Aktualności archiwum

SDN WILK otrzymało międzynarodową nagrodę

2010-09-29 | SDN WILK otrzymało międzynarodową nagrodę

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" wraz z Zakładem Badania Ssaków PAN otrzymało nagrodę przyznawaną przez Infra Eco Network Europe - międzynarodową sieć ekspertów zajmujących się infrastrukturą transportową i środowiskiem. Nagroda IENE Award 2010 została przyznana za projekt rozwiązywania konfliktów pomiędzy łącznością ekologiczną a infrastrukturą transportową w Polsce. Jak napisano w uzasadnieniu dzięki wyjatkowemu zangażowaniu specjalistów z SDN WILK i ZBS PAN z sukcesem rozwiązano szeroki zakres problemów związanych z intensywnym rozwojem infrastruktury transportowej w Polsce i osiągnieto zrównoważone rozwiązania aby zapobiegać, minimalizować i rozwiązywać szkodliwy wpływ infrastruktury na środowisko. Nagrodę odebrali dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek podczas konferencji IENE, która odbyła się w ostatnich dniach września na Węgrzech.

Nowa książka o zapobieganiu fragmentacji środowiska

2010-09-25 | Nowa książka o zapobieganiu fragmentacji środowiska

W ramach projektu Trans-European Wildlife Networks realizowanego przez partnerów z Niemiec, Polski, Słowacji, Bułgarii, Bułgarii i Chorwacji, w którym bierze udział Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", wydana została książka przedstawiająca doświadczenia różnych krajów z rozwiązywania problemów wynikających z fragmentacji środoiwska przez infrastrukturę transportową pt. "TEWN Manual. Recommendations for the reducing of habitat fragmentation caused by transport infrastructure development". Współautorami książki jest dr Sabina Nowak oraz dr Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Filmowcy z

2010-09-10 | Filmowcy z "Dzikiej Polski" w SDN WILK

Realizatorzy znanej serii przyrodniczych filmów dokumentalnych pt. "Dzika Polska" ponownie zawitali do Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Tym razem tematem jednego z odcinków "Dzikiej polski" stanie się projekt badań nad nietoperzami, który od wielu lat prowadzimy w zachodniej części Karpat.

Badania niedźwiedzi w Beskidzie Zywieckim

2010-09-04 | Badania niedźwiedzi w Beskidzie Zywieckim

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" od kilku lat prowadzi monitoring niedźwiedzi brunatnych w Beskidzie Żywieckim. Zbieramy wszelkie informacje o ich obecności, prowadzimy także tropienia drapieżników i wykorzystujemy automatyczne aparaty fotograficzne. Niedźwiedzie notujemy w całym Żywieckim Parku Krajobrazowym, ale ich głównymi ostojami są pasma Romanki, Wielkiej Raczy i Pilska. Ich liczebność jest niewielka - 4-6 osobników. Niedźwiedzice rejestrowane w tym regionie mają zazwyczaj 1-2 młode, ale np. w ubiegłym roku obserwowano tu samicę z 3 niedźwiadkami! Niestety spokój misiów zakłócają ludzie - coraz więcej osób nielegalnie wjeżdża w najgłębsze zakątki Beskidów, nawet do rezerwatów przyrody, na quadach i motocyklach crossowych. Dużym zagrożeniem dla tych rzadkich drapieżników jest także masowe narciarstwo zjazdowe w ostojach niedźwiedzi i intensywna gospodarka leśna prowadzona w sąsiedztwie gawr i miejsc wychowu młodych. Nadal problemem są odstrzały niedźwiedzi (także tych naszych, regularnie wędrujących przez granicę) w sąsiadującej z Polską Słowacji. Zobaczcie zdjęcia z monitoringu w Fotorelacjach.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski