Aktualności archiwum

Borowce uratowane

2013-12-29 | Borowce uratowane

Szalejące wiatry mają wpływ nie tylko na ludzi, ale również na zwierzęta. W powalonych przez grudniowe wichury drzewach znajdują się m.in. zimowe kryjówki nietoperzy. Ich zniszczenie pozbawia te ssaki schronień i wystawia je na niekorzystne działanie pogody oraz drapieżników. W tym tygodniu wiatr złamał kilka drzew w Parku Kossaków w Górkach Wielkich w woj. śląskim. Okazało się, że w jednym z nich znajdowała się dziupla służąca za miejsce hibernacji borowcom wielkim. Dzięki interwencji członków Stowarzyszenia Górecki Klub Przyrodniczy oraz Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" udało się nietoperze uratować. Dodatnie temperatury pozwoliły na ich natychmiastowe wypuszczenie w parku, gdzie znalazły ukrycie w kolejnym dziuplastym drzewie. Mamy nadzieję, że spokojnie przeczekają zimę w nowych kryjówkach.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

2013-12-24 | Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim przyjaciołom przyrody, a w tym i wilków, życzymy Wesołych Świąt i wszelkiej pomyślności w 2014 roku!

O polskich wilkach w holenderskim czasopiśmie popularnonaukowym

2013-12-21 | O polskich wilkach w holenderskim czasopiśmie popularnonaukowym

Grudniowy, a przy tym jubileuszowy, bo już setny numer holenderskiego czasopisma popularnonaukowego "Vakblad Natuur Bos Landschap" poświęcono wilkom. Wśród zamieszczonych w nim tekstów znalazł się artykuł Roberta Mysłajka, Sabiny Nowak i Edgara van der Grifta poświęcony wilkom w Polsce. Czasopismo w formacie pdf można ściągnąć ze strony wydawcy.

2013-12-17 | Nowa Krajowa Komisja Etyczna

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołała nową Krajową Komisję Etyczną ds. Doświadczeń na Zwierzętach. W jej skład wszedł przedstawiciel Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" - mgr Korneliusz Kurek. Do kompetencji Krajowej Komisji Etycznej należy: ustalanie i przekazywanie lokalnym komisjom etycznym standardów przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach oraz stopnia inwazyjności tych doświadczeń, powoływanie lokalnych komisji etycznych i określanie ich właściwości miejscowej; rozpatrywanie odwołań od uchwał lokalnych komisji etycznych oraz przedstawianie lokalnym komisjom etycznym, właściwym organom, organizacjom lub jednostkom organizacyjnym opinii i wnioskow w sprawach etycznych standardow przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.

O wilkach dla dzieci z Domu Dziecka

2013-12-13 | O wilkach dla dzieci z Domu Dziecka

W czwartek, 12 grudnia, dzieci z filii Domu Dziecka nr 3 w Poznaniu miały okazję posłuchać o żyjących w Polsce zwierzętach, a w szczególności o wilkach. Spotkanie poprowadził Sławomir Mendel - członek Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały prelekcji i zadawały mnóstwo pytań. Wilki mają wśród nich obecnie wielu przyjaciół.

Białoruś łagodzi podejście do wilków

2013-12-11 | Białoruś łagodzi podejście do wilków

Na Białorusi zmienia się podejście do wilka. Początkiem grudnia Prezydent Białorusi podpisał dekret znoszący wilka z listy gatunków zwalczanych. Wilk trafił na listę gatunków łownych z okresem ochronnym trwającym od 1 kwietnia do 1 czerwca. Zakazano również niektórych metod polowań na ten gatunek, dostosowując białoruskie prawo do wymogów Konwencji Berneńskiej, której stroną Białoruś stała się w tym roku. Jednym z powodów zmian było stanowisko polskiego Ministerstwa Środowiska i Państwowej Rady Ochrony Przyrody, które nie zaakceptowały planu gospodarowania populacją wilka na Białorusi, w oparciu o który Białoruś chciała uzyskać możliwość ekspertu trofeów z upolowanych wilków na teren Unii Europejskiej. Plan zakładał eksterminację wilka na większości terytorium Białorusi, drastyczne obniżenie jego liczebności i ograniczenie zasięgu występowania, a wśród dozwolonych metod jego zabijania znalazło się m.in. wybieranie szczeniąt z nor i ich zabijanie. Sprzeciw Polski doprowadził do zmiany zapisów planu. W tym tygodniu, w białoruskim Ministerstwie Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska w Mińsku, przebywała na spotkaniu roboczym delegacja składająca się z przedstawiecieli polskiego Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz w roli eksperta przedstawiciela Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Celem spotkania była dyskusja nad dalszym złagodzeniem zapisów planu gospodarowania wilka na Bialorusi.

Niemiecki myśliwy zabił wilka w Polsce

2013-12-10 | Niemiecki myśliwy zabił wilka w Polsce

Po raz kolejny zagraniczny mysliwy zabił wilka w Polsce. Zdarzenie miało miejsce 7 grudnia w Lasach Wałeckich na terenie Nadleśnictwa Jastrowie. Polowanie organizowało Koło Łowieckie "Odyniec". Niemieckie myśliwy z odległości zaledwie kilkunastu metrów zastrzelił przebiegającego obok samca wilka. Sprawą zajęła się miejscowa prokuratura, a myśliwy został jak na razie ukarany grzywną i nawiązką w łącznej wysokości 10 000 zł. Mamy nadzieję, że podobnie jak to się stało z belgijskimi myśliwymi, którzy zabili wilki w Lasach Drawieńskich, również i sprawa niemieckiego myśliwego trafi na wokandę sądu, a sprawca poniesie surową karę. Kolejny przypadek zabicia wilka podczas polowania dewizowego każe również spytać o to w jaki sposób prowadzone są tego typu imprezy w Polsce i dlaczego podczas nich śmierć ponoszą chronione zwierzęta!

Spotkanie w Brukseli

2013-12-06 | Spotkanie w Brukseli

5 grudnia Dyrekcja Generalna ds. Środowiska Komisji Europejskiej zorganizowała w Brukseli drugi warsztat interesariuszy poświęcony działaniom Unii Europejskiej na rzecz dużych ssaków drapieżnych - wilka, niedźwiedzia, rosomaka i rysia. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" reprezentowała dr Sabina Pierużek-Nowak.

Wilcza edukacja

2013-12-05 | Wilcza edukacja

Dr Robert Mysłajek - wiceprezes SdN "Wilk" - poprowadził dwie prelekcje na temat wilków i ich ochrony dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu koło Cieszyna.

O wilkach w Szkole Amerykańskiej

2013-12-03 | O wilkach w Szkole Amerykańskiej

Katarzyna Tołkacz ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadziła zajęcia poświęcone ekologii i ochronie wilków dla uczniów Szkoły Amerykańskiej w Konstancinie-Jeziornej koło Warszawy.

Angielscy studenci uczą się o dużych drapieżnikach w Beskidzie Żywieckim

2013-12-01 | Angielscy studenci uczą się o dużych drapieżnikach w Beskidzie Żywieckim

Studenci kierunku Animal Care and Management z Wiltshire College Lackham z Wielkiej Brytanii ponownie zawitali do Beskidu Żywieckiego by poznawać tajniki badań nad dużymi drapieżnikami. Wykłady i paktyczne zajęcia z metod badań wilków, rysi i niedźwiedzi poprowadzili specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". W tygodniowym seminarium wzięło udział 16 studentów i dwóch wykładowców z Wielkiej Brytanii.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski