Aktualności archiwum

Rzadki gatunek nietoperza stwierdzony w Kotlinie Żywieckiej

2010-07-17 | Rzadki gatunek nietoperza stwierdzony w Kotlinie Żywieckiej

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" od szeregu lat prowadzi badania nad nietoperzami beskidzkiej części woj. śląskiego. Każdego roku badania przynoszą kolejne niespodzianki. Tak też było i w pierwszej połowie lipca, kiedy to stwierdziliśmy w Kotlinie Żywieckiej obecność nocka orzęsionego (Myotis emarginatus). Gatunek ten jest rzadki w Polsce, występuje jedynie w południowej części kraju. W "Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt" ma on status zagrożonego wyginięciem. Odkrycia dokonali członkowie SDN WILK - Korneliusz Kurek i Olga Boryczka.

Artykuł o genetyce wilków

2010-07-10 | Artykuł o genetyce wilków

W najnowszym numerze czasopisma naukowego BMC Evolutionary Biology, ukazał się kolejny artykuł poświęcony genetyce europejskich, w tym i polskich, wilków, pt. "Phylogeographic history of grey wolves in Europe". Autorami są polscy naukowcy z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Instytutu Ekspertyz Sądowych oraz Zakładu Badania Sskaów PAN, współpracujący ze specjalistami z Ukrainy i Bułgarii. Zachęcamy do lektury. Tekst dostępny jest pod adresem: http://www.biomedcentral.com/1471-2148/10/104

PROP potępił rajdy na poligonach

2010-07-01 | PROP potępił rajdy na poligonach

Z inicjatywy dr Sabiny Nowak Państwowa Rada Ochrony Przyrody przyjęła "Uchwałę nr 8/VI/2010 w sprawie organizacji rajdów off-road w cennych siedliskach roślinnych oraz w miejscach rozrodu i regularnego przebywania rzadkich i chronionych gatunków zwierząt". PROP wyraził zaniepokojenie organizowaniem masowych rajdów pojazdów terenowych w siedliskach rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Zawnioskował do Ministra Środowiska o podjęcie działań zapobiegających tego typu przedsięwzięciom prowadzonych w sposób i w miejscach kolidujących z ochroną przyrody. Zaapelował także o zapewnienie, by tego typu przedsięwzięcia były objęte właściwą oceną oddziaływania na środowisko.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski