Aktualności archiwum

Warsztaty o monitoringu dużych drapieżników

2010-02-28 | Warsztaty o monitoringu dużych drapieżników

W Beskidzie Żywieckim zorganizowaliśmy 3 dniowy warsztat "Monitoring dużych ssaków drapieżnych w górach". Uczestnicy zajęć oprócz wysłuchania serii wykładów poświęconych ekologii oraz metodom badań wilka, rysia i niedźwiedzia, mieli okazję do samodzilnego tropienia drapieżników w terenie. Pomimo opadów śniegu udało nam się odnaleźć ślady wilków i rysi. W warsztatach wzięli udział członkowie i współpracownicy SDN WILK oraz studenci i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego, SGGW, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zimowy spis nietoperzy

2010-02-24 | Zimowy spis nietoperzy

Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń "Grupa Malinka" oraz Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" przeprowadziły zimowy spis nietoperzy w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Małym oraz w zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Łącznie sprawdziliśmy 43 jaskinie oraz 1 fort z okresu II wojny światowej. Stwierdziliśmy obecność prawie 350 hibernujących nietoperzy należących do 10 gatunków, wśród których znalazły się: podkowiec mały, nocek duży, nocek wąsatek, nocek Brandta, nocek orzęsiony, nocek Natterera, nocek rudy, gacek brunatny, mroczek pozłocisty i mopek. Nietoperzy było więcej niż w ubiegłym roku. Wśród niespodzianek, które czekały na nas w jaskiniach, znalazła się także samica nocka dużego z obrączką założoną w Czechach. Aby dolecieć na zimowisko musiała pokonać prawie 100 km. Widać beskidzkie jaskinie są wygodnymi zimowiskami nie tylko dla tutejszych nietoperzy, ale także dla zagranicznych gości.

Powstaje nowa seria filmów

2010-02-17 | Powstaje nowa seria filmów

Gościliśmy ekipę filmowców kierowaną przez znaną realizatorkę i scenarzystkę filmów dokumentalnych Dorotę Adamkiewicz, która pracuje obecnie nad serią opowiadającą o badaczach przyrody. Jeden z odcinków będzie poświęcony badaniom naukowym prowadzonym przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Wykład o ekologii borsuka

2010-02-02 | Wykład o ekologii borsuka

W Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży odbyło się seminarium naukowe pt. "Strategie adaptacyjne borsuków Meles meles do warunków górskich w Karpatach Zachodnich", które przeprowadził mgr inż. Robert Mysłajek, wiceprezes SDN WILK.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski