Aktualności archiwum

Konferencja nietoperzowa w Ministerstwie Środowiska

2012-11-16 | Konferencja nietoperzowa w Ministerstwie Środowiska

15-16 listopada, w Ministerstwie Środowiska, odbyła się konferencja z okazji roku nietoperzy ustanowionego przez Porozumienie Eurobats. Pierwszy dzień poświęcony był na wystąpienia administracji, natomiast w drugim referaty prezentowali przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych. Wśród wystąpień znalazły się również dwa firmowane przez SdN "Wilk" - Korneliusz Kurek przedstawił "Funkcjonowanie populacji nocka wąsatka w Karpatach Zachodnich", a Robert Mysłajek "Ochronę nietoperzy w ramach specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000 - problemy, szanse i wyzwania".

Monitoring dużych drapieżników w Beskidzie Małym

2012-11-12 | Monitoring dużych drapieżników w Beskidzie Małym

Beskid Mały to fragment zachodniego skraju Karpat, administracyjnie podzielony pomiędzy województwo śląskie i małopolskie. Utworzono tu specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000 "Beskid Mały". Od wielu lat zbieramy informacje o dużych drapieżnikach występujących na tym terenie. Obecnie, pod opieką dr Sabiny Nowak realizowany jest tu także projekt magisterski poświęcony ekologii wilka, który prowadzi Katarzyna Tołkacz - studentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i członkini SdN "Wilk". Pomimo niewielkiej powierzchni, Beskid Mały zamieszkiwany jest na stałe od 2005 r. przez grupę rodzinną wilków. Żyją tu też rysie. Regularnie obszar ten odwiedzają również niedźwiedzie. Tej jesieni pojawił się tu bardzo duży osobnik, jego tropy można odnaleźć na beskidzkich szlakach i drogach leśnych. Zdjęcia z naszych tropień można zobaczyć w zakładce "Fotorelacje".

Wilcze prelekcje dla dzieci w Śremie

2012-11-12 | Wilcze prelekcje dla dzieci w Śremie

Natalia Zimoń - członkini Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" - przeprowadziła prelekcje dla 50 dzieci pierwszej i trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Śremie, w woj. wielkopolskim. Dzieciaki były zachwycone, a Natalia ma już zaproszenia na kolejne spotkania. Podczas prelekcji wykorzystano wykonaną przez SdN "Wilk" prezentację multimedialną.

SdN

2012-11-11 | SdN "Wilk" nominowane w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" zostało nominowane w konkursie "Popularyzator Nauki 2012", organizowanym co roku przez serwis Polskiej Agencji Prasowej "Nauka w Polsce" oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nasze stowarzyszenie nominowano w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa.

Początek sezonu polowań na wilki na Słowacji

2012-11-08 | Początek sezonu polowań na wilki na Słowacji

1 listopada rozpoczął się kolejny sezon polowań na wilki na Słowacji, jego zakończenie planowane jest na 15 stycznia 2013. Słowackie Ministerstwo Rolnictwa ustaliło limit odstrzałów na 130 osobników. Polska dzieli ze Słowacją wspólną karpacką populację wilka. Badania w obszarach transgranicznych pokazują, że wilki z ponad 20 polskich watah użytkują terytoria, których części położone są po obu stronach granicy. Tym samym słowaccy myśliwi zabijają między innymi wilki z rodzin wyprowadzających potomstwo w Polsce, a użytkujących także obszary po stronie słowackiej. W sezonie 2010/2011 takich przypadków było co najmniej 27. W tym sezonie pierwszy wilk został zastrzelony 5 listopada, w regionie Liptov. Jest to obszar leżący w strefie o szerokości 23 km od granicy z Polską (23 kilometry to średni dystans, jaki pokonują wilki na dobę). 50-60% odstrzelonych na Słowacji wilków pochodzi właśnie z tej strefy. Utworzenia takiej szerokości strefy bez odstrzałów domagali się uczestnicy spotkania polsko-słowackiej grupy ds. dużych drapieżników na spotkaniu w Zakopanem, w czerwcu 2012 r.

Międzynarodowa współpraca w ochronie dużych drapieżników

2012-11-07 | Międzynarodowa współpraca w ochronie dużych drapieżników

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zorganizowałą międzynarodową konferencję pt. "Conservation of large carnivores in a transboundary approach", poświęconą problemom związanym z transgranicznym zarządzaniem wspólnych populacji niedźwiedzia brunatnego, rysia i wilka. Konferencja odbyła się 6-7 listopada br. w Ministerstwie Środowiska. W pierwszym dniu spotkania zaprezentowano sytację dużych drapieżników w Polsce. Przedstawiono m.in. prawne aspekty ochrony gatunów w naszym kraju i dotychczasowe inicjatywy związane ze współpracą międzynarodową (Lidia Sternik - GDOŚ), standardy monitoringu (Dorota Radziwiłł - PIOŚ i Tomasz Borowik IBS PAN), sytuację wilka (dr Sabina Nowak - SdN "Wilk"), rysia (dr hab. Krzysztof Schmidt - IBS PAN) i niedźwiedzia (dr Nuria Selva - IOP PAN) oraz ochronę korytarzy ekologicznych (Radosław Ślusarczyk - PNRWI). Natomiast kwestię dużych drapieżników w ościennych krajach przedstawili prelegencji z Niemiec, Czech, Litwy i Białorusi.

O czym wyją wilki?

2012-11-04 | O czym wyją wilki?

W listopadowym numerze miesięcznika popularnonaukowego "Wiedza i Życie" ukazał się artykuł dr Sabiny Nowak - prezes SdN "Wilk" - pt. "O czym wyją wilki". Autorka opisuje rolę komunikacji głosowej w życiu wilczej rodziny. Serdecznie polecamy!

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski