zrealizowany w obszarze Natura 2000 Beskid Śląski.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski