Aktualności archiwum

Spotkanie polsko-słowackiej grupy ds. dużych drapieżników

2013-04-30 | Spotkanie polsko-słowackiej grupy ds. dużych drapieżników

29-30 kwietnia, w Tatrzańskim Parku Narodowym odbyło się drugie spotkanie polsko-słowackiej grupy roboczej ds. dużych drapieżników. Liczne reprezentacje obu krajów, wśród których znaleźli się przedstawiciele ministerstw, agencji rządowych, parków narodowych oraz zaproszeni eksperci i członkowie organizacji pozarządowych dyskutowali na temat problemów ochrony transgranicznych populacji wilka, rysia i niedźwiedzia w Karpatach. W spotkaniu wzięła udział dr Sabina Pierużek-Nowak - prezes SdN "Wilk", która przedstawiła wykład nt. sytuacji wilka na pograniczu polsko-słowackim. Końcowy wniosek ze spotkania zawiera zalecenie pilnego podjęcia wspólnego projektu monitoringu populacji transgranicznej (z wykorzystaniem m.in. analiz genetycznych) w celu ustalenia wpływu odstrzałów wilków i niedźwiedzi na populacje karpackie obu gatunków i podjęcie działań minimalizujacych ewentualny negatywny wpływ.

Gwiazdy promują ochronę wilków

2013-04-15 | Gwiazdy promują ochronę wilków

Ewelina Flinta - znana ze swojej proekologicznej działalności piosenkarka, laureatka pierwszej edycji "Idola" i wykonawczyni m. in. takich przebojów jak "Żałuję", "Goniąc za cieniem", czy "Nie kłam, że kochasz mnie" oraz Grzegorz Miśtal - aktor, dziennikarz i prezenter telewizyjny wzięli udział w nagraniu filmu promujacego ochronę wilków. Film, realizowany jest przez Telewizję Polską na zlecenie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w ramach programu LIFE+ pt. „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”. Projekt promuje zakończone sukcesem działania na rzecz ochrony przyrody, a jednym z jego elementów jest produkcja cyklu 11 filmów, które zostaną wyemitowane w telewizji ogólnopolskiej. Wśród najlepszych praktyk promowanych w filmach znalazł się m. in. projekt monitoringu i ochrony wilka w Polsce Zachodniej prowadzony przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Materiał filmowy do odcinka poświęconego wilkom realizowano w ten weekend w Borach Dolnośląskich. Zaproszonym gwiazdom o wilkach opowiadali Sabina Nowak i Robert Mysłajek z SdN "Wilk". Zobaczcie zdjęcia w Fotorelacjach...

Wyrok w sprawie kłusownictwa na wilkach

2013-04-03 | Wyrok w sprawie kłusownictwa na wilkach

Sąd Rejonowy w Choszcznie ogłosił dzisiaj wyrok w sprawie zabicia dwóch wilków podczas polowania, które miało miejsce 12 grudnia 2011 r. na terenie Nadleśnictwa Głusko, w obszarze Natura 2000 Uroczyska Puszczy Drawskiej (w otulinie Drawieńskiego Parku Narodowego). Sąd każdemu z oskarżonych, którymi są myśliwi z Belgii, wymierzył karę 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, grzywnę 20 000 zł oraz nawiązkę 8 000 zł na rzecz NFOŚiGW. To pierwszy w Polsce przykład tak rzetelnego podejścia przez sąd do przypadku kłusownictwa na przedstawicielach chronionego gatunku. Daje on nadzieję na zmianę stosunku sądów i prokuratury do podobnych zdarzeń naszym kraju. Jest to też klarowny komunikat do myśliwych, zarówno dewizowych jak i polskich, że muszą respektowac obowiązujace prawo. W postępowaniu brał udział przedstawiciel RDOŚ w Szczecinie jako oskarżyciel posiłkowy, mgr inż. Paweł Pawlaczyk - członek zarządu Klubu Przyrodników - jako obserwator społeczny, a także dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" jako świadek w sprawie, dostarczając w oparciu o przeprowadzone analizy genetyczne informacje o wieku i statusie socjalnym zabitych wilków oraz wpływie zdarzenia na stan ochrony lokalnej, zagrożonej populacji wilka.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski