Aktualności archiwum

Brenna - beskidzka stolica podkowców

2010-12-30 | Brenna - beskidzka stolica podkowców

W zimowym numerze (62/2010) czasopisma "Przyroda Górnego Śląska" ukazał się artykuł pt. "Najliczniejsza kolonia rozrodcza podkowca małego w Beskidzie Śląskim", którego autorami są: dr Robert Mysłajek z SDN WILK oraz Tomasz Jonderko z Góreckiego Klubu Przyrodniczego. Artykuł opisuje bardzo liczną kolonię rozrodczą podkowca małego i nocka dużego, odkrytą w Brennej w Beskidzie Śląskim. To obok kościoła w Górkach Wielkich, największa letnia kolonia nietoperzy na Podbeskidziu, zamieszkuje w niej co roku ponad 150 nietoperzy.

1% dla SDN WILK

2010-12-15 | 1% dla SDN WILK

Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społeczne opublikował listę organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 rok. Na liście znalazło się również Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Serdecznie zachęcamy do przekazywania nam 1% podatku!

Jak rozpoznać wilcze tropy

2010-12-14 | Jak rozpoznać wilcze tropy

Wiele osób przesyła do nas fotografie znalezionych w lasach całej Polski tropów, z prośbą o rozpoznanie i potwierdzenie, czy pozostawił je wilk, ryś, czy inne zwierzę. Nie zawsze zdjęcia są na tyle dobrej jakości, by jednoznaczne rozpoznanie było możliwe. Przygotowaliśmy zatem materiał edukacyjny w formie pliku pdf prezentujący charakterystyczne cechy tropów wilka i rysia, mając nadzieję, że pomoże w rozpoznaniu gatunku już w terenie (Dostepny w zakładce: Duże drapiezniki - Wilk). Liczymy też, że pomoże on lepiej fotografować tropy, tak by ich najważniejsze cechy były na zdjęciu dobrze widoczne. Zachęcamy do kontaktu z nami, przesyłania zdjęć tropów wilków i rysi z lokalizacjami miejsc ich znalezienia, szczególnie z obszarów, gdzie drapieżniki te nie są często spotykane. Na każdy e-mail chętnie odpowiemy i postaramy się rozwiać wątpliwości.

Zimowe nietoperze

2010-12-09 | Zimowe nietoperze

Bielsko-Biała, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, a nawet Puławy i Ząbki pod Warszawą, to miejscowości skąd dzwonili do nas ludzie w sprawie nietoperzy znalezionych w ich domach. Wszystkim udzieliliśmy stosownych rad, a kilkoma nietoperzami zajęliśmy się osobiście. Na zdjęciu samica borowca wielkiego, którą wczoraj ratowaliśmy z opresji.

Negatywna opinia PROP ws. białoruskiego planu gospodarowania populacją wilka

2010-12-07 | Negatywna opinia PROP ws. białoruskiego planu gospodarowania populacją wilka

W najnowszym numerze "Chrońmy Przyrodę Ojczystą" ukazała się negatywna opinia Państwowej Rady Ochrony Przyrody w sprawie planu gospodarowania populacją wilka na Białorusi. Współautorką opinii jest dr Sabina Nowak - prezes SDN WILK, która napisała również krótki artykuł wprowadzający. Serdecznie polecamy lekturę!

Zrównoważony rozwój infrastruktury Podlasia

2010-12-03 | Zrównoważony rozwój infrastruktury Podlasia

W Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży odbyło się seminarium pt. "Zrównoważony rozwój infrastruktury transportowej w północno-wschodniej Polsce". Dr inż. Robert Mysłajek - wiceprezes SDN WILK, przedstawił tam dwa wykłady: (1) Środki łagodzące negatywny wpływ infrastruktury transportowej - przegląd rozwiązań stosowanych w kraju i na świecie; (2) Potrzeba prowadzenia monitoringu przejść dla zwierząt".

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski