Aktualności archiwum

Prawne aspekty ochrony wilka w Polsce i na Słowacji

2015-10-29 | Prawne aspekty ochrony wilka w Polsce i na Słowacji

W ramach międzynarodowego projektu badawczego "Claws & laws", prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali oraz Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego, odbył się w Krakowie międzynarodowy warsztat poświęcony prawnym aspektom ochrony populacji wilka na pograniczu polsko-słowackim. W warsztacie, oprócz organizatorów, wzięli udział prawnicy, naukowcy zajmujący się badaniami nad wilkiem, pracownicy rządowych agencji ochrony przyrody oraz przedstawiciele organizacji przyrodniczych z Polski i Słowacji. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" reprezentowała dr Sabina Nowak.

Wilki i rysie na Warmii i Mazurach policzone

2015-10-21 | Wilki i rysie na Warmii i Mazurach policzone

Właśnie ukazał się raport z zimowej inwentaryzacji wilków i rysi na Warmii i Mazurach, która objęła przede wszystkim Puszczę Piską, Lasy Napiwodzko-Ramuckie, Puszczę Romincką i Puszczę Borecką. Tropienia przeprowadzili leśnicy z 23 nadleśnictw dyrekcji regionalnych Lasów Państwowych w Olsztynie i Białymstoku. Podczas inwentaryzacji wykazano 96-114 wilków w 24 grupach oraz siedem rysi. W akcji udział wzięło ok. 350 pracowników Lasów Państwowych oraz przedstawiciele RDOŚ w Olsztynie, Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dodatkowo analizowano obserwacje całoroczne z nadleśnictw i dane z prac terenowych Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które również aktywnie brało udział w tropieniach i opracowywaniu wyników inwentaryzacji. Koordynatorem akcji było Nadleśnictwo Spychowo. Tropienia były współfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Autorami raportu z inwentaryzacji są Adam Gełdoń z Nadleśnictwa Strzałowo, Sabina Nowak z SdN "Wilk" oraz Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW.

Wykład o wilkach w Słowińskim Parku Narodowym

2015-10-20 | Wykład o wilkach w Słowińskim Parku Narodowym

Dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek poprowadzili wykład o wilkach w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie. Wśród słuchaczy znaleźli się zarówno pracownicy parku narodowego, jak i przyrodnicy i myśliwi z lokalnych kół łowieckich.

Uniwersytet Dzieci o wilkach

2015-10-19 | Uniwersytet Dzieci o wilkach

Katarzyna Tołkacz, członkini Stowarzyszenia dla Natury Wilk prowadzi zajęcia pt. „Czy wilki jedzą ludzi?” w ramach ścieżki Inspiracje, organizowanej przez Uniwersytet Dzieci. Najmłodsi odkrywcy wcielają się w rolę detektywów i wspólnymi siłami, w oparciu o nowo poznaną wiedzę dotyczącą wilczej diety, prowadzą śledztwo mające na celu werdykt w sprawie zniknięcia Czerwonego Kapturka – czy wilk jest winny? Studenci Uniwersytetu Dzieci już znają odpowiedź na to pytanie.Analiza niestrawionych przez wilki resztek pokarmowych dostarcza studentom wiele emocji i radości. Niewątpliwie rośnie nam nowe pokolenie miłośników wilków!

Wilcza prelekcja dla licealistów

2015-10-16 | Wilcza prelekcja dla licealistów

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” przeprowadził prelekcję na temat biologii i ochrony wilka w Polsce w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. W zajęciach wzięło udział ponad 60 uczniów klas drugich.

Wilki w północnej części województwa śląskiego

2015-10-08 | Wilki w północnej części województwa śląskiego

Wilki po latach nieobecności powracają do dawnych ostoi. Dzięki intensywnemu monitoringowi, m.in. z wykorzystaniem wideopułapek, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" potwierdziło ich obecność w nizinnej części województwa śląskiego. W tym roku tamtejsza wilcza grupa rodzinna doczekała się gromadki sympatycznych szczeniaków. Wilczki nabierają już zimowej sierści. Puszyste futro przyda im się w sam raz na nadchodzące jesienne szarugi i zimowe zawieruchy. Film ze śląskimi wilkami jest dostępny w naszym kanale YouTube.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski