Aktualności archiwum

Konferencja na temat wpływu infrastruktury transportowej na środowisko

2012-10-25 | Konferencja na temat wpływu infrastruktury transportowej na środowisko

W dniach 21-24 października br., w Poczdamie, odbyła się międzynarodowa konferencja Infra Eco Network Europe 2012 "Safeguarding ecological functions across transport infrastructure". Zgromadziła ona ponad 300 uczestników z całego świata, dominowali specjaliści z Europy, ale wśród prelegentów znaleźli się także przedstawiciele Australii, Brazylii, Japonii i Indii. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" przedstawiło dwa referaty i dwa postery.

Prelekcje o nietoperzach w Dworze Kossaków

2012-10-16 | Prelekcje o nietoperzach w Dworze Kossaków

Dr Robert Mysłajek - wiceprezes SdN "Wilk" - poprowadził dwie prelekcje na temat biologii i ochrony nietoperzy dla ponad 70 uczniów szkół podstawowych w Pierśćcu i Brennej-Leśnicy. Prelekcje były częścią projektu "Skarby ukryte w Parku Kossaków, realizowanego przez Fundację im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich.

Mamy już 1000 fanów

2012-10-09 | Mamy już 1000 fanów

Miło nam poinformować, że profil Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" na portalu społecznościowym Facebook ma już 1000 fanów. Serdecznie dziękujemy i zachęcamy kolejne osoby do "polubienia" naszego profilu!

Dieta polskich wilków coraz lepiej poznana

2012-10-04 | Dieta polskich wilków coraz lepiej poznana

W prestiżowym amerykańskim czasopiśmie naukowym Journal of Mammalogy, ukazał się artykuł pt. "Prey choice and diet of wolves related to ungulate communities and wolf subpopulations in Poland". Jego autorami jest dziewiętnastu badaczy pracujących w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Stowarzyszeniu dla Natury "Wilk", Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Białostockim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Opierając się na ogromnym materiale pochodzącym z analizy zawartości odchodów zebranych w trzynastu terenach badań oraz na informacjach o ofiarach wilków zebranych w trakcie ogólnopolskiej inwentaryzacji wilka, naukowcy starali się poznać regionalne zróżnicowanie składu pokarmu wilków w odniesieniu do struktury gatunkowej zespołów ofiar oraz różnorodności genetycznej subpopulacji wilków w całej Polsce.

Znowu wilk zginął na drodze

2012-10-01 | Znowu wilk zginął na drodze

W ubiegłą sobotę we wschodniej części Puszczy Noteckiej zginął pod kołami samochodu dorodny samiec wilka. Jak wynika z relacji świadka, wilk został wypłoszony przez grzybiarzy. Wybiegł z lasu prosto na drogę, a tam zderzył się z pędzącym samochodem. Na drogach w okresie grzybobrania ginie wiele zwierząt, które nie są w stanie ukryć się przed docierającymi w najdalsze zakątki lasów grzybiarzami. Okres wysypu grzybów zbiega się z okresem wychowu młodych wielu gatunków zwierząt, także wilków. Zwierzęta dokonują w tym czasie cudów zręczności, by znaleźć spokojniejsze miejsca w lesie i uchronić swoje młode przed ludźmi i towarzyszącymi im psami. Jednak często podczas ucieczki trafiają na drogi, gdzie większość kierowców zamiast zwolnić na odcinkach przechodzących przez las, pomimo znaków ostrzegawczych, naciska pedał gazu do dechy. Drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe są w coraz lepszym stanie, ich gładka nawierzchnia umożliwia rozwijanie dużych prędkości. W połączeniu z brakiem wyobraźni kierowców stają się zabójczą bronią dla wielu rzadkich gatunków zwierząt.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski