Aktualności archiwum

Warsztaty o nietoperzach w Węgierskiej Górce

2013-10-25 | Warsztaty o nietoperzach w Węgierskiej Górce

W środę i w piątek dr Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził terenowe zajęcia na temat nietoperzy dla harcerzy z Hufca ZHP w Węgierskiej Górce. Podczas godzinnych wieczornych wypraw udało się nietoperze usłyszeć przy pomocy detektorów ultrasonicznych, a nawet zobaczyć kilka osobników polujących w sąsiedztwie rzeki Soły. Dopisały również mroczki z upodobaniem "ćwierkające" w całej Węgierskiej Górce. Zajęcia są elementem projektu pt. "Za Gackiem po górach" realizowanego przez Hufiec we współpracy ze Stowarzyszeniem dla Natury "Wilk". Projekt jest laureatem 5. edycji konkursu grantowego, organizowanego w ramach programu "Po stronie Natury" przez Fundację Nasza Ziemia, Żywiec Zdrój S.A. oraz Lasy Państwowe.

Wilcza kawiarnia nauki w Warszawie

2013-10-23 | Wilcza kawiarnia nauki w Warszawie

Fundacja Mama organizuje cyklicznie Kawiarnię Nauki dla rodziców i dzieci. Spotkania odbywają się w każdą środę w Mama Cafe przy ul. Wilczej w Warszawie. Tematem Kawiarni Naukowej, która odbyła się 23 października 2013 r., były wilki. O tym jak wilki wychowują potomstwo, a także w jaki sposób rodzice powinni przedstawiać te drapieżniki dzieciom opowiedziała dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

International Wolf Symposium 2013

2013-10-13 | International Wolf Symposium 2013

Międzynarodowa konferencja naukowa - International Wolf Symposium, która odbyła się 10-13 października 2013 r., w Duluth w stanie Minnesota na północy USA, zgromadziła wielu naukowców i praktyków zajmujących się wilkami. Sympozjum było otwarte dla publiczności, więc na niektóre plenarne wykłady oraz panele dyskusyjne, zawitało ponad pół tysiąca słuchaczy. Referaty wygłosili specialiści z kilkudziesięciu krajów zarówno z Ameryki Północnej, jak i z Europy oraz Azji. Wśród gości znaleźli się liderzy najbardziej znanych, długoletnich projektów badań nad wilkami, m. in. David Mech, Rolf Peterson, Ludwig Carbyn, Paul Paquet, Ed Bangs oraz Doug Smith. Polskie projekty badawcze przedstawiono w trakcie kilku wystąpień. Dr Sabina Nowak z SdN "Wilk" omówiła dynamikę populacji i genetykę wilków rekolonizujących zachodnią Polskę. Referat Dr. Roberta Mysłajka (SdN "Wilk") poświęcony był wykorzystaniu przejść dla zwierząt przez wilki w Polsce. Z kolei Sylwia Czarnomska i Tomasz Borowik - doktoranci z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży - zaprezentowali dwa referaty i poster dotyczące badań nad genetyką wilków w Polsce i Europie. Konferencje połączona była ze spotkaniem członków Wolf Specialist Group IUCN World Conservation Union, której członkiem jest Dr Sabina Nowak z SdN "Wilk".

Wilcze prelekcje

2013-10-03 | Wilcze prelekcje

Natalia Zimoń - członkini Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" z województwa wielkopolskiego - poprowadziła serię prelekcji na temat biologii i ochrony wilka dla dzieci z dziewięciu klas poziomu 0-3 w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku. Do zajęć posłużyła prezentacja edukacyjna przygotowana przez zespół SdN "Wilk". Szkoła otrzymała również plakat z wilkiem.

Drapieżniki pomagają w walce ze zmianami klimatu

2013-10-01 | Drapieżniki pomagają w walce ze zmianami klimatu

Wyniki badań zespołu naukowców pod kierunkiem prof. Michaela Stricklanda z Yale University, opublikowane niedawno na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences USA, potwierdziły, że obecność drapieżników pozytywnie wpływa na obieg węgla w ekosystemach. Rośliny rosnące na powierzchniach, na których obecne były drapieżniki, zatrzymywały prawie 40% więcej węgla, w porównaniu do miejsc, gdzie ich brakowało. Badania pokazały również, że na wiązanie węgla przez rośliny nie miało bezpośredniego wpływu zmniejszanie się liczby roślinożerców na skutek presji drapieżników. Główną przyczyną tego zjawiska były zmiany w zachowaniu się roślinożerców, czyli różnice w sposobach i czasie żerowania, jakie pojawiły się pod wpływem zagrożenia drapieżnictwem. Jak się okazuje, drapieżniki są naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w walce ze zmianami klimatu.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski