Aktualności archiwum

Wykład dla dolnośląskich leśników

2011-05-31 | Wykład dla dolnośląskich leśników

W Miliczu odbyło się szkolenie dla zastępców nadleśniczych wszystkich nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, podczas którego dr Sabina Nowak - prezes SdN "Wilk", przedstawiła wykład poświęcony wilkom w Polsce Zachodniej.

Spotkanie Komitetu Sterującego IENE

2011-05-30 | Spotkanie Komitetu Sterującego IENE

Infra Eco Network Europe (IENE) to międzynarodowa sieć ekspertów zajmujących się problemami fragmentacji środowiska powodowanej przez infrastrukturę transportową. IENE organizuje co dwa lata konferencję poświęconą różnorodnym aspektom wpływu transportu na przyrodę (ostatnia miała miejsce na Węgrzech w 2010 r.), natomiast pomiędzy konferencjami w wybranym kraju odbywają się Dni Otwarte IENE (poprzednie odbyły się w Portugalii w 2009 r.). W dniach 29-30 maja, w Szwecji, spotkali się członkowie Komitetu Sterującego IENE, w skład którego wchodzi także przedstawiciel SdN "Wilk" - dr inż. Robert Mysłajek. Ustalono między innymi szczegóły Dni Otwartych IENE, które odbędą się w tym roku w Grecji i poświęcone zostaną rozwiązywaniu konfliktów pomiędzy budową dróg szybkiego ruchu a ochroną dużych ssaków drapieżnych. Organizatorem imprezy jest greckie stowarzyszenie ARCTUROS. Z kolei następna konferencja IENE zorganizowana będzie w Niemczech w 2012 roku. Serdecznie zapraszamy!

O rysiach dla studentów UŚ

2011-05-26 | O rysiach dla studentów UŚ

Od wielu lat Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ cykle wykładów pt. „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Tym razem studenci katowickiej uczelni mieli okazję przyjrzeć się ekologii i problemom ochrony największego polskiego kota. Wykład pt. „Ryś w zarysie – rzadki drapieżnik polskich lasów” przedstawił dr Robert Mysłajek - wiceprezes SdN "Wilk".

Wykład dla speleologów

2011-05-17 | Wykład dla speleologów

Syndrom białego nosa, to choroba grzybicza, która spowodowała śmierć ponad miliona nietoperzy hibernujących w północnoamerykańskich jaskiniach i kopalniach. W Europie nietoperze wydają się odporne na tego typu infekcje, ale na wszelki wypadek przyrodnicy wolą dmuchać na zimne. W ramach informowania speleologów o potencjalnym zagrożeniu, dr Robert Mysłajek - wiceprezes SdN "Wilk", przedstawił wykład pt. "Syndrom białego nosa u nietoperzy", w Klubie Taternictwa Jaskiniowego "Speleoklub" w Bielsku-Białej. Wykładu wysłuchało ponad 30 grotołazów.

W Śmiglu ratują wilki

2011-05-08 | W Śmiglu ratują wilki

W Śmiglu koło Leszna odbył się charytatywny Turniej Strzelecki Czarnoprochowy pod hasłem "Ratujemy wilki", którego celem było zebranie środków na wsparcie projektów badań i ochrony tych drapieżników w Polsce Zachodniej, prowadzonych przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie. Uczestnikom turnieju o ekologii i ochronie polskich wilków opowiedziała dr Sabina Nowak z SdN "Wilk". Liczni goście mogli wziąć udział nie tylko w konkursie strzeleckim, ale także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, posłuchać koncertu i spróbować przepysznego bigosu i innych przysmaków. Całość wspaniale zorganizowała pani Maria Depczyńska - nauczycielka biologii z ZSP w Nietążkowie, której serdecznie dziękujemy!

Sezon badań beskidzkich nietoperzy otwarty

2011-05-05 | Sezon badań beskidzkich nietoperzy otwarty

W pierwszych dniach maja rozpoczęliśmy wiosenno-letni sezon badań nietoperzy. Przez kilka dni odławialiśmy nietoperze w sieci oraz monitorowaliśmy jedną z kolonii rozrodczych nocka wąsatka w ramach projektu poświęconego ekologii tego gatunku. Badania prowadzili członkowie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk": Korneliusz Kurek, Olga Boryczka, Katarzyna Tołkacz oraz wolontariusze z Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego: Natalia Kisza, Agata Skoczylas, Ewa Sypiańska i Marek Strojnowski. Za pomoc serdecznie dziękujemy, a wszystkich chcących dołączyć zapraszamy na wolontariat w lipcu i sierpniu.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski