Aktualności archiwum

Spotkanie stron Konwencji Berneńskiej poświęcone ochronie dużych drapieżników

2012-05-24 | Spotkanie stron Konwencji Berneńskiej poświęcone ochronie dużych drapieżników

Tegoroczne spotkanie państw, które ratyfikowały Konwencję o ochronie gatunkowej dzikiej flory i fauny europejskiej i ich siedlisk, zwanej w skrócie Konwencją Berneńską, odbyło się 24-25 maja w Szwajcarii. Tematem spotkania była ochrona dużych ssaków drapieżnych w Europie. Wzięli w nim udział przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za ochronę przyrody z kilkudziesięciu krajów oraz zaproszeni specjaliści zajmujący się badaniami i ochroną drapieżników. Ze strony Polski była to przedstawicielka Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz, jako ekspert GDOŚ, dr Sabina Nowak - prezes SdN "Wilk". Ważnymi kwestiami, które zostały przedyskutowane podczas spotkania były: zarządzanie populacjami transgranicznymi, zarządzanie dużymi drapieżnikami na poziomie populacyjnym, a także zdefiniowanie "odpowiedniego" poziomu populacji drapieżników w krajach europejskich z punktu widzenia zbalansowania potrzeb biologicznych i społeczno-ekonomicznych.

Spotkanie Large Carnivore Initiative for Europe

2012-05-23 | Spotkanie Large Carnivore Initiative for Europe

W szwajcarskim Saanen, odbyło się spotkanie grupy ekspertów ds. europejskich dużych ssaków drapieżnych - Large Carnivore Initiative for Europe (LCIE). LCIE jest częścią Komisji ds. Przetrwania Gatunków Światowej Unii Ochrony Przyrody (SSC IUCN), pełni także funkcje doradcze dla Komisji Europejskiej. Ze strony Polski, jej członkinią jest prezes SdN "Wilk" - dr Sabina Nowak. Plan spotkania w Saanen był bardzo bogaty. Omawiano m. in. problemy zarządzania populacjami wszystkich dużych europejskich drapieżników oraz kwestie ochrony ich transgranicznych populacji.

O SdN

2012-05-22 | O SdN "Wilk" w programie "Bliżej Natury"

W nadanym dziś odcinku cyklu "Bliżej Natury", emitowanym przez katowicką TVP, znalazł się m. in. materiał o działalności Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Program można także zobaczyć w Internecie. http://www.tvp.pl/katowice/edukacja/blizej-natury/wideo/22-maja/7447284

Jubileusz EuroNatur

2012-05-18 | Jubileusz EuroNatur

Fundacja EuroNatur obchodzi w tym roku dwudziestą piątą rocznicę powstania. Z tej okazji realizowany jest film dokumentujący projekty wspierane przez EuroNatur w całej Europie. Jednym z nich jest projekt ochrony wilka w Polsce prowadzony przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", który współfinansowany jest przez EuroNatur już od 14 lat. Przez ostatnie dwa dni gościliśmę ekipę filmową realizującą materiał do filmu. Filmowcy dokumentowali nasze działania prowadzone w Polsce Zachodniej, m. in. monitoring populacji wilka, problemy związane z ochroną korytarzy ekologicznych i budową przejść dla zwierząt oraz przeciwdziałanie konfliktom z gospodarką hodowlaną.

Film

2012-05-17 | Film "Wyjąc z wilkami" zdobył Grand Prix

14-16 maja 2012 r. w Nowogardzie odbył się XII Ogólnopolski i VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego "EKOFILM 2012". Grand Prix oraz Puchar Prezydenta RP otrzymały Dorota Adamkiewicz i Joanna Łęska za film "Wyjąc z wilkami" z cyklu "Badacze Natury". Film przedstawiał działania Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" prowadzone w Beskidach.

Plany urządzenia lasu dla nadleśnictw w Borach Dolnośląskich

2012-05-16 | Plany urządzenia lasu dla nadleśnictw w Borach Dolnośląskich

Od niedawna w Borach Dolnośląskich żyje, stosunkowo liczna jak na Polskę Zachodnią, populacja wilka. Ważną kwestią dla ochrony tego drapieżnika jest odpowiednie prowadzenie gospodarki leśnej i łowieckiej. Aby to zapewnić, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" stara się wnosić stosowne sugestie do planów urządzenia lasów, które sporządza się co dziesięć lat dla każdego nadleśnictwa. W tym tygodniu dr Sabina Nowak - prezes SdN "Wilk", wzięła udział w spotkaniach dotyczących projektów urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Węgliniec i Nadleśnictwa Ruszów.

Ratujemy wilki - impreza w Śmiglu

2012-05-14 | Ratujemy wilki - impreza w Śmiglu

13 maja, na strzelnicy brackiej w Śmiglu, odbył się Turniej Strzelecki Czarnoprochowy pod hasłem "Ratujemy wilki". Turniej zorganizowały Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie oraz Gimnazjum im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu. Dochód z imprezy został przekazany na badania prowadzone przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" nad populcją wilków w Polsce Zachodniej. Serdecznie dziękujemy pani Marii Depczyńskiej za organizację tej wspaniałej imprezy i niestrudzoną promocję ochrony wilków!

Wilcze seminarium w Borach Dolnośląskich

2012-05-13 | Wilcze seminarium w Borach Dolnośląskich

Wraz z brytyjską organizacją Wolves and Humans Foundation zorganizowaliśmy wilcze seminarium dla angielskich i holenderskich miłośników tych drapieżników. Wilki dopisały, więc tropienia były bardzo udane. Oprócz poszukiwania śladów obecności wilków, nasi goście mieli okazje zobaczyć dobre przykłady przejść dla zwierząt na autostradzie A4.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski