Aktualności archiwum

Brytyjscy i polscy studenci uczyli się jak badać i chronić drapieżniki

2014-11-30 | Brytyjscy i polscy studenci uczyli się jak badać i chronić drapieżniki

Studenci z Wielkiej Brytanii - z Wiltshire College Lackham - oraz z Polski - z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - wzięli udział w tygodniowym seminarium poświęconym ekologii, ochronie i metodom badań dużych drapieżników, które Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" zorganizowało po raz kolejny w Beskidzie Żywieckim. W trakcie serii wykładów uczestnicy mieli okazję poznać wyniki najnowszych badań nad ekologią wilka, rysia i niedźwiedzia brunatnego. Większość czasu spędzili jednak na nauce tropienia i poznawaniu warsztatu badacza terenowego. Niewielka pokrywa śnieżna, lekki mróz i słoneczna pogoda sprzyjały tropieniom. Już podczas pierwszych dni zajęć studenci mieli okazję zobaczyć tropy wilków i rysi. Zajęcia prowadził zespół Stowarzyszenia - dr Sabina Nowak, dr Robert Mysłąjek, dr Korneliusz Kurek, mgr Katarzyna Tołkacz i Michał Figura.

Monografia przyrodnicza Góry Bucze

2014-11-29 | Monografia przyrodnicza Góry Bucze

Nakładem Gminy Brenna ukazała się właśnie "Monografia przyrodnicza Góry Bucze". Wzniesienie to jest przyrodniczą perłą Śląska Cieszyńskiego. Badania naukowe, prowadzone z inicjatywy Stowarzyszenia Górecki Klub Przyrodniczy, pokazały, że na tym obszarze występuje 16 zespołów roślinnych, w których spotkać można 102 gatunki grzybów, 4 gatunki porostów, 6 gatunków śluzowców, 423 gatunki roślin naczyniowych, 24 gatunki mchów i 2 gatunki wątrobowców. Równie bogata jest fauna. Góra Bucze jest miejscem występowania co najmniej 200 gatunków owadów, 7 gatunków płazów i 4 gatunków gadów. W okresie lęgowym spotkać tu można 79 gatunków ptaków, a kolejne pojawiają się w czasie jesiennych i wiosennych migracji. Występuje tu również co najmniej 25 gatunków ssaków. Wiele spośród odkrytych tu roślin i zwierząt to gatunki rzadkie lub zagrożone wyginięciem.

Nowy tom czasopisma

2014-11-24 | Nowy tom czasopisma "Nietoperze"

Ukazał się nowy tom czasopisma naukowego "Nietoperze", a w nim artykuł naukowy podsumowujący nasze badania nad fauną nietoperzy specjalnego obszaru ochrony siedlisk "Stawy Łężczok" PLH240010.

Forum Ekologiczne

2014-11-22 | Forum Ekologiczne

W dn. 21-22 listopada 2014, w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Nagórzycy, odbyło się Forum Ekologiczne. W spotkaniu, zorganizowanym przez Lasy Państwowe" wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz Lasów Państwowych, w tym dyrektor generalny LP i jego zastępcy. SdN "Wilk" reprezentowali: Sabina Nowak i Robert Mysłajek.

Wilcza prelekcja

2014-11-20 | Wilcza prelekcja

Sabina Pierużek-Nowak oraz Michał Figura z SdN "Wilk" przeprowadzili w Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku (woj. śląskie) prelekcję poświęconą ekologii, metodom badań i ochronie wilka. W zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu uczniów ZSLiE, a także pracownicy sąsiadujących ze szkołą nadleśnictw z Lasów Lublinieckich.

Kolejne fladry trafiły do hodowców

2014-11-19 | Kolejne fladry trafiły do hodowców

Zestaw 300 m fladr trafił do kolejnego hodowcy owiec w Beskidzie Żywieckim. Fladry, czyli sznur z naszytymi kolorowymi wstążkami, ta stara łowiecka metoda przez setki lat wykorzystywana do zabijania wilków. Współcześnie została zaadaptowana do ochrony zwierząt hodowlanych przed atakami tych drapieżników. Z powodzeniem stosowano ją w kilku krajach Europy oraz w Ameryce Północnej. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" od kilkunastu lat pomaga rozwiązywać potencjalne konflikty pomiędzy ludźmi i drapieżnikami. W ramach naszego projektu do hodowców w całej Polsce trafiło już kilka kilometrów fladr i 20 owczarków podhalańskich.

Spotkanie z Głównym Konserwatorem Przyrody

2014-11-07 | Spotkanie z Głównym Konserwatorem Przyrody

W Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji przyrodniczych z wiceministrem Piotrem Otawskim - Głównym Konserwatorem Przyrody. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" reprezentowali: Korneliusz Kurek oraz Katarzyna Tołkacz.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski