Aktualności archiwum

Publikacja w

2014-12-18 | Publikacja w "Science"

W najnowszym numerze "Science" ukazał się artykuł pt. "Recovery of large carnivores in Europe’s modern human-dominated landscapes", poświęcony odtwarzaniu się w Europie populacji dużych drapieżników - wilka, rysia eurazjatyckiego, niedźwiedzia brunatnego i rosomaka. Zespół 76 naukowców z 26 krajów, w tym dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek z Polski, potwierdził, że aż na trzydziestu procentach powierzchni kontynentalnej Europy bytuje co najmniej jeden gatunek dużego drapieżnika. Odtwarzanie się ich populacji jest ogromnym sukcesem europejskiego modelu ochrony przyrody. To doskonały przykład tego, że drapieżniki i ludzie mogą z powodzeniem koegzystować. Badacze podkreślają, że rozwiązania wdrażane w innych częściach świata, polegające na ochronie dużych drapieżników niemal wyłącznie w parkach narodowych oraz odległych i odizolowanych od ludzkich skupisk obszarach dziewiczych, są niewystarczające. Najliczniejszy duży drapieżnik w Europie, to niedźwiedź brunatny. Jego liczebność oszacowano na 17 tysięcy osobników. Zaraz za nim plasuje się wilk – ok. 12 tys. oraz ryś eurazjatycji – 9 tys. osobników. Każdy z wymienionych gatunków występuje w ponad dwudziestu z europejskich krajów. Najrzadszy jest rosomak, który przetrwał wyłącznie w Szwecji, Norwegii i Finlandii, a jego liczebność oceniono na ok. 1250 osobników. Artykuł cieszy się ogromnym zainteresowaniem mediów. Jego omówienie opublikował m.in. Le Monde, The Guardian, Der Spiegel oraz The New York Times.

Grudniowe seminarium dla brytyjskich studentów

2014-12-16 | Grudniowe seminarium dla brytyjskich studentów

Studenci kierunku Wildlife Conservation z Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii wzięli udział w tygodniowym seminarium poświęconym ekologii, ochronie i metodom badań dużych ssaków drapieżnych, które przeprowadziliśmy w Beskidzie Żywieckim. Tropienia okazały się niezmiernie udane. Studenci zobaczyli tropy wilków, rysi i niedźwiedzi. Mieli również okazję podziwiać ciekawe gatunki ptaków - dzięcioła trójpalczastego i orła przedniego. Wieczorami brali udział w wykładach prezentujących współczesną wiedzą na temat ekologii drapieżników. Nauczyli się także podstawowych technik badawczych i zrealizowali miniprojekty naukowe, których rezultaty zaprezentowali podczas specjalnej sesji referatowej. Zajęcia prowadził zespół Stowarzyszenia - dr Sabina Nowak, dr Robert Mysłąjek, dr Korneliusz Kurek i Michał Figura.

Popularyzator Nauki 2014

2014-12-08 | Popularyzator Nauki 2014

Dr Robert Mysłajek - pracownik Instytutu Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz wiceprezes SdN "Wilk" - został laureatem jubileuszowej dziesiątej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Popularyzator Indywidualny - Naukowiec. Podczas uroczystej gali nagrody wręczyła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska oraz Prezes Polskiej Agencji Prasowej Lidia Sobańska. Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis PAP "Nauka w Polsce" we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Plan zadań ochronnych dla Kościoła w Górkach Wielkich

2014-12-05 | Plan zadań ochronnych dla Kościoła w Górkach Wielkich

5 grudnia odbyło się spotkanie poświęcone opracowaniu planu zadań ochronnych dla specjalnego obszaru ochrony siedlisk "Kościół w Górkach Wielkich" (PLH240008). Na strychu kościoła, położonego w Górkach Wielkich w gminie Brenna (woj. śląskie), znajduje się kolonia rozrodcza nocka dużego oraz podkowca małego, ostatnio stwierdzono tu również nocka orzęsionego. W spotkaniu, zorganizowanym w gościnnych progach parafii p.w. Wszystkich Świętych wzięli udział przedstawiciele RDOŚ w Katowicach, Gminy Brenna, Starostwa Cieszyńskiego, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych - w tym Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", a także gospodarz kościoła ks. proboszcz Krzysztof Pacyga. SdN "Wilk" wniosło uwagi do planowanych w ramach PZO działań. Postulowaliśmy m.in. zidentyfikowanie i późniejszą ochronę żerowisk bytujących w kościele nietoperzy.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski