Aktualności archiwum

Nie strasz rysia! Zadbaj o proekologiczny wizerunek Twojej firmy!

2012-04-30 | Nie strasz rysia! Zadbaj o proekologiczny wizerunek Twojej firmy!

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach opracowały kodeks dobrych praktyk dla firm organizujących imprezy integracyjne w terenie. Jesteśmy przekonani, że wizerunek firm zależy także od tego, w jaki sposób traktują one przyrodę! Z całą pewnością klienci nie zaufają firmom, których pracownicy, w trakcie imprez integracyjnych płoszą dzikie zwierzęta lub budzą je z zimowego snu, niszczą zagrożone wyginięciem rośliny lub bezprawnie poruszają się po obszarach chronionych. Dobra marka firmy to rzecz bezcenna. Dlatego warto postarać się o jej pozytywne postrzeganie także w czasie integracji i wypoczynku pracowników. To nie jest trudne! Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad...

SDN WILK w programie

2012-04-26 | SDN WILK w programie "Bliżej Natury"

Gościliśmy ekipę TVP Katowicę, wraz z którą realizowaliśmy materiał na temat działalności Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" dla programu "Bliżej Natury". Emisja najprawdopodobniej w drugiej połowie maja. Serdecznie zapraszamy do oglądania.

Wilcza prelekcja w Warszawie

2012-04-22 | Wilcza prelekcja w Warszawie

Katarzyna Tołkacz ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" przeprowadziła prelekcję "O wilku mowa" dla uczniów klasy trzeciej w Szkole Podstawowej nr 343 w Warszawie.

Gacki 2012

2012-04-18 | Gacki 2012

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym, pod tytułem „GACKI 2012”. Przedmiotem konkursu są prace plastyczne przedstawiające nietoperze. Mogą to być zarówno sympatyczne portrety tych zwierząt, nietoperze w swym naturalnym środowisku, czy działania ludzi służące ich ochronie. Preferowane będą prace kształtujące przyjazny wizerunek tych zwierząt. Termin nadsyłania prac: 14 maja 2012 r. Zgłoszone na konkurs prace zostaną ocenione przez jury powołane przez organizatora. Przewiduje się podział uczestników na 3 kategorie wiekowe: do 9 lat, 10-12 lat oraz 13-16 lat. Jury będzie przyznawało w każdej kategorii wiekowej 3 nagrody, za zdobycie miejsc od I do III (przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe), może także przyznać wyróżnienia. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do dnia 31 maja 2012 r. na stronie internetowej Towarzystwa, będą również dostępne w biurze PTOP „Salamandra”. Najlepsze prace, w tym wszystkie nagrodzone, będą składnikiem wystawy pokonkursowej, prezentowanej w czerwcu 2012 roku w Poznaniu. Wszyscy Twórcy, których prace zostaną umieszczone na wystawie, zostaną o tym indywidualnie poinformowani. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publicznej, nieodpłatnej dla autora, prezentacji nadesłanych na konkurs prac na wystawie oraz w publikacjach pokonkursowych. Prace, zaopatrzone w wypełnione metryczki, należy przesyłać do biura PTOP „Salamandra”. Bieżące informacje o konkursie, jego regulamin, wzór metryczki oraz kontakt do organizatorów dostępne są na stronie internetowej: www.salamandra.org.pl/gackiopis.html. Informacji na temat Konkursu udziela pani Jolanta Węgiel, e-mail: jwegiel@up.poznan.pl, tel.: 695 744 932 Konkurs finansowy jest przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rozpoznawanie tropów niedźwiedzi i rysi

2012-04-10 | Rozpoznawanie tropów niedźwiedzi i rysi

Na naszej stronie internetowej, w dziale poświęconym dużym drapieżnikom, umieściliśmy materiały edukacyjne na temat rozpoznawania tropów rysi oraz niedźwiedzi brunatnych. Pliki w formacie Acrobat Reader (pdf) można ściągnąć w zakładkach dotyczących obu gatunków.

1% dla Stowarzyszenia dla Natury

2012-04-07 | 1% dla Stowarzyszenia dla Natury "Wilk"

Rozliczenia z Urzędem Skarbowym to doskonały moment na niewielki akt dobroczynności, którym jest przekazanie 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Być może będziecie chcieli wesprzeć właśnie Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Uzyskane w ten sposób środki przeznaczymy na działania związane z ochroną dużych ssaków drapieżnych i innych rzadkich i zagrożonych gatunków...

Niedźwiedzie wróciły do Beskidu Śląskiego

2012-04-05 | Niedźwiedzie wróciły do Beskidu Śląskiego

Po latach nieobecności do Beskidu Śląskiego wróciły niedźwiedzie. Tropy dwóch osobników, bardzo dużego samca oraz mniejszego (samicy lub młodszego samca), od kilku tygodni odnajdujemy w dolinach górskich i na zboczach Skrzycznego. Podczas tropień natrafiamy także na ich ofiary – sarny i dziki. To, że drapieżniki są obserwowane tak wczesną wiosną, świadczy, że tu gawrowały. Tropienia wykazały, że jeden z nich został wybudzony i wypłoszony z gawry przez skutery śnieżne, które w zimowe weekendy rozjeżdżały pozbawione lasu zbocza od schroniska na Skrzycznem aż po Baranią Górę. Trudno przewidzieć jak długo niedźwiedzie wytrzymają olbrzymią antropopresję, jakiej poddane są zarówno doliny, jak i partie szczytowe Beskidu Śląskiego. Ślady ich obecności rejestrowane były w Beskidzie Śląskim już w ubiegłym roku. Mamy cichą nadzieję, że zostaną tu na dłużej.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski