Aktualności archiwum

Międzynarodowy warsztat nt. monitoringu wilków

2013-05-22 | Międzynarodowy warsztat nt. monitoringu wilków

Specjaliści z Niemiec, Polski, Austrii, Szwecji i Włoch spotkali się w Saksonii aby wziąć udział w warsztacie poświęconym metodyce monitoringu wilków. Dwudniowe seminarium służyło wypracowaniu najlepszych praktyk w ocenie zmian liczebności i zasiegu wilków w polsko-niemieckiej populacji tego drapieżnika. Efektem prac będzie raport opracowany na zamówienie niemieckiego Ministerstwa Środowiska, które finansuje całe przedsięwzięcie. Opracowanie standardów monitoringu zostało zalecone podczas prac polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. wilka działającej w ramach Polsko-Niemieckiej Rady ds. Środowiska. Podczas warsztatu wykłady nt. monitoringu wilków w Polsce przedstawili dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Nowy artykuł o bioróżnorodności Beskidu Śląskiego

2013-05-08 | Nowy artykuł o bioróżnorodności Beskidu Śląskiego

Dżdżownice, to nie tylko naturalni przetwórcy roślinnych resztek, którzy dzięki swojej działalności wzbogacają glebę w życiodajne pierwiastki. To także cenne źródło pokarmu dla wielu ptaków i ssaków. W górach, wraz ze wzrostem wysokości, pogarszają się warunki klimatyczne – jest coraz chłodniej i zimniej, a gleba staje się bardziej kamienista i płytsza. Naukowców od lat interesowało, w jaki sposób glebowe bezkręgowce reagują na tak dramatyczne zmiany w jakości siedlisk. Aby rzucić światło na ten problem, dr hab. Anna Rożen i dr Łukasz Sobczyk z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” przeprowadzili w Beskidzie Śląskim badania nad bogactwem gatunkowym i liczebnością dżdżownic. Wyniki ich pracy ukazały się w najnowszym numerze czasopisma naukowego „Polish Journal of Ecology”.

Wilk zginął we wnykach

2013-05-06 | Wilk zginął we wnykach

Jeden z mieszkańców miejscowości położonej na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego poinformował nas w sobotę, 4 maja, o odnalezieniu we wnykach martwego wilka. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" natychmiast powiadomiło Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie. Już następnego dnia, w niedzielę, dokonano wizji terenowej. Powiadomiona została także Prokuratura i Policja. Ofiarą kłusowników okazała się dorosła ok. trzyletnia samica. Wilk zginął na terenie nadleśnictwa Mieszkowice, w pobliżu drogi biegnącej z Mieszkowic do Gozdowic. Jest to duża strata dla lokalnej, niewielkiej populacji tego gatunku. Zgodnie z klasyfikacją IUCN, populacja wilków zamieszkująca zachodnią Polskę i Niemcy sklasyfikowana jest jako krytycznie zagrożona.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski